W Jeżynowym Grodzie

Wydawnictwo: Znak emotikon
Abdita

„Zaczynało się właśnie lato. Na dworze drzewa pokryły się już liśćmi, a strumień błyszczał w słońcu…” W Jeżynowym Grodzie rozbrzmiewają radosne popiskiwania i tupot łapek. Małe myszki uwijają się, by przygotować przyjęcie niespodziankę dla Fredzia: piknik nad brzegiem strumienia! Na trawie pysznią się już kandyzowane fiołki, jagodowa legumina, ciasteczka pierwiosnkowe i herbata z liści...

W Jeżynowym Grodzie rozbrzmiewają radosne popiskiwania i tupot łapek. Małe myszki uwijają się, by przygotować przyjęcie niespodziankę dla Fredzia: piknik nad brzegiem strumienia! Na trawie pysznią się już kandyzowane fiołki, jagodowa legumina, ciasteczka pierwiosnkowe i herbata z liści jeżyn. Tylko gdzie podział się tort urodzinowy?…

Mieszkańcy Jeżynowego Grodu po raz pierwszy zdobyli sympatię małych i dużych czytelników ponad trzydzieści lat temu. Jill Barklem stworzyła ciepły i bezpieczny świat myszek, w najdrobniejszych szczegółach oddając przy tym bogactwo natury. Teraz polscy czytelnicy wreszcie mogą cieszyć się wszystkimi opowiadaniami i oryginalnymi ilustracjami autorki.

Na podstawie opowiadań powstał serial animowany znany w Polsce pod tytułami „W Jeżynowym Grodzie” i „Mysia Dolina”.

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Mollinka_90 | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

Od kiedy pamiętam, gryzonie były moją ulubioną grupą zwierząt, o których bardzo lubiłam czytać. Są wdzięcznym materiałem dla twórców literatury dziecięcej, a ich bogate życie w norkach inspirowało już wielu pisarzy. Niekwestionowaną liderką w tej dziedzinie była dla mnie dotąd Beatrix Potter.

Przyznam, że do niedawna nawet nie słyszałam o Jill Barklem. Jednak, gdy zobaczyłam "W Jeżynowym Grodzie" w księgarni, nie mogłam się oprzeć pięknu tej książki. I mimo, że dawno już nie jestem dzieckiem, zakupiłam ją z zachwytem. Zachwyt towarzyszył mi także podczas lektury krótkich opowiastek opowiadających o życiu sympatycznych myszek. W zamyśle autorki, opisała to, czym zwierzątka zajmują się w poszczególnych porach roku. Na całość wydania składa się jeszcze kilka opowiadań dotyczących przygód przeżywanych przez mysich bohaterów. Książka dopiero po raz pierwszy została wydana w Polsce nakładem wydawnictwa Znak, jednak opowiastki zaczęły powstawać w końcówce lat 80'. Szkoda więc, że tak...

Meowth | 2018-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

Prawdziwa uczta dla oka!
Choć nawet moja córcia jest już zdecydowanie zbyt dorosła na tę książkę, nie mogłam w księgarni przejść obok niej obojętnie. Ilustracje po prostu mnie zauroczyły i kupiłam ją - dla siebie! Przepięknym obrazkom towarzyszy tekst, choć adresowany do niedużych czytelników, to na zupełnie przyzwoitym poziomie, nie rażący infantylizmem ani marnym stylem.

Jednak to właśnie strona graficzna stanowi o sile tej książki, którą naprawdę można oglądać w nieskończoność. Zachwyca szczegółowość i uroda ilustracji. Czy będzie to gąszcz ciernistych gałązek jeżyn, gdzie Lord Drewienko z córką Prymulką zbierają dojrzałe owoce, czy kwietne łany, pośród których odbywają się zaślubiny Makóweczki z Dereniem Mączniakiem, czy przecinający las strumyk, którym na tratewce wracać będą do domu pan Jabłuszko i zmyślny Fredzio - każdy szczegół natury oddany jest przez autorkę z niemal fotograficzną dokładnością i starannością. Jeszcze bardziej olśniewają wnętrza mysich domków:...

ilo99 | 2018-05-15
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 15 maja 2018

Już dawno nie czytałam tak sympatycznych historii. Wprost oczu nie można od nich oderwać. A dziecko samo przynosi książkę, żeby przeczytać mu jeszcze jedną opowieść o myszkach w ubrankach. Ślicznie ilustrowane opowieści, z pieczołowitą dbałością o szczegóły sprawiają, że lektura jest wyjątkowo interesująca dla malucha. Rysunki stanowią idealne dopełnienie tekstu. A historie płyną wartko i potoczyście, aż żal, że książka tak szybko się kończy. Polecam.

tearsens | 2017-07-14

Dawno nie czytałam tak ciepłej, pozytywnej, idyllicznej wręcz książki. Jill Barklem stworzyła cykl opowieści dla dzieci o uroczych myszkach z Jeżynowego Grodu, które zabrały mnie w magiczną podróż. Trochę dziwnie się przyznać, ale podczas lektury łezka zakręciła mi się w oku. Myszki są rezolutne, opiekuńcze, pełne dobra i miłości, żyją w cudownej harmonii, w idealnym mysim świecie, w sielskiej krainie, zbierając owoce, bawiąc się i pracując dla dobra społeczności. Niewielkie troski i problemy wspólnie są szybko rozwiązywane, a każda okazja do świętowania i zabawy jest z radością wykorzystywana. Całości dopełniają równie ciepłe i urocze ilustracje autorki, tak piękne, że aż ma się ochotę zanurzyć w tym świecie, wędrować z myszkami wśród wysokich traw, zbierać jeżyny, machać ogonkami i snuć opowieści o niesamowitych przygodach.

Nie ukrywam – rozpływam się w zachwycie! Myślałam, że będzie to kolejna książka dla dzieci z przyjemnymi opowiastkami o życiu zwierząt, a okazało się, że to...

Ulsien | 2018-04-30
Przeczytana: 2018 rok

Arcydzieło pod każdym względem - wizualnym, językowym, łatwo przyswajalne przez dzieci. Do Jeżynowego Grodu trafiłam dzięki Szwagierce i wcale nie chciałam go opuszczać! Córeczka była zachwycona ilustracjami i nie chciała tej książki wypuszczać ze swoich małych rączek. Książka jest wspaniała. Piękne obrazki to prawdziwa uczta dla oczu, a przyjemna treść zabiera Czytelników w świat Myszek, przez wszystkie pory roku. Dodatkowo czekają nas cztery dodatkowe opowieści. Fabuła nie jest męcząca, wręcz przeciwnie - zrozumiała i lekka, a przy okazji mało ogłupiająca. Serdecznie zachęcam rodziców do sięgnięcia po tę książkę. Gwarantuję, że nie będziecie chcieli wracać z Jeżynowego Grodu!

Bajkochlonka | 2018-03-09
Przeczytana: 20 lutego 2018

Są takie książki, które zasługują na miano nie tylko najbardziej wartościowych, ale także po prostu pięknych. Takich, które każdy chce mieć w swojej biblioteczce ze względu na wyjątkową urodę. Są swojego rodzaju mini dziełami sztuki, którymi można się dzielić z najbliższymi.
Kiedy zobaczyłam ,,W Jeżynowym Grodzie” wiedziałam, że to właśnie będzie tego typu książka. Piękne wydanie, szyte strony i magiczne ilustracje Jill Barklem, która jest także autorką historii o małych myszkach.

Pełna recenzja na: http://bajkochlonka.pl/2018/02/20/w-jezynowym-grodzie-recenzja/

książek: 1943
TrollBobic | 2014-02-15
Przeczytana: 10 czerwca 2012

ilustracje jill barklem są niesamowicie podobne w stylu i kolorystyce do tych autorstwa beatrix potter. przy czym mają to coś co czyni je dużo lepsze. może dlatego, że zawierają mnóstwo szczegółów? z pewnością nie są tak statyczne, jak u pani potter. aż dziwne, że nikt tego nie chce opublikować u nas.

Aleksandra | 2017-09-28

Urocza!
Nie mogę się zdecydować czy bardziej urocza jest bajka czy ilustracje. Mali się zakochają, ale ci więksi jeszcze bardziej!

shczooreczek | 2017-10-22

ewa | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Książka raczej dla młodszych dzieci. Ładne, bogate ilustracje.