Złodziej pioruna. Powieść graficzna

Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Cykl: Percy Jackson i bogowie olimpijscy – powieść graficzna (tom 1)
Wydawnictwo: Galeria Książki
The Graphic Novels: Percy Jackson and the Olympians: The Lightning Thief
komiksy
Naddia

Mityczne potwory i bogowie olimpijscy dosłownie wychodzą z kart szkolnych podręczników dwunastoletniego Percy’ego Jacksona i pojawiają się w jego życiu. Co gorsza, wydaje się, że chłopiec rozgniewał kilku z nich. Piorun Piorunów Zeusa został ukradziony, a Percy jest głównym podejrzanym. Teraz on i jego przyjaciele mają zaledwie dziesięć dni, żeby odnaleźć i zwrócić skradzioną własność Zeusa i przywrócić pokój na targanym konfliktami Olimpie. Autor serii, Rick Riordan, połączył siły z kilkoma spośród wielkich nazwisk w świecie komiksu, by opowiedzieć o chłopcu, który musi odkryć zdradę potężniejszą niż sami bogowie.

Adaptacja: Robert Venditti.
Kolory: Jose Villarrubia.

źródło opisu: Wydawnictwo Galeria Książki, 2014 r.

źródło okładki: http://www.galeriaksiazki.pl/

orchideaidea | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

Zachęcona wysokimi notami i pochlebnymi opiniami, postanowiłam skusić się na ten tytuł i osobiście się przekonać, czy faktycznie jest się o czym tak pozytywnie rozpisywać. Szkoda tylko, że przez własną nieuwagę zamówiłam "Złodzieja Pioruna" w formie komiksu.
Nie byłoby w tym nic złego, bo przecież publikacje w tej formie czyta się dość szybko, tyle, że moja wyobraźnia została zastąpiona grafikami, które popsuły mi całą zabawę;). Tym bardziej jeśli mamy do czynienia z fantastyką pole do popisu dla stworzenia własnego tła wydarzeń jest nieograniczone.
Chyba głównie stąd tak niska ocena po przeczytaniu ów komiksu.
Mimo wszystko doceniam wątek z mitologii greckiej.

Może jeszcze kiedyś sięgnę po wydanie 100% tekstowe;)...

MarCyśka | 2015-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2015

Miło odświeżyć sobie "Złodzieja pioruna" w wersji komiksu :)
Dałabym 10/10, ale odejmuję jedną gwiazdę przez estetykę, bo uważam, że ilustracje mogłyby być o wiele ładniejsze ;)

patusia_dorota | 2015-02-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 15 lutego 2015

Książka - jest! Film - jest! Co teraz?

Stawiam, że Wy również tak macie. Czytacie jakąś serie, kończycie ją, ale wydała się Wam ona tak niesamowita, że chcecie więcej, po pierwsze wciąż ją czytać, po drugie szukać do niej dodatków, opowiadań, dodatkowych książek, kontynuacji. Ogółem marzycie, by to nie był koniec, by historia wciąż trwała. Przyznajcie się, mieliście tak choć raz?

Muszę się przyznać, że ja wielokrotnie. Jednych z takich przypadków była seria Percy Jacksona i bogowie olimpijscy. Pokochałam styl autora, jego bohaterów i nie mogłabym żyć spokojnie, gdybym nie mogła czytać więcej książek z tego świata. Dziękuję autorowi, że wciąż nie ustaje w staraniach i daje nam wciąż nowe możliwości lektury jego książek oraz dodatków do serii. Dziś chciałabym jeden z nich Wam przedstawić.

Za nowy dodatek uznałam wydany (w Polsce) niedawnymi czasy komiks "Złodziej pioruna". Jak można odczytać już z tytułu, nawiązuje on do książki Ricka Riordana o tym samym tytule, jest jego...

Jillian | 2015-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2015

Jest to mój pierwszy komiks od czasów dzieciństwa. Nigdy nie przepadałam za tego typu literaturą. Jednak bardzo lubię serię pana Ricka Riordana, więc chciałam zobaczyć, jak wygląda pierwszy tom o Percym Jacksonie w wersji graficznej.

Komiks różni się trochę od książki i to mnie razi w oczy. Opuszczono kilka ważnych i istotnych momentów, niektóre fakty przekształcono. Na siłę próbowano sprawić, aby dialogi były śmieszne. Niestety, ze skutkiem odwrotnym, przynajmniej u mnie.
Co do samego rysunku i estetyki. Uważam, że wszystko jest ładne i poprawne. Natomiast bohaterowie wyglądają jakby byli dużo starsi. A Luke już w ogóle, jakby był w podeszłym wieku. Niektóre miny Percy'ego czy Annabeth były dla mnie wprost komiczne :)

Niemniej jednak, polecam, ponieważ warto jest zobaczyć książkę w czyjejś interpretacji graficznej :)

Paulina | 2014-07-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 05 lipca 2014

Nie przepadam za komiksami, jednak w tym przypadku postanowiłam się skusić, w końcu chodzi o Percy’ego. W dodatku książka kusiła mnie, kiedy byłam na zakupach, mówiła do mnie weź mnie i ta bardzo kusząca cena (jedyne 18.99) o wiele mniejsza niż ta okładkowa (29,99), więc jak tu się nie złamać i nie kupić takiej pozycji.

Czytałam już oryginalną książkę (recenzja tutaj - http://recenzjemystic.blogspot.com/2014/05/rick-riordan-percy-jackson-i-bogowie.html) więc nie będę streszczać po raz kolejny fabuły. Każdy kto czytał pozycję „Złodziej pioruna” na pewno ją zna, a tych co nie mieli okazji jeszcze się zapoznać z tą lekturą, zapraszam do zapoznania się z moja recenzją. (Wiem jestem bardzo wredna :P)

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to piękna szata graficzna. Nie da się przejść koło niej obojętnie. Od samego początku przyciąga czytelnika. Postacie są bardzo charakterystycznie narysowane, rzucają się w oczy, choć przyznam szczerze, że moje wyobrażenie różni się od tego co można w...

książek: 1986
Sherry | 2014-05-05
Przeczytana: 05 maja 2014

Rick Riordan jest autorem serii młodzieżowych takich jak: "Kroniki Rodu Kane", "Olimpijscy Herosi" czy najbardziej znanego cyklu: "Percy Jackson i bogowie Olimpijscy". Nie mogę tu też nie nadmienić, że ów pisarz zalicza się do moich ulubieńców. Wraz z kilkorgiem uzdolnionych ludzi, postanowił przedstawić swoją książkę "Złodziej Pioruna" w formie graficznej. Jak mu się to udało?

Fabuła "Złodzieja Pioruna" skupia się na dwunastoletnim chłopcu, który uczęszcza do szkoły z internatem: Yancy Academy. Ma on ADHD i dysleksję. Pewnego dnia Percy - bo tak mu na imię, zostaje zaatakowany przez swoją nauczycielkę, która zamienia się w latającego potwora - Erynię. Od tej pory nic nie jest już takie, jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza że wszyscy wmawiają młodzieńcowi, iż atak nigdy nie miał miejsca. Wkrótce potem Percy ma okazję walczyć z Minotaurem, który zabija jego matkę. Wraz z przyjacielem - Groverem, satyrem - chłopiec ląduje w Obozie Herosów, przeznaczonego dla ludzi takich jak on -...

PolishPopkulturę | 2017-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2017

Infantylne, pełne klisz czytadełko, a przy tym bardzo nieudolna kopia Harry'ego Pottera (który imo też wcale jakimś wybitnym tytułem nie jest). Osobny minus za tragiczna oprawę wizualną - rysownik nie ma pojęcia o kadrowaniu i zwyczajnie nie potrafi opowiadać obrazem, przez co narracja graficzna jest rwana. Na koniec dodam jeszcze, że przedstawienie bogów greckich jest tu sztampowe do bólu; nie ma w tym krztyny oryginalności. Nie polecam.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Sylwia MyBooksMyLife | 2014-07-25

Tym razem odrobinę inaczej, bo recenzja łączona z Zuzią z Papierowego Psa! :)

Rick Riordan – autor bestsellerowych serii, takich jak: „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”, „Kroniki Rodu Kane” oraz „Olimpijscy Herosi”; lub po prostu bóg trollingu, jak wolicie. Zadebiutował w 2005 roku „Złodziejem Pioruna”, pierwszą częścią pięciotomowej serii o Percy’m. Dzisiaj chciałybyśmy popolemizować o komiksowej wersji tej książki.

Sylwia: Brrrr… Powitajcie w gronie zabójców ulubionych postaci książkowych nowego członka! Suzanne Collins, Cassandro Clare, Veronico Roth, J.K. Rowling, proszę uprzejmie o przywitanie wujka Ricka gromkimi brawami (bo z takimi to lepiej nie zadzierać). Z twórczością Ricka zetknęłam się podczas zeszłych wakacji, więc komiks nie był dla mnie żadnym zaskoczeniem. A jak z Tobą, Zuzia, czytałaś wcześniej jakąś książkę God of Trolling?

Zuzia: Oczywiście, kto by go nie czytał? Niedawno zetknęłam się ze „Złodziejem pioruna” w wersji książkowej, a potem zakochałam się w...

Aleksandra | 2014-07-26

Aż mnie serce boli, kiedy daję niską ocenę czemuś związanemu z moim ulubionym autorem. Dlaczego więc to robię?
Książkę pocięto na części i chyba na chybił-trafił wyciągnięto to, co znalazło się w komiksie - tsa, trochę jak w filmie opuszczono mnóstwo ważnych i ważniejszych wątków. Rysunki mnie nie powalają; są dla mnie kanciaste i niedorobione, a bohaterowie wyglądają na dobre 20+ (a powinni mieć ok. 12). Coś takiego można sprezentować młodszemu rodzeństwu (max 7 lat), bo zrobiono z tego historyjkę dla dzieci.

Tristezza | 2014-10-28

Już przywykłam do tego, że dodatki do serii są gorsze od tego głównego członu, niemniej tutaj spodziewałam się naprawdę czegoś więcej. Ilustracje ostatecznie do mnie nie przemówiły (choć sama okładka jak dla mnie prezentuje się całkiem nieźle), a okrojona historia wypadła blado przy pierwowzorze. Proszę jednak nie wychodzić z założenia, że komiks mi się nie spodobał. Był po prostu znacznie słabszy od książki, która należy do jednej z moich ulubionych. Publikację tę czytało się szybko i miło, poza tym była ona mimo wszystko ciekawym dodatkiem i cieszę się, że po nią sięgnęłam. Historia o Percym nadal jest pomysłowa, a nastolatek przeżywa interesujące przygody, przez co nie da się go nie lubić. Jestem pewna, że fani tego chłopca zajrzą przynajmniej z ciekawości do tej pozycji, zaś wszystkim innym na razie polecam zapoznanie się z serią "Percy Jackson i bogowie olimpijscy", potem zaś dopiero zalecam sięganie po nową odsłonę "Złodzieja pioruna".