Cesarzowi, co cesarskie, a Bogu, co Boskie

Ewelina Tondys Ewelina Tondys
07.10.2014
Okładka książki Teologia polityczna 2 Carl Schmitt

W ostatnich latach daje się zauważyć na polskim rynku wydawniczym istotny wzrost zainteresowania sylwetką i twórczością Carla Schmitta. Można byłoby wyjaśniać to zjawisko tym, iż śmierć każdego kontrowersyjnego autora skłania do dyskusji nad jego spuścizną. Uzasadnienie to jednak wydaje się nadmiernie uproszczone. Odnosi się bowiem wrażenie, że zagadnienia, które Schmitt poruszał w swoich pismach, nie straciły na aktualności. Oto bowiem każde z kolejnych dzieł niemieckiego filozofa prawa i konstytucjonalisty, które ukazują się na naszym rynku nakładem prestiżowego Wydawnictwa Aletheia, zaskakująco trafnie komentują współczesną rzeczywistość, mimo że większość z nich powstawała w pogrążonej chaosie republice weimarskiej.

Obecność Schmitta na polskim rynku wydawniczym w ciągu ostatnich lat przejawia się kolejnymi publikacjami. Po najbardziej chyba dotychczas znanej „Teologii politycznej”, traktacie niemieckiego myśliciela z 1922 roku, przyszedł czas na „Teologię polityczną 2” – rozprawę z 1969 roku, o której autor znakomitego polskiego przekładu pisze, iż jest to książka, która w przekładzie ma niewłaściwy tytuł. Czym różnią się oba dzieła? I dlaczego tytuł drugiego z nich nie jest taki, jaki być powinien?

W „Teologii politycznej” Schmitt analizuje zależności między językiem prawniczym z obszaru prawa konstytucyjnego a językiem teologii. To w tym utworze pada słynne sformułowanie, że wszystkie istotne pojęcia z zakresu współczesnej nauki o państwie to zsekularyzowane pojęcia teologiczne. Poza rozwinięciem tej analogii tekst ten nie ma w zasadzie nic wspólnego z rozważaniami natury teologicznej.

Inaczej dzieje się w przypadku „Teologii politycznej 2”. Dzieło to, w przeciwieństwie do tekstu Schmitta z 1922 roku, faktycznie porusza kwestie teologiczne, a ściślej zagadnienia politycznej teologii. Schmitt polemizuje w swej krótkiej rozprawie z teologiem Erikiem Petersonem na temat dopuszczalności politycznego podejścia do teologii. Schmitt, choć był katolikiem i krytykiem II Soboru Watykańskiego, nigdy zawodowo nie uprawiał teologii. W tym tekście także tego nie czyni. Będąc wybitnym konstytucjonalistą i filozofem prawa, podważa i komentuje tezy swojego adwersarza. Schmitt rozważa w „Teologii politycznej 2” analogie między władzą chrześcijańską a władzą świecką oraz włącza się do znanej Augustyńskiej dyskusji na temat idei dwóch państw: państwa Bożego i państwa ziemskiego, które ze sobą walczą.

Dlaczego zaś, według Bogdana Barana, tytuł jest niewłaściwy? Tłumacz odpowiada na to we wstępie do książki: Te raptem kilkanaście stron rozważań Schmitta pod hasłem „teologii politycznej” (na dodatek nie on wynalazł ów termin) zrodziło niesłychany boom na to pojęcie, a zarazem pewne nieporozumienie. Nie była to żadna „teologia polityczna” jako, powiedzmy, opozycja do jakiejś „teologii niepolitycznej”, lecz „polityczna teologia”, tak jak mówimy „polityczna łamigłówka” czy „polityczna hucpa” - specyficzny „teologiczny” charakter sfery politycznej, „teologiczność” polityki.

W swojej „Teologii politycznej 2” Schmitt, jak zawsze, pozostaje precyzyjny w doborze słów, zwięzły w formie i klarowny w przekazie. W tej niewielkich rozmiarów książce autor przywołuje także opinie autorów, których sam ceni, jak: Donoso Cortes, Hans Barion (któremu Schmitt dedykuje swoją pracę), Ernst-Wolfgang Böckenförde, Hans Maier czy Ernst Feil. Schmitt konfrontuje czytelnika z dylematami, na które niełatwo także i dziś znaleźć odpowiedzi: Kończę pytaniem: którą z (…) trzech wolności cechuje najsilniejsza agresywność: naukową bezstronność, wolność technoprzemysłowej produkcji czy swobodę oceny ludzkiej konsumpcji? Gdyby to pytanie miało stać się naukowo nieuprawione, gdyż w międzyczasie także pojęcie agresywności stało się bezbronne, to sytuacja będzie jasna: (…) wolność przychodzi na miejsce rozumu, a nowość na miejsce wolności.

„Teologia polityczna 2” bez wątpienia nie jest lekturą szczególnie łatwą czy przyjemną w odbiorze. Wręcz przeciwnie. Wymaga sporej koncentracji, namysłu, czasami powtórnego zapoznania się ze znajomą już treścią. Dobrze ją czytać bez pośpiechu, a już idealnie byłoby, gdyby udało się jej treść odnieść do innych dzieł autora, także tych już obecnych na polskim rynku wydawniczym. Warto jednak zmierzyć się z twórczością Carla Schmitta. Ten niemiecki filozof prawa i inspirujący intelektualista, kojarzony ze swoim epizodem nazistowskim, reprezentuje poglądy warte dyskusji, a niekiedy prób obalenia.

Wydając „Teologię polityczną 2”, Wydawnictwo Aletheia po raz kolejny przybliża polskiemu czytelnikowi wybitną postać i wnikliwego uczonego, który przeżywszy cztery systemy ustrojowe, nie uchronił się przed błędami czy oskarżeniami o polityczny oportunizm. Nie da się jednak zakwestionować faktu, iż mimo to – albo właśnie dlatego – jak mało kto Schmitt był w stanie znakomicie zdefiniować wiele zjawisk społeczno-politycznych aktualnych współcześnie.

Ewelina Tondys