Bóg jest czerwony. Opowieść o tym, jak chrześcijaństwo przetrwało i rozkwitło w komunistycznych Chinach

Okładka książki Bóg jest czerwony. Opowieść o tym, jak chrześcijaństwo przetrwało i rozkwitło w komunistycznych Chinach
Liao Yiwu Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
239 str. 3 godz. 59 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Tytuł oryginału:
God is red. The secret story of how christianity survived and flourished in comunist China
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2014-04-18
Data 1. wyd. pol.:
2014-04-18
Liczba stron:
239
Czas czytania
3 godz. 59 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375367300
Tłumacz:
Barbara Gadomska
Tagi:
Chiny komunizm chrześcijaństwo
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Za Boga i wiarę



4225 121 154

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
165 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
15436
2030

Na półkach: , ,

Z autorem, Liao Yi zetknęłam się w ubiegłym roku podczas lektury ”Prowadzący umarłych”. Były to wywiady z przedstawicielami zawodów, które plasowały się na dole hierarchii we współczesnych Chinach. Teraz zaś odbył kilkanaście rozmów z przedstawicielami chrześcijaństwa. Sam niewierzący potrafił się jednak wczuć w położenie swoich rozmówców, którzy imponowali mi swoją odwagą i poświęceniem. Choć w komunistycznych Chinach kościół ( każde wyznanie) przechodził trudny czas, działacze religijni byli piętnowani, wyznawcy prześladowani, ten reportaż unaocznił mi szokującą prawdę, że chrześcijaństwo mimo wyzwań i nieustannych prób tłumienia jego aktywności dobrze funkcjonuje, a nawet uległo wzmocnieniu.
ŚSledzi pogmatwane losy zwykłych wyznawców, męczenników, zakonnic, starszych zboru, pastorów, nauczycieli- kaznodziejów. Czułam wielki podziw gdyż ich autentyczna żywa wiara to skarb. Europejskie społeczeństwa są zlaicyzowane, i nie wymaga się od obywateli takiego poświęcenia, takiej bezkompromisowej walki z reżimem. Chrześcijańskie wartości ulegają erozji, gdyż nikt nie musi się ukrywać ze swoją wiarą/ praktykami religijnymi, nie trzeba nieustannie dowodzić słuszności swoich religijnych przekonań. W Chinach zaś można spotkać współczesnych świętych, szczególnie utkwiła mi w pamięci relacja mniszki która kilkadziesiąt lat walczyła o odzyskanie majątku kościoła. Połowiczny sukces w tej materii to i tak wyraz dokonującego się powoli postępu, rewizji postawy władz w stosunku do religii.
Dużo dowiedziałam się o dążeniach komunistycznego reżimu by wyplenić chrześcijaństwo, o kulturalnej rewolucji i jej dramatach, o zdelegalizowaniu cudzoziemskiej działalności misyjnej i humanitarnej, zaborze majątku kościoła. Relacje syna zamordowanego chrześcijańskieggo pastora o ojcu, o upokorzeniach jakie musiała znosić jego rodzina gdyż więzienie odmówiło wydania ciała ojca po egzekucji. My pewne dobra, przywileje uważamy za pewnik, a taki reportaż jest lektura koniecznąby uczyć pokory europjejskich chrześcijan. Tak łatwo deklarować na papierze swoją wiarę, a nie być w stanie wypełniac jej nakazów. Wzruszył mnie też lekarz, który porzucił pracę w szpitalu i stworzył sieć darmowych usług medycznych dla mieszkańców prowincji bo rzekomo dbający o potrzety swoich chłopów system nie wpadł na pomysł by zorganizować im bezpłatną opiekę medyczną.
Różne punkty widzenia, różne sposoby realizacji misji, jaką stanowi chrześcijaństwo, walka ze stereotypami mnożonymi przez aparat władzy, np. straszenie dzieci/ obywateli w ogóle zakonnicami i duchownymi, że to cudzoziemskie diabły wyżywające się na chińskich dzieciach ( w zakonnych sierocińcach), zatruwające młode umysły. (Na marginesie nasuwa się skojarzenie z stereotypem Żydów pożerających niemowlęta chrześcijan i oddających się czarnej magii). Reporterska dbałość o szczegóły, rzetelność relacji przy zachowaniu obiektywizmu. Nie prowadzi agitacji, nie próbuje nawracać ale prezentuje różne postawy, nakreśla różnorodność działań , daje czytelnikom poznać chińską duchowość, przybliża sytuację polityczną, politykę władz. Tyle heroizmu ale i ludzkiego lęku, wyrzeczeń, poczucia bezsiły. 18 fascynujących opowieści dających nadzieję na lepsze jutro. Uświadamia potęgę chrześcijaństwa i można śmiało porównywać to dzieło z QUO VADIS.

Z autorem, Liao Yi zetknęłam się w ubiegłym roku podczas lektury ”Prowadzący umarłych”. Były to wywiady z przedstawicielami zawodów, które plasowały się na dole hierarchii we współczesnych Chinach. Teraz zaś odbył kilkanaście rozmów z przedstawicielami chrześcijaństwa. Sam niewierzący potrafił się jednak wczuć w położenie swoich rozmówców, którzy imponowali mi swoją odwagą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    465
  • Przeczytane
    281
  • Posiadam
    88
  • Chiny
    21
  • Reportaż
    17
  • Teraz czytam
    12
  • Azja
    9
  • 2018
    8
  • Chiny
    7
  • Ulubione
    5

Cytaty

Więcej
Liao Yiwu Bóg jest czerwony. Opowieść o tym, jak chrześcijaństwo przetrwało i rozkwitło w komunistycznych Chinach Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także