Dziadek do orzechów. Bajki baletowe

Seria: Bajki Baletowe
Wydawnictwo: Studio Blok
carola13

(...) W całej bajkowej krainie nie było chyba lalki ani misia, którzy nie puściliby się w tany. Wszystkich porwał wspaniały pląs, któremu poddali się w uniesieniu. Wydawał zaczynać się w sercu. Był wspólny dla wszystkich tańczących i łączył ich w jakimś magicznym pokrewieństwie. Tańczyli porcelanowi Chińczycy, podrygiwały uperfumowane lale, ołowiani żołnierze salutowali wirującym Hiszpankom (...)
Tadeusz Rybicki, fragment bajki Dziadek do orzechów z książki p.t. Dziadek do orzechów, Studio Blok, Warszawa 2011.

Dziadek do orzechów to kolejna książka w cyklu Bajki Baletowe. Pełna ciepła bajka opowiada o wydarzeniach pewnej wigilijnej nocy. Historia ta przydarzyła się lub przyśniła małej Klarze i tytułowemu Dziadkowi do orzechów, bohaterom słynnego baletu Piotra Czajkowskiego. Jest zabawnie, chwilami groźnie, ale dobre serce Klary i odwaga Dziadka do orzechów zwyciężają złe czary mysiego króla i zostają nagrodzone. Wszyscy szczęśliwie mogą bawić się w Krainie Słodyczy!

W środku książki czeka na Ciebie:
*bajka napisana na podstawie libretta baletu,
*lekki esej-gawęda opowiadający historię powstania utworu i przedstawiający jego XIX-wieczny kontekst, wprowadzający w tajniki sztuki baletowej,
*noty o twórcach: Piotrze Czajkowskim i Lwie Iwanowie,
*słowniczek pojęć baletowych,
*tablice, których tematem jest strój do tańca klasycznego.

źródło opisu: http://www.studioblok.eu/bb/

Przeczytana: 27 czerwca 2019

7/10

tomsn | 2019-05-22
Przeczytana: 22 maja 2019

Klasyka świątecznej powieści dla dzieci. Znakomity prekursor H.Pottera, wielopoziomowa narracja, znakomite opisy i klimat. Szczególnie polecane, bo to jedna z podstaw kultury europejskiej

Boczeretko84 | 2019-03-04
Przeczytana: 24 lutego 2019

Dobrze ze człowiek Ma dzieci to cos fajnego tez sie da przeczytac:)
nigdy nie czytałem a bardzoooo fajnie sie czytało i konczy ta opowiesc

Amarisa | 2019-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2019

„Dziadka do Orzechów” E.T.A. Hoffmanna można lubić, bądź też nienawidzić. Pewne jest jedno: fakt, iż należy on do światowej klasyki literatury dziecięcej sprawia i z tego też powodu po prostu wypada go znać. Z uwagi na wydanie zaś stanowić może piękny prezent dla dziecka.

O książce piszę na swoim blogu. Zapraszam :)

Vilsa | 2019-01-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadamy, 2019
Przeczytana: 22 stycznia 2019

Ech... No zupełnie nie moje klimaty. A tak bardzo żałuję! Tyle się nasłuchałam o dziadku do orzechów, tak mocno kojarzony jest z Bożym Narodzeniem, tymczasem sama prawdziwa historia jest zwyczajnie... dziwna. Zbyt brutalna dla dzieci, zbyt cukierkowa dla dorosłych - co od razu jest dla mnie minusem książki. Klara jest uroczą bohaterką, Dziadek do orzechów również wzbudza sympatię, ale reszta postaci wywyższa się i wyśmiewa dziewczynkę.
Co do fabuły, w pewnym momencie nie wiedziałam już, czy to tylko sny Klary, czy rzeczywiste wydarzenia.
Ładny morał książki, ale nic poza tym. Do mnie niestety nie przemówiła i zdecydowanie nie zostanie moim symbolem świąt.

Tycja | 2019-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Przepiękna opowieść świąteczna o niesamowitej więzi lalki Dziadka do orzechów i małej dziewczynki Klary. Ukazuje smutną historię, oddanie, poświęcenie i waleczność. Na deser serwuje nam fantastyczny świat mlekiem i miodem płynący.
Idealna książka nie tylko dla najmłodszych, warta każdej wolnej chwili. Chwytajcie za książkę, serdecznie polecam!

BetiFiore | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Nie wiem, dlaczego nigdy ta mała książeczka nie wpadła w moje łapki. Na pewno widziałam jakieś tam bajkowe wersje w telewizji, ale dopiero teraz przeczytałam oryginał. Przypomniało mi się dzieciństwo i baśniowy świat cudownie ilustrowanych książek, które przynosiłam z biblioteki i namiętnie pochłaniałam.

Hrosskar | 2018-12-26
Przeczytana: 24 grudnia 2018

Powoli tradycją staje się, że w okolicach świąt Bożego Narodzenia czytam książkę związaną z Gwiazdką. W poprzednich latach były to opowieści wigilijne Charlesa Dickensa, których autor napisał w sumie kilkadziesiąt. A w tym roku mój wybór padł na Dziadka do orzechów.

Siedmioletnia Klara i jej braciszek Fred czekają na świąteczne prezenty. Najwspanialszy prezent dostają od sędziego Droselmajera, zegarmistrza i wynalazcy, ich chrzestnego ojca. W tym roku jest to wspaniały zamek z poruszającymi się figurkami, ale dzieci wolą inne zabawki od mechanicznych cudów, ponieważ nie można się nimi tak po prostu bawić. Klara dostaje nowe lalki i śliczną sukienkę, natomiast Fred pułk ołowianych huzarów oraz konia na biegunach. Pod choinką jest jeszcze jeden prezent – dziadek do orzechów, w postaci małego człowieczka o dużej głowie i cienkich, krótkich nóżkach. Figurka, mimo że jest brzydka, to bardzo przypada do serca Klarze, jej więc zostaje oddana pod opiekę i w ten sposób rozpocznie się jej...

Wyjątkowo plastyczne zabierające nas w świat dzieciństwa dzieło! Wcale nie tylko dla dzieci:)
Nie pamiętam kiedy ostatnio tak się dobrze bawiłam czy wręcz uśmiechałam do siebie podczas czytania. Tutaj wszystko jest bajkowe, piękne, arcycudowne. Autor wsiąknął w klimat wyobraźni, oniryzmu i surrealizmu na dobre. Oddaje go z taką empatią i na tyle wiernie, że już od pierwszych zdań zaczynasz go odczuwać go razem z bohaterami, stajesz się częścią tej opowieści. Aż chce się w to wierzyć! Jeśli tylko umie się dobrze patrzeć.... :)
Będę wracąć, dotychczas znałam głównie z baletu.