1 954
1 956
The Lightning Thief
angielski
Smilly

Look, I didn't want to be a half-blood. I never asked to be the son of a Greek god. I was just a normal kid, going to school, playing basketball, skateboarding. The usual. Until I accidentally vaporized my maths teacher. That's when things started really going wrong. Now I spend my time fighting with swords, battling monsters with my friends and generally trying to stay alive. This is the one where Zeus, God of the Sky, thinks I've stolen his lightning bolt - and making Zeus angry is a very bad idea...

źródło opisu: http://www.puffin.co.uk/nf/Book/BookDisplay/0,,978...(?)

źródło okładki: http://www.puffin.co.uk/nf/Book/BookDisplay/0,,978...»

Shimik | 2015-06-14

Ciekawe połączenie świata mitologi greckiej z współczesną fantastyką:) Książka opowiada historię o dzieciach półkrwi to znaczy że jedno z ich rodziców jest bogiem:) Dzieci te muszą nieustannie na siebie uważać i bronić się przed nieustannymi atakami sił ciemności, jedynym miejscem względnie dla nich bezpiecznym jest obóz dla wszystkich takich jak oni, prowadzony jest przez centaura Chejrona dawnego nauczyciela takich herosów jak Achilles, Herkules itd. oraz przez syna Zeusa Dionizosa któremu powierzono tę misję za kare za złe zachowanie:) W książce pojawiają się różne postacie z mitów. Są one bardzo przyjemnie powplatane w nowe realia życia:)
Dla wszystkich powinna to być miła, niezobowiązująca lektura do odstresowania się:)
POLECAM

GraceSuarez | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Zanim zabrałam się za książkę miałam do czynienia z filmem, być może z tego względu pojawiło się u mnie uczucie rozczarowania.
Sam pomysł na fabułę jest niezwykle interesujący. Autor sprytnie połączył wątek mitologiczny ze współczesnością. Dialogi były zabawne, nie mogłam również narzekać na brak akcji. Jednak zastanawiam się czy nie było jej aby za dużo, wszędzie pojawiające się znienacka 'potwory'(...) Czasami zaczynało mnie to po prostu nużyć. Jednak wracając do filmu, z którym zapoznałam się dużo wcześniej muszę przyznać, że podobał mi się bardziej aniżeli książka. Był bardziej ogólnikowy przez co przejrzysty. Dla tych, którzy zastanawiają się czy sięgnąć po lekturę - warto. Znacząco się różni od filmu.
Ja wiem, że na razie po kontynuację nie sięgnę.

ChicaDeAyer | 2016-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Z zamiarem przeczytania tej serii nosiłam się od jakichś 5 lat - i w końcu, tak z okazji nowego roku, postanowiłam nadrobić zaległości w tym temacie. Niestety, młodsza już nie będę, licznik stale tyka - więc postrzegam obecny okres jako jeden z ostatnich gwizdków by móc odebrać tę sagę tak jak należy i dać się jej zauroczyć (zanim pragmatyzm i proza życia przejadą po mnie niczym walec). A i warunki sprzyjające, bo (prawie) sesja, a człowiek szuka raczej niewymagającej lektury - coby mózg nieco odetchnął.

Muszę przyznać, że Riordan spełnił początkowe wymagania z nawiązką. Książka jest bardzo sprawnie napisana - lekkie, przyjazne w odbiorze słownictwo dalekie jest od infantylności, czy przejaskrawionej potoczności, co niestety jest wielką przywarą u wielu autorów piszących książki dedykowane młodszym odbiorcom. Akcja - pomimo wprowadzenia czytelnika w nowe uniwersum - nie jest opieszała i rozwija się w przyzwoitym tempie. Co najważniejsze - może naprawdę zaciekawić, bo autor...

"Złodzieja Pioruna" czyta się z wielką przyjemnością.
Jest napisany lekko, z humorem, a jednocześnie pełno tu przygód i ciekawych, oryginalnych postaci.
W powieści Rick Riordan często nawiązuje do mitów greckich.
Mitów są setki, podobnie jak bogów, herosów, faunów, driad, najad, minotaurów itd.
Tak więc autor ma w czym wybierać i robi to ze smakiem.
Sposób pisania przypomina mi "Harry'ego Pottera" i pierwsza część "Percy'ego Jacksona" jest równie dobra.
Perseusz w zdrobnieniu zwany Percy, to dwunastoletni chłopiec, który w życiu ciągle ma pod górkę.
Jego mama Sally, pracuje w cukierni i po stracie ojca, Percy'ego, wychodzi za mąż za Gabe'a, chama, opoja, faceta śmierdzącego na odległość.
Który dni spędza na grze w karty z kumplami.
W związku z adhd, porywczością i problemami z czytaniem Percy chodzi do specjalnej szkoły.
W każdym roku zmienia szkołę, gdyż dyrektorzy uznają że sprawia zbyt duże problemy wychowawcze.
Na jego życie czyhają różne mitologiczne potwory.
Udaje mu się...

mclena | 2016-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

"Jakich potworności trzeba było się dopuścić w życiu, żeby stać się częścią bielizny Hadesa?"

Przysięgam, że nie sądziłam, iż na stare lata jakikolwiek dzieciak chociaż w maleńkim stopniu powtórzy to co zrobił mi Harry Potter - 12-letni Percy Jackson stanął jednak na wysokości zadania - UWIELBIAM GO!

Percy jest przezabawnym chłopcem, który jak się prędko okazuje wcale nie jest takim zwykłym dzieckiem, lecz półbogiem, synem jednego z najpotężniejszych bogów olimpijskich - czyim? Tego można bardzo łatwo się domyślić już na samym początku obserwując co bez jego wiedzy pomaga mu w tarapatach. Rick Riordan zrobił coś niesamowitego, zachował mitologię grecką we współczesności, tworząc jednocześnie nowy świat, w którym całkiem inaczej możemy spojrzeć na znajome twarze. Nie będę się zagłębiać w fabułę, bo nie ma takiej potrzeby. Ogromnym plusem dla mnie tutaj było to, że mimo swojego pochodzenia Percy pozostał naiwnym dzieckiem, który niczego nie podejrzewa, gdy powinien, dla którego...

Nozomi | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Jakimś cudem dopiero teraz zetknęłam się z twórczością Ricka Riordana. Czyta się przyjemnie, wartka akcja, dużo humoru, sympatyczny główny bohater. Drażniły mnie tylko trochę zbytnie inspiracje "Harry'm Potter'em" jeśli chodzi o niektóre pozostałe postacie. Np. towarzysze Percy'ego, Annabeth i Grover, to istne klony Hermiony i Rona pod względem charakteru, a główny antagonista, Kronos, nieodparcie przypominał mi Voldemorta. Jedyna poza Percym postać, która przypadła mi do gustu, to Ares. Posejdon też ma pewien potencjał, ale na razie nie wiem, czy go lubię czy nie. Na pewno sięgnę po dalsze tomy, a także po inne serie pana Riordana.

Canis | 2014-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Niestety, ale przed przeczytaniem książki oglądnęłam film. Nigdy tego nie robię, jednak tak się zdarzyło - przez to całkowicie zepsułam sobie czytanie, ale to wcale nie nastawiło mnie negatywnie do tej lektury. :)

Zawsze bardzo lubiłam mitologię, więc czytanie sprawiło mi dużo radości. Według mnie fantastycznym pomysłem było umieszczenie bogów w teraźniejszym świecie. Napisana w dość humorystyczny sposób (mnie mimo wszystko nie rozbawiła do łez) sprawia, że czyta się ją bardzo szybko. Głównego bohatera da się polubić, akcja jest zwartka i szybka. Nie rozpisując się, złodziej pioruna zawiera wszystko, co powinna mieć typowa powieść dla nastolatków.

Z pewnością sięgnę po kolejny tom.

Agata | 2014-07-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 lipca 2014

O książce dowiedziałam się dopiero jak do kin wchodził film na jej podstawie. Film mnie wciągnął, więc postanowiłam przeczytać książkę, za którą zabrałam się dopiero wczoraj ;) Dlaczego tak długo zwlekałam?! Ta książka jest niesamowita! Cały czas akcja, akcja i jeszcze na dokładkę akcja. Nie ma czasu na nudę, a kolejne zwroty akcji jeszcze podsycają chęć do czytania. Fabułę już z większa znałam, ale film to nie to co książka. Wiele rzeczy zostało pominiętych i zmienionych. Oczywiście to książka jest o niebo lepsza! Polecam!

MarCyśka | 2012-06-09

Ta książka uzależniła mnie od mitologii ;)

"Nic nie jest za darmo. To stare greckie porzekadło, ktore doskonale przeklada się na nasze czasy. Będziesz musiał zaplacić cenę. Zobaczysz."

"Mam talent do wkurzania bogów"

"Tak malo ludzi czyni prawdziwe dobro w życiu. Przygnębiające."

Sięgnęłam po książkę, ponieważ spodobał mi się pomysł. Oryginalny, zachęcający, szczególnie z powodu mojej dużej sympatii do mitologii. Dodatkowo dużo pozytywnych opinii na LC tym bardziej mnie zachęcały. Niestety spotkałam się ze sporym rozczarowaniem. Oprócz dobrego pomysłu, nie dostrzegałam żadnych większych zalet. Akcji było dużo, ale nie szczególnie mnie porwała. Bohaterowie byli stanowczo za młodzi, ich zachowania były za dojrzałe w moim odczuciu. Nie zdobyli mojej sympatii, ale też nie popadli w niełaskę. Byli mi raczej obojętni, jak wszystko co działo się w tej książkę. Szkoda, potencjał był duży. Ja kończę z tym cyklem, sięgnę może jeszcze po inną serię autora. Nie odradzam też czytelnikom, ponieważ wiem, że powieść zdobyła wielu wielbicieli i na pewno jeszcze wielu się spodoba :)