Legenda Tatr

Okładka książki Legenda Tatr Kazimierz Przerwa-Tetmajer
Okładka książki Legenda Tatr
Kazimierz Przerwa-Tetmajer Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Literackie
1972-01-01
1972-01-01
Janosik legenda

Świetna epopeja przesycona góralską gwarą i słownictwem staropolskim. Akcja wartka, nieco opisów przyrody, pogańsko-chrześcijański tygiel, no i brutalny świat "honornych" ludzi gór. Trup ściele się gęsto. Kopalnia cytatów, mocno eksploatowana w serialu "Janosik" (Co ci powiem, to ci powiem, ale ci powiem).

Dla mnie 10/10. Kocham Tetmajera za góralszczyznę, za te wszystkie gadki pozbierane z Podhala.

Legenda Tatr to powieść, poza kilkoma faktycznymi postaciami reszta jest fikcją ale dzięki książce można przenieść się w Tatry. Mimo wszystko historie bohaterów zaintrygują czytelnika. Książka pisana nieco po góralsku nieco starą polszczyzną. Polecam.

"Janosików było tylu, ile legend o nim" - głosi cytat na początku kinowej wersji słynnego serialu z nieodżałowanym Markiem Perepeczko w roli tytułowej, dając tym samym twórcom opowieści o tatrzańskim zbójniku szerokie pole do popisu. Tetmajer w niniejszej powieści przedstawia własną interpretację tej legendy dziejącej się na tle burzliwych wydarzeń historycznych.
Akcja tej zapomnianej już, niestety, powieści, toczy się w czasach sienkiewiczowskiej Trylogii, jej tło stanowi powstanie Kostki-Napierskiego, jak również potop szwedzki.
Bogata mozaika postaci, pasja, namiętności jakie nimi targają, głęboka wiara i żywiołowość bohaterów składają się na prawdziwie góralską epopeję o miłości, poświęceniu, seksie, niezwykłym harcie ducha, tak silnym, że jedynie śmierć jest w stanie go zniszczyć.

Akcja tej...

• Góry