Bem - powieść historyczna z XIX wieku

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
historyczna
kirikot

Powieść o życiu Zachariasza Józefa Bema. Od wojen napoleońskich, przez Powstanie Listopadowe, Wielką Emigrację i Wiosnę Ludów aż do słuzby w armii tureckiej.

siurek | 2012-09-19
Przeczytana: listopad 2011

Powieść historyczna osadzona w okresie upadku powstania listopadowego, przedstawiająca wyidealizowaną, a momentami wręcz przerysowaną postać generała Bema, jednego z wybitniejszych polskich postaci historycznych. Poza kreacją bohatera Gąsiorowski przedstawia także życie mieszkańców powstaniowej Warszawy i problemy wewnętrzne wynikające z błędów popełnianych przez nieudolnych dowódców powstania. Pojawia się także wątek kryminalny oraz miłosny.
Warsztat językowy pozostawia wiele do życzenia. Powieść przeznaczona dla młodzieży, napisana w duchu idei "ku pokrzepieniu serc".

Anna | 2016-11-01
Przeczytana: 1973 rok