Zaklinacz słów

Seria: The Art of Storytelling
Wydawnictwo: Lambook
Orient, Bliski Wschód
joly_fh

Każdemu z nas jest coś przeznaczone, coś zapisane, coś, co musi się spełnić. Maktub. Czy jednak każdy z nas potrafi w to uwierzyć? Gdy Nina wyjeżdża do Londynu, by na prestiżowej uczelni pracować nad doktoratem o sztuce bajarstwa, nie przypuszcza, że właśnie zaczęło się wypełniać jej przeznaczenie. Wkrótce poznaje Gabriela – niezwykłego człowieka, z którym połączy ją pasja do wschodnich...

Gdy Nina wyjeżdża do Londynu, by na prestiżowej uczelni pracować nad doktoratem o sztuce bajarstwa, nie przypuszcza, że właśnie zaczęło się wypełniać jej przeznaczenie. Wkrótce poznaje Gabriela – niezwykłego człowieka, z którym połączy ją pasja do wschodnich opowieści i wyjątkowe, uczucie. Razem przemierzają emigranckie dzielnice Londynu, zbierając opowieści ludzi z różnych stron świata. Wraz z każdą nowo zasłyszaną historią Nina uświadamia sobie jednak, że nie są to zwykłe opowiastki a jej ukochany ma wyjątkowy dar…
Zaklinacz Słów to fascynująca historia o przeznaczeniu, miłości i potędze słów. Przeplatana wschodnimi opowieściami narracja przenosi czytelnika z Londynu i Paryża do Maroka, Egiptu, Jordanii i Indii, a wszystko po to, by mógł odkryć tajemnicę niezwykłego bajarza i pozwolił spełnić się pewnej przepowiedni. To książka o sile uczucia i magii opowieści.

źródło opisu: Wydawnictwo Lambook, 2013

źródło okładki: www.lambook.pl

Znowu dałam się podejść jak ta głupia, naiwna, młoda rybka i złapać aż na trzy haczyki. :(

Pierwszy to piękna orientalna, błękitna okładka, która tylko pozornie obiecuje nam bardzo ciekawy tekst - nic bardziej mylnego. Drugi to chwytliwy tytuł – "Zaklinacz słów", Wow, robi wrażenie czyż nie? Trzeci to autorka o egzotycznie brzmiącym nazwisku. Ale, nie dajcie się zwieść tak jak ja to zrobiłam. Shirin Kader to pseudonim...polskiej pisarki. :/ Gdybym od początku wiedziała, że Polka to napisała to bym wcale nie była taka chętna do wypożyczenia tej pozycji. Dlatego, że często nie jest mi po drodze z niektórymi polskimi pisarzami, bo tworzą drętwo, nieudolnie, w wydumany sposób. A ja kilka razy się już sparzyłam na takiej polskiej twórczości. I tak jest i w tym przypadku. Czuję się jako czytelnik oszukana.

Jeśli lubicie/uwielbiacie wręcz długie, obszerne, długaśne opisy o wszystkim i o niczym, to ta książka jest stworzona dla Was, dialogi to jakiś 1 góra 2% całości tekstu. Nie liczcie...

allison | 2017-01-31
Na półkach: Przeczytane, Orient, Rok 2017
Przeczytana: 30 stycznia 2017

"Zaklinacz słów" to powieść utrzymana w klimacie orientalnych tradycji, oparta na trudnej, magicznej sztuce opowiadania, które w kulturze Wschodu odgrywa ogromną rolę - z jednej strony jest elementem podtrzymywania przekazywanej ustnie tradycji, z drugiej zaś stanowi rodzaj rozrywki.

Mimo iż akcja rozgrywa się w Londynie, autorce udało się stworzyć atmosferę przesiąkniętą orientalnymi smakami, zapachami, kolorami. Ujmujące są opisy ludzi, domów, knajpek w etnicznych dzielnicach zamieszkiwanych przez Turków i Hindusów.
To tu trafia bohaterka książki, Polka, która przybyła do Anglii, by zbierać materiały do pracy doktorskiej. Zainteresowana sztuką bajarską spotyka się z różnymi opowiadaczami, którzy dzielą się z nią swoimi osobistymi i rodzinnymi historiami, a także zasłyszanymi legendami sprzed wieków. Te niezwykłe opowieści układają się w całość przypominającą współczesną "Księgę tysiąca i jednej nocy".
Właśnie te fragmenty uważam za najciekawsze i najbardziej wartościowe....

Książkowo_czyta | 2014-02-03
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Lambook za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

"Zaklinacz słów" jest debiutem autorki i to niezwykle udanym debiutem. Powieść ta jest niesamowicie magiczna, odnajdujemy w niej mnóstwo odniesień do Szeherezady...

Jest to historia o nieokiełznanej wręcz miłości oraz potędze słów, które tworzą barwną, wielowymiarową oraz wielowątkową baśń, w której ludzkie losy zaplatają się ze sobą zarysowując stopniowo coraz bardziej logiczną i spójną całość...

Nina i Gabriel wciąż podążają tropem kolejnych historii i słów, a na ich drodze stają różne osoby oraz przedmioty. Nasi bohaterowie na każdym kroku przekonują się, że nic nie dzieje się bez przyczyny...

Jeśli więc chcecie zanurzyć się w oceanie słów i poznać pasjonujące historie, w których doskonale wyczuwalne jest tchnienie orientu sięgnijcie po tę książkę. Pomimo, iż początkowo czyta się ją nieco trudno w toku lektury ten początkowy zastój zostaje zrekompensowany z gigantyczną nawiązką i...

moribound | 2015-10-06
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2015
Przeczytana: 05 października 2015

"Każdy przedmiot, budynek, wszystko to, czego dotykamy i na co patrzymy, musiało najpierw zostać wymyślone. Świat to ożywiona wyobraźnia, wymysł, któremu nadano kształt, ale codzienność przesłania nam wzrok, nie pozwalając tego zauważyć. Baśń rozmywa się w realiach życia, w zabieganiu, w czasie traconym na głupstwa, w błahych rozmowach i nic nieznaczących, powtarzanych do znudzenia czynnościach, dlatego wciąż nam umyka. Jesteśmy częścią baśni."

„Zaklinacz słów” prezentuje niesamowitą perspektywę spojrzenia na życie. Jesteśmy częścią baśni. Ile możliwości kryje się w tym jednym krótkim zdaniu. Dawno żadna książka nie pobudziła mojej wyobraźni w taki sposób. „Zaklinacz słów” obudził we mnie jakąś bliżej nieokreśloną tęsknotę.

Niezwykła historia, której dałam się porwać, uwieść i zaczarować. Napisana przepięknym, eleganckim, barwnym i niezwykle sugestywnym językiem. Namalowana słowami.

BagatElka | 2013-11-16

Trudno mi znaleźć słowa aby opisać wrażenia towarzyszące czytaniu tej magicznej książki.
Każde słowo,każdy wers i strona to niezapomniana podróż w czarowny świat wyobraźni,baśni i magii.Magii,która nam umyka w codziennej prozie dnia.
Ta książki to drogocenny klejnot,to szkatułka pełna skarbów do której wystarczy zajrzeć aby dać się zaczarować i na powrót poczuć radość,miłość i zachwyt.
Każdy z nas potrzebuje takiego miejsca,rzeczy albo okruszka cudu aby podołać troskom i trudom.
Od dziś każdy stronica tej niezwykłej książki zapisze się w moim sercu .

Monika | 2015-03-02
Przeczytana: 27 lutego 2015

Czarodziejski, magiczny debiut!
Do tej pory żyłam w przekonaniu, że prawdziwy hakawati musi urodzić się i dorastać w arabskich klimatach. A tu taka niespodzianka! Nasza rodaczka snuje swoją historię niczym najlepszy arabski bajarz! Jestem pod wielkim wrażeniem i proszę o jeszcze :)

Pani_Wu | 2013-12-01
Przeczytana: 20 listopada 2013

Powrót Szeherezady

Książki Wydawnictwa Lambook kuszą pięknymi okładkami, starannym wydaniem, troską, z jaką przygotowywana jest każda edycja. Już dzięki samej szacie graficznej mogą stać się eleganckim prezentem. Co, jednak, z zawartością?
Błękitna okładka „Zaklinacza słów” autorstwa Shirin Kader zahaczyła o mój wzrok na księgarskiej półce. To nie jest taki sobie błękit. To jest TEN błękit. Błękit, który kojarzy się z Orientem, okiem proroka, emalią barwy ultramaryny, wisiorkiem z kawałkiem lapis lazuli.
Teraz, gdy przeczytałam tę książkę wiem, że ona mnie przywołała. Zrobiła wszystko, aby zwrócić na siebie moją uwagę, spowodowała, że wróciłam do księgarni, aby ją mieć na własność, żeby pochłonęła mnie i przeniosła w tak wytęskniony, i zdawało się utracony w dzieciństwie, świat baśni z tysiąca i jednej nocy.
Najpierw przywitała mnie intrygująca sentencja: „Temu, kto stał się częścią pewnej przepowiedni i każdym słowem tej książki”.
Odwróciłam kartkę.
I przepadłam.
Nina, główna...

Aria | 2014-12-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Moje! :), 2014
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Zdarzają się w życiu takie książki, które nie chcą być jednymi z wielu. Po wejściu do naszego domu, wgryzają się w ściany, przenikają powietrze szelestem kartek, cicho szepcą farbą drukarską. W moim życiu wszystko wypełniło się „Zaklinaczem słów”. Każdy mój oddech, każdy sen, każda myśl. Czytałam go po trochu, po skrawku, wypychając policzki słowami, chowając zdania do kieszeni, wplatając akapity we włosy.

Nie było chwili wolnej od niego, był wszędzie. Gdy go nie czytałam, leżał obok i uważnie wpatrywał się we mnie, rozbrzmiewał w myślach. Gdy uciekałam na ulicę, zdawało mi się, że widzę go w odbiciach witryn, że mijani przechodnie trzymają go w dłoniach, że ktoś cicho go cytuje. Gdy zasypiałam, przychodził w snach i wtedy bez walki oddawałam mu władzę.

Wtedy widziałam Ninę i byłam Niną, przemierzałam londyńskie uliczki wraz z nią. Widziałam Zaklinacza. Widziałam Gabriela. Widziałam dżiny w oparach sziszy, czułam zapach kminu rzymskiego, imbiru i kolendry schowany w świetle...

banato | 2014-04-30

Książka jest cudowna..Opowieści magiczne i niezwykłe.Czyta się jednym tchem, klimat jak z baśni, choć to bajki dla dorosłych, z mądrym przesłaniem, ukrytymi treściami, nutką nostalgii. Na pewno do niej wrócę, brak mi słów, pisana pięknym językiem, prawdziwa perełka. Takich pozycji stale poszukuję..Fanom Zaklinacza polecam jeszcze: "Drzewo opowieści" i "Rantis"

Sonja | 2015-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

/Iskry wysypały się spomiędzy kartek, a spłoszone strzępy nocy umknęły nagle do kątów./ - znasz to uczucie?
Kiedy głęboką, cichą nocą... słyszysz tylko szuranie przekładanych kartek ;) A historia wchłania Cię bez reszty.

Otwierając tę książkę wkraczasz do niesamowitego tygla, w którym miesza się magia, baśń, jawa i sen. /Przepowiednie mają to do siebie, ze są nieuniknione. Możesz im nie wierzyć, odrzucać je, albo próbować o nich zapomnieć, a i tak znajdą do ciebie drogę, choć spełniają się w różnej postaci./
Miłość do książek, /...często wyobrażałam sobie, ze jestem kimś napisanym, kogo życie toczy się na kartach powieści./
Do zawartych w nich historii, do słów, dzięki którym odkrywamy kolory, barwy, melodie... /Wierzyłam też, że za każdym razem, gdy wychodzimy z mieszkania, książki zeskakują z półek, a bohaterowie wysypują się z nich jak z dziurawego worka, ciekawi obcego świata./

Zaklinacz słów to zachwycająca, baśniowa wędrówka Niny, w poszukiwaniu Zaklinacza i Szeherezady....