Praktyka uważności dla początkujących

Tłumaczenie: Paweł Listwan
Wydawnictwo: Czarna Owca
Elenaj

Dążymy do osiągnięcia życiowej pełni, ale nie zdajemy sobie sprawy, że – mówi Kabat-Zinn – pełnia jest już w nas. Praktyka mindfulness nie oznacza możliwości osiągnięcia poczucia płytkiego zadowolenia, ale dotarcia do pogłębionej harmonii, która przeniknie całą naszą egzystencję. Dzięki Praktyce uważności dla początkujących możesz nauczyć się w jaki sposób przekształcić swoje myślenie,...

Dzięki Praktyce uważności dla początkujących możesz nauczyć się w jaki sposób przekształcić swoje myślenie, uczucia, sposób pracy oraz relacje z osobami, które kochasz, aby pozostawać w zgodzie i równowadze ze swoim prawdziwym „ja”.

źródło opisu: Czarna Owca dawniej Jacek Santorski & Co.

źródło okładki: Czarna Owca dawniej Jacek Santorski & Co.

Carmel | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Leżymy. Żadne mięśnie nie są napięte. Cisza. Czujemy tak bardzo nasz ciężar, nie chce nam się nawet unosić powieki. Jeden raz w życiu tak udało mi się 15 minut istnieć. Było to dawno temu. Więcej razy takiego czegoś niestety nie doświadczyłem.

Książka Jona Kabat-Zinna "Praktyka uważności dla początkujących" jest moją próbą kontrolowanego powrotu okresowo do takiego stanu.
Ponieważ przeczytać mój komentarz do książki może jakiś zwolennik uważności, zaznaczam od razu, że jestem jak najbardziej otwarty na metody wyciszenia, usuwania toksyn z mózgu. Tu jednak będę odnosił się do pewnych formalnych treści z pracy Jona, które będą krytyczne.

Chyba najcenniejszą myślą, którą chciałbym realizować w swoim życiu to fakt, że we wszystkim można przesadzić. Stąd dość sceptyczne odniosłem się do tęsknoty autora za tybetańskimi lamami, którzy mogliby medytować bez końca (str. 135). Wydało mi się, że Kabat-Zinn im zazdrości. Niestety są rzeczy, bez których nasze życie byłoby nieznośne, a których...

figlarna24 | 2014-02-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 15 lutego 2014

Życie jest trudną lekcją. Każdy musi je przeżyć po swojemu i na własnych zasadach. Tak naprawdę tylko dzięki swoim umiejętnościom przystosowania się do warunków panujących na poszczególnych etapach życia.

Tak jesteśmy pochłonięci szybkim tempem życia oraz pogonią za "króliczkiem", że niedostrzegany, a raczej nasze ciało i rozum czyni to za nas, innych, inności, wartości i piękna tego co nasz otacza.
ę
Kiedyś , gdy globalizacja nie była tak powszechnym zjawiskiem , a ludzkość mogła pozwolić sobie na zwolnienie kroku i dostrzeżenie czegokolwiek więcej niż "czubek" własnego nosa ,nasza uważność skupiała się na tym czego obecni członkowie ludzkiej społeczności nie widzą , nie czują , nie doceniają.

Jon Kabat-Zinn, autor m.in. pozycji, która kiedyś wam już polecałam, czyli "Życie , piękna katastrofa" naucza, jak zwolnić i odkryć na nowo , ukrytą pod pancerzem życia tę cechę, która pomoże nam jeszcze bardziej cieszyć się z tych kilkunastu , za krótkich chwilami naszego żywota.

Jon...

Łukasz | 2014-10-14
Przeczytana: październik 2014

Książkę polecam wszystkim, a szczególnie osobom zainteresowanym praktykowaniem uważności - mindfulness w życiu codziennym, jak i borykającym się z codziennymi problemami i doświadczającymi "przytłoczenia" rzeczywistością.

Polecam także inne książki Jon Kabat-Zinn'a traktujące o uważności - zarówno te dla początkujących, jak i te dla bardziej zaawansowanych.

Amarcord | 2014-08-05
Przeczytana: 30 lipca 2014

Bardzo wartościowa pozycja i bardzo ważna dla mnie książka.

Książka opisuje praktykę uważności z punktu widzenia lekarza i naukowca, nie stroniąc wszakże od filozofii i wtrącając gdzieniegdzie szczyptę czegoś "spoza tego świata"...
Oto medytacja, okrojona z mistycyzmu i transcendencji, nie traci nic ze swej duchowej wartości, a nawet zyskuje, gdyż zaczynamy postrzegać ją jako coś bardziej dostępnego i osiągalnego w każdej chwili, jako praktykę w którą każdy może się zaangażować, a której korzyści dla naszego zdrowia i dla jakości naszego życia nie sposób przecenić.

Ja już mam w biurze, pod monitorem karteczkę z wysmarowanym hasłem: "Tu i teraz!"

mysimis | 2018-09-12
Przeczytana: sierpień 2018

Świetna książka na początek przygody z medytacją. Dużo cennych wskazówek jak podejść do medytacji i codziennej egzystencji. Za pewne wrócę do niej nie raz.

Violina | 2014-08-31
Na półkach: Przeczytane, Mindfulness

Kupiłam tę książkę, ponieważ interesuję się uważnością. I niestety bardzo się rozczarowałam. Mam wrażenie, że została napisana jedynie dla pieniędzy. Zawarte w niej informacje niczego nie wnoszą, w porównaniu do innej pozycji J.K.Zinna ,,Gdziekolwiek jesteś bądź'', do której ,,Praktyka uważności dla początkujących'' nie dorasta nawet do pięt.

Posiadam ją i chciałabym ją sprzedać wraz z płytą.

Haliaeetus | 2016-07-29

Książka Jona Kabat-Zinna, twórcy MBSR, nosi tytuł "Praktyka uważności dla początkujących". Równie dobrze mógłby on jednak brzmieć „Praktyka uważności dla żyjących”. „Początkujący” i „żyjący” to terminy na gruncie praktykowania uważności synonimiczne. Póki oddychamy, wszyscy jesteśmy bowiem początkujący. Ergo, ta książka jest dla każdego z nas. Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie (pomijając oczywiste przypadki), by po nią sięgnąć. Do książki, składającej się głównie z krótkich rozdzialików, dołączona jest płyta CD z medytacjami, czytanymi przez nieodżałowaną Małgorzatę Braunek. Kup, czytaj, praktykuj! (Nie mogłem zakończyć inaczej).

Paweł | 2014-05-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014