Wyzwanie czytelnicze LC

Królowa głodu

Wydawnictwo: bookrage.org
Bookrage
Rafael

Minęło dwadzieścia lat od chwili kiedy żołnierze Korporacji zdobyli Kuźnię Zachodu i dokonali rzezi jej mieszkańców, oraz dziesięć, od dnia w którym wojska Federacji przegnały najeźdźców. Teraz tereny dawnego księstwa to ziemia niczyja, zamieszkała przez opanowanych gorączką żywmetalu awanturników. Założone przez nich miasto Kaźń rozrasta się z każdym dniem, a poszukiwaczy nie odstrasza ani epidemia tajemniczej choroby, ani błąkające się po okolicznych lasach potwory.
Do takiego miejsca przybywa młody Holender Bram Huygens. Powierzono mu do wykonania misję, od której zależy przyszłość dawnego księstwa i jego mieszkańców. Wkrótce Bram przekona się, że w Kaźni każdy ma swoje sekrety, a niektóre z nich są śmiertelnie groźne.
Tymczasem w głębi lasów budzi się nowa siła - potężna, obłąkana, żądna ludzkiego mięsa i zemsty.

źródło opisu: http://bookrage.org/

źródło okładki: http://bookrage.org/

veinylover | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Pierwsza przeczytana przeze mnie książka Pana Chmielarza i jestem pozytywnie zaskoczony.
Pod względem fabularnym nie mam nic do zarzucenia. Zawikłana, ale logiczna opowieść z barwnymi postaciami, zaskakującym zakończeniem... Nieźle, Panie Chmielarz...
Dałbym może nawet 9 gwiazdeczek, ale odejmuję dwie za jedną rzecz.
Żywe trupy. To już hardcore fantasy. Wszystko jest logiczne i tak to sobie autor poukładał, rozumiem to, wyższy poziom horroru, niesłychane napięcie pod koniec przy zamykaniu wątków być może trudniej byłoby bez tego osiągnąć, ale to już kwestia mojego popapranego gustu. Przez większą część tej powieści nie spodziewamy się tego rodzaju magii i akcja biegnie wciąż wartko i ciekawie. Kusiłoby mnie na miejscu aurora znaleźć coś quasi-racjonalnego, zamiast czegoś, co trzeba w sposób absurdalny wielokrotnie zabijać i czego nie można zabić normalnie, tylko magicznie, przy pomocy określonego narzędzia. Tu już wkracza hardcore. Można by stworzyć postać, która oszalała z głodu...

Marzena | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

"Ahoj przygodo!" - pomyślałam sobie i zabrałam się za lekturę "Królowej Głodu", jedynej książki Autora spoza gatunku z którego jest doskonale znany.
Mam nieodparte wrażenie, że sam Autor, te kilka lat temu, pomyślał sobie dokładnie to samo co ja teraz, po czym wywijając piórem (tudzież klawiaturą) rzucił się w świat fantasy, a jego wyobraźnia działała na najwyższych obrotach, bo też czegóż tutaj nie ma!? Wrogie nacje, wojny, zdrady sprzymierzonych, złoża żywmetalu, zaginione prastare miecze, szeryf, Widzące, są nawet żywe trupy, co, jak mniemam, niektórzy uznali za wystarczające, aby zaklasyfikować tę powieść jako horror...
Dla mnie to właśnie przygodowe fantasy, które, kiedy już przebrnie się przez przyciężkawy dezorientujący poczatek, czyta się całkiem przyjemnie. Uwielbiam książki pana Chmielarza, co z uporem maniaka powtarzam, dlatego też tę traktuję jako pewnego rodzaju odskocznię od serii kryminałów, w których Autor, powiedzmy to sobie szczerze, zdecydowanie lepiej...

LelandLester | 2016-03-19

Wojciecha Chmielarza jeśli znacie, to pewnie z kryminałów. Młody pisarz zbiera dobre oceny za swojego Jakuba Mortkę, teraz doszedł „Wampir” – też kryminał, ale trochę z innej beczki. Ale co można powiedzieć o „Królowej Głodu”, jego piątej książce? Że to podręcznikowy przykład „skoku w bok”, że coś innego, zaskakującego. Eksperyment czy planowane działanie? Czy będzie coś więcej w tym kierunku? Na to ostatnie pewnie wielu (ze mną włącznie) chciałoby poznać odpowiedź.

Jak patrzę na rodzaj twórczości Polaka oraz jego wiek, od razu przychodzi mi na myśl porównanie z Michael’em Korytą – również młodym, amerykańskim autorem, który zaczął jeszcze wcześniej od Chmielarza serią thrillerów i tak samo, a nawet bardziej udanie od naszego rodaka. Na pewno o nim wkrótce usłyszycie. Przechodząc do meritum, Koryta identycznie jak Chmielarz pokusił się o eksperymentowanie (nawet dwukrotnie „skoczył w bok”) w postaci „Tajemnic rzeki Lost River” oraz „Pod cyprysami”. Jego seria thrillerów zrobiła na...

BetiFiore | 2017-10-05
Przeczytana: 04 października 2017

Zakup tej książki był przypadkowy, gdyż była częścią jednego z pakietów Bookrage. Totalnie nie moje klimaty, więc moja ocena raczej nie będzie obiektywna. Dla mnie po prostu przeciętna, brakowało mi tego czegoś, co by mnie wciągnęło, czegoś oryginalnego. Przeczytane, zapomniane.

Monika Stocka | 2017-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Pomysł fajny, choć rzadko sięgam po tego rodzaju książki. Długo myślałam, że dokończę, bo historia mnie wciągnęła, ale ... denerwuje mnie jak książka nie ma porządnej korekty i nie lubię kiedy postaci są płytkie i niekonsekwentne, żeby nie powiedzieć naiwne. Nie kleiły mi się ich działania i wybory ... momentami tu i ówdzie zgrzytało groteską (niezamierzoną chyba). Jednym słowem brak dopracowania. Na szczęście cała reszta książek Pana Chmielarza rzuciła mnie na kolana więc tak jak Miłoszewskiemu wybaczam "Domofon" tak Chmielarzowi wybaczę "Królową":-)

darek_lask | 2018-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Fajna rozrywka, ale niedopracowana, jakby Autora goniły terminy. Wszystkie te: "potarł włosy", "spracowana twarz" i clou pośpieszenej twórczości, czyli "położyli swoje bronie".

Azja | 2014-03-24
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Świetnie napisana, bez ciężaru czy przedłużeń. Świat zarysowany w tle na tyle ciekawy, że chętnie poczytałabym coś jeszcze w tym uniwersum. Wplecenie znanych krajów i pojęć w świat zupełnie nowy, daleki. Niedopowiedzenia i delikatne wskazówki pozwalają zarysować go w wyobraźni skuteczniej niż łopatologiczny opis.

Najbardziej podoba mi się na warstwie językowej - wciągające dialogi, dostosowane do charakteru postaci. Autorowi udało się nie wpaść w pułapkę zbędnych wulgaryzmów czy manieryzmów, tak ostatnio popularnych w polskiej fantastyce. Postacie mają swój rys, swój sposób wysławiania, i są w tym wiarygodne i przekonywujące.

Yrr | 2017-06-06
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Kolejna powieść fantasy z pogranicza. To kto z kim się ściera, nie ma większego znaczenia, również to po której stornie są postaci też jest mało istotne do czasu, gdy okazuje się, że jednak nie do końca są tym za kogo ich uważano i następuje zwrot akcji. Sporo tych zwrotów akcji, ale całość robi wrażenia jakby była pisana według jakiegoś szablonu dla początkujących pisarzy.

Niby wszystko poprawnie, ale brak w tym głębi. Akcja niby wartka, ale tak na prawdę nie wciąga. Postaciom czegoś brakuje, są takie mało autentyczne i, dla mnie, zupełnie nieprzekonywujące. Relacje damsko-męskie i sceny miłosne (na szczęście rzadkie) - żałosne. Najlepsze co było w tej książce to ostatni rozdział, zupełnie nie związany z pozostałą częścią książki - akcja toczy się w zupełnie innej części pogranicza. Najwyraźniej autorowi całkiem sprawnie wychodzą opowiadania, niestety musi jeszcze popracować nad formą powieści.

Cały świat zupełnie niespójny i raczej nieprzemyślany. Skoro jest to obca planeta i...

Przeczytałam pięć stron, przerwałam i westchnęłam "o frak...fantastyka", której nie lubię i na czytanie której szkoda mi czasu. Odłożyłam lekturę na bliżej niesprecyzowane "później"...ale myślami nadal byłam w szarej, brudnej i śmierdzącej Kaźni, zaintrygowała mnie postać Lisieckiego,zaciekawiła misja Brama. Więc zaczęłam czytać i wpadłam w tę historię tak mocno, że w pewnym momencie bałam się wygłodniałych chudzielców, słyszałam gwar w przybytku uciech Savy, znienawidziłam Sirena, potem go polubiłam, aby za chwile na niego złorzeczyć. I wciąż kołatało mi w głowie pytanie "z jakiej paki taki tytuł???". I się dowiedziałam, i mam ochotę na przeczytanie kontynuacji tej opowieści.
Myślałam, że takie wahania w stosunku do obdarowywania sympatią głównych bohaterów są tylko w powieściach obyczajowych, a takie zwroty akcji tylko w kryminałach i sensacjach. Myliłam się =) może moja niechęć do fantastyki nie jest AŻ tak mocna jak przypuszczałam? No bo dlaczego ta książka tak bardzo...

K8W | 2017-05-11
Przeczytana: 10 maja 2017

Gdy czytałam tę książkę miałam w planach napisać w tym komentarzu co innego, bo wkurzało mnie ciągłe wychwalanie cnót jedynego przedstawiciela narodu polskiego w tej powieści, ale zakończenie jest tak zaskakujące, że cały ten obraz się odwraca. Nie mniej jednak książka ma słabe strony - to przede wszystkim słaba korekta, nieustanne używanie "jakichś" zamiast "jakiś", częste użycie nieodpowiednich kontekstowo słów, niezdarnych metafor, to też liczne wręcz ohydne, seksistowskie i wulgarne porównania i epitety. W fabule często ma się wrażenie, że autor na siłę próbuje coś wytłumaczyć, żeby czytelnik broń Boże nie znalazł jakiejś wpadki, czasem podkreśla jakiś fakt, tak, że od razu można przewidzieć, że zaraz będzie on znów przywołany, co trochę psuje zabawę i jest przewidywalne.
W całości jednak, książka podobała mi się. Nie jest to ani uczta literacka ani odkrycie, ale też nie jest to stracony czas.