Medytacja dzień po dniu

Wydawnictwo: Czarna Owca
MEDITER, JOUR APRES JOUR
religia
joly_fh

Książka łączy w sobie urodę pięknego albumu z reprodukcjami arcydzieł malarstwa i użyteczność podręcznika, w którym autor uczy nas – w sposób poetycki i konkretny jednocześnie – jak żyć bardziej świadomie, jak być bardziej obecnym w swoim życiu. Dzieła sztuki służą za punkt wyjścia do poruszania kolejnych zagadnień: praca z oddechem, obserwowanie swoich myśli, dostrzeganie tego, co zwyczajne...

Dzieła sztuki służą za punkt wyjścia do poruszania kolejnych zagadnień: praca z oddechem, obserwowanie swoich myśli, dostrzeganie tego, co zwyczajne lub niewidoczne, akceptacja, odpuszczanie… W świecie zdominowanym przez szybkość, w którym człowiek żyje pod presją czasu, odruchowo i nieraz bezrefleksyjnie się jej poddając, prędzej czy później zaczyna odczuwać naturalną potrzebę, by zwolnić, i zaczyna poszukiwać sposobu, by żyć w większej harmonii z sobą i światem. Medytacja uważności jest doskonałą odpowiedzią na te poszukiwania. Jest ona dla naszego umysłu tym, czym ćwiczenia fizyczne są dla naszego ciała.

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

almos | 2016-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2016

Psychiatra i psychoterapeuta francuski napisał oryginalną książkę wprowadzającą do praktyki uważności (mindfulness). Dlaczego oryginalną? Bo poszczególne elementy uważności wprowadzane są i dyskutowane przy okazji analizy dzieł mistrzów malarstwa: Rembrandta, Moneta, Turnera i wielu innych. Książka nie jest podręcznikiem medytacji, ma bardziej ogólny i filozoficzny charakter, jest pięknie napisana i wydana. Inspirująca lektura.

To pięknie wydana książka w której psychoterapeuta francuski pisze o medytacji z perspektywy europejskiej, która różni się nieco od perspektywy amerykańskiej (Kabat-Zinn) czy azjatyckiej (Nhất Hạnh). I tak na przykład autor pisze, jak praktykować uważność na peronie czekając na pociąg...

Andre stosuje w książce oryginalną metodę: wprowadza nas do uważności analizując dzieła wybitnych malarzy: Rembrandta, Moneta, Hoppera i wielu innych (przy okazji można się nauczyć jak oglądać obrazy, jak je interpretować, jak zwracać uwagę na szczegóły i wymowę starych...

figlarna24 | 2014-01-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Nowy rok zaczął się zawirowaniami, zmianami i realizacją wyznaczonych celi. W głowie mam kłębowisko myśli. Istny harmider. Dlatego jednym z celi na ten rok jest odszukanie spokoju ducha poprzez sztukę medytacji oraz ćwiczenia yogi.

W tym celu szukam pozycji , które wspomogą mnie w moich działaniach. Oprócz zajęć praktycznych potrzebne jest "umysłowe" rozeznanie tematu. I tak więc , w mojej biblioteczce znalazła się pozycja pt. "Medytacja dzień po dniu" , autorstwa Christophe Andre.

Christophe Andre praktykuje medytację od wielu lat. Stosują ją w celach leczniczych w szpitalu św. Anny w Paryżu. Prowadzi grupy medytacyjne, żeby pomagać pacjentom w uwolnieniu się od udręk dnia codziennego. Jest autorem takich bestsellerów jak:" .Niedoskonali, wolni, szczęśliwsi" .

Ci z was , którzy mieli już okazję czytać , podczytywać czy zaledwie oglądać podobne pozycje, które oscylują w granicach tejże tematyki, to mogą oczami wyobraźni domyślić się jaka to pozycja.

Ale tu was zdziwię, że...

Krzysiek | 2017-05-28
Na półkach: Polecam, Przeczytane
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Książka podzielona na 25 lekcji i 4 rozdziały,upiększona dziełami sztuki-obrazami,które mają nam pomóc czuć i doświadczać,uwolnić się od słów. Mnie najbardziej zaintrygował fragment rozdziału 3.Przejść przez burze:azyl chwili obecnej str.199.
Przyjęcie schronienia w chwili obecnej nie oznacza,że rozwiązaliśmy problem czy znaleźliśmy wyjście z sytuacji.Nie ,problemy trwają,a rozwiązanie nie objawi się z oddechu:zresztą wcale nie ma pewności,czy istnieje...Problemy trwają,lecz znaleźliśmy bezpieczne miejsce,skąd możemy je obserwować,bez konieczności szarpania się ze strachu,że skończymy zalani lub zatopieni.Gdy oddychamy dotknięci przeciwnościami losu-wtedy znajdujemy schronienie dla naszego umysłu.
Nie po to ,by uciekać przed rzeczywistością,nie po to ,by działać,lecz po to ,by widzieć rzeczy jaśniej,by zostawić przestrzeń ciszy,by dać szansę naszej inteligencji.Cokolwiek bym zrobił,cokolwiek bym pomyślał,problem jest tutaj,już tu jest.Lecz ja żyję,jestem obecny.I zrobię,co w mojej...

Monsoon | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Do jednych przemawiają słowa, do innych obrazy czy dżwięk. Andre napisał poradnik uniwersalny
Pomysł jest świetny. Zaczynając od analizy namalowanych historii snuje opowieści ze swojej praktyki zawodowej przeplatane cytatami z dzieł wielkich myślicieli, by na koniec rozdziałów, w kilku słowach, zaproponować kolejny trening medytacji.
Jej istotą nie jest jednak czytanie o niej ale regularne jej praktywanie.
Książkę wzbogaca dołączone CD z 10 lekcjami uważności czytanymi przez mistrzynię zen, Małgorzatę Braunek. To kwintesencja książki.
O wiele łatwiej przełożyć teorię na praktykę gdy słyszymy nauczycielkę i możemy podążać za jej głosem, słowem i oddechem.

Bycie uważnym to sztuka. Jak nie gonić za tym co będzie ? Jak nie skrywać się za tym co było? Jak być w pełni świadomym? Jak być samą obecnością?
Po co nam te umiejętności?

Andre proponuje : „ Trening: kiedy czuję się nieszczęśliwy, nadal pozostaję wrażliwy na piękno świata. Jeśli nawet nie przynosi mi ono ulgi, jeśli nawet...

Zośka Majerowska | 2016-05-21
Przeczytana: 21 marca 2016

Nie wydaje mi się, aby była to najlepsza pozycja aby wprowadzić się w temat medytacji, aczkolwiek przedestawia z pewnością ciekawe podejście do niej. Warta uwagi, doświadczenia i przeżycia jest każda jej strona.
Medytacja nie trafia do wszystkich. Trzeba bardzo otwartego umysłu, aby wbrew wielu przeciwnościom i nastawieniu naszych rodaków przeciwko tego typu praktykom, wypróbować tego w życiu. Warto jednak spróbować. A nóż trafimy na to, co w życiu uczyni nas spokojniejszym, rozluźnionym i odprężonym.

Polecam zdecydowanie osobom zapracowanym, zdenerwowanym i żyjącym pełnią życia.

sil | 2018-01-29

Powiem to od razu, żeby przypadkiem z ekscytacji nie zapomnieć – to szalenie piękna książka. Inspirująca, pełna dobrych słów, ciepła, prosta, niesamowicie trafna, bez zbędnych słów, a przy tym poetycka do bólu. Dawno tak nie cieszyła mnie lektura, dawno tak nie przedłużałam czytania, żeby tylko jeszcze kilka chwil móc z nią spędzić. Jak dobrze, że mam ją na własność, bo chyba bym się zapłakała, gdybym musiała ją komuś oddać. Nie oddam, nie dam, zostanie ze mną i będzie grzała moje serducho w ten mroźne ostatnio wieczory i poranki. [...]

Całość recenzji dostępna jest pod adresem: https://wblogunadzieja.blogspot.com/2018/01/c-andre-medytacja-dzien-po-dniu-25.html

Marzena | 2016-03-05
Przeczytana: 01 marca 2016

Podobał mi się nowatorski pomysł wprowadzenia obrazów, które na przykładzie pokazują w jaki sposób skupiać się i medytować dzień po dniu.
Jednak bardzo dużo kwestii się powtarza. Miały być podstawy, ale można to było ująć bardziej konkretnie. Przez co niektóre elementy nudziły.
Płyta do tego, nie zbyt mi się podobała. Bardziej mnie irytowała.
Myślałam, że uda mi się czegoś nowego dowiedzieć na temat medytacji. Jednak ta pozycja jest dla kogoś kto faktycznie dopiero co zaczyna się interesować tą tematyką.
Ale podsumowując, książka jest przyjemna dla czytającego i w różnorodny sposób wprowadza do medytacji. Pomocne są zwłaszcza przykłady.

marvie86 | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Szukałem książki, która mnie miękko wprowadzi do tematyki medytacji. Po przeczytaniu jestem zadowolony z wyboru.

mariagrant | 2018-08-06
Evie | 2018-02-27