Dziadek do orzechów. Bajki baletowe

Okładka książki Dziadek do orzechów. Bajki baletowe
Katarzyna Gardzina-KubałaTadeusz Rybicki Wydawnictwo: Studio Blok Seria: Bajki Baletowe literatura dziecięca
literatura dziecięca
Bajki Baletowe
Studio Blok
2011-01-01
2011-01-01
bajki baletowe balet taniec Katarzyna K. Gardzina-Kubała Tadeusz Rybicki

Okładka książki Korsarz. Bajki baletowe Katarzyna Gardzina-Kubała, Tadeusz Rybicki
Ocena 7,0
Korsarz. Bajki... Katarzyna Gardzina-...
Okładka książki Śpiąca królewna. Bajki baletowe Katarzyna K. Gardzina, Tadeusz Rybicki
Ocena 7,0
Śpiąca królewn... Katarzyna K. Gardzi...
Okładka książki Pulcinella. Bajki baletowe Katarzyna K. Gardzina-Kubała, Tadeusz Rybicki
Ocena 7,0
Pulcinella. Ba... Katarzyna K. Gardzi...
Okładka książki Don Kichot. Bajki baletowe Katarzyna K. Gardzina-Kubała, Tadeusz Rybicki
Ocena 7,0
Don Kichot. Ba... Katarzyna K. Gardzi...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Mamy już grudzień, więc pora nastroić się na świąteczny klimat. Zaczęłam od Dziadka, bo w dzieciństwie nie dane było mi go poznać! I gdybym poznała go wcześniej, może moja ocena byłaby wyższa?
Jest to cukierkowa, prosta opowieść, w której znajdujemy banalną puentę, która nawet dla dzieci do odkrywczych już nie należy. Klara, główna bohaterka nie potrafiła mnie do siebie przekonać, pozbawiona wszelkich cech charakteru odznaczała się samą smutną naiwnością, przyprawiającą o ból brzucha. Rodzice dziewczynki to typowi nudziarze, potrafiącymi tylko karać córkę, nie słuchając co ma do powiedzenia - powszechny i stosowany do znudzenia zabieg w literaturze dziecięcej. A brat był niewykorzystanym potencjałem.
Ilustracji jest mało, jednak nie wnoszą nic, jedynie okładka dobrze zrobiona, dzięki której ta książka nadaje się na ozdobę świąteczną w zacisznym kącie.
Wydanie posiada kilka błędów.
Polecam dla najmłodszych, bo pomimo, że pozycja jest jedną wielką wadą potrafi w małym stopniu pobudzić wyobrażnię.

Po pozycję sięgnęłam, ponieważ przed chwilą skończyłam retelling "Północ w Everwood" i chciałam poznać oryginał 📖

Czwarta świąteczna pozycja w 2022 roku 🎄

Klasyczna opowieść dla dzieci z 1816 roku 📅

Akcja rozpoczyna się wieczorem 24 grudnia. Rodzeństwo Klara i Fred co roku dostają od ojca chrzestnego Droselmajera ciekawe zabawki. W tym roku podarowany dziewczynce dziadek do orzechów okazał się wyjątkowy i... zabrał ją do świata baśni i magii 👀

Główna bohaterka bierze udział w walce dobra ze złem, piękna z brzydotą, odwagi z tchórzostwem, wnętrza z zewnętrzem, rzeczywistości z wyobraźnią. Po czyjej stronie stanie? Jak to wszystko się zakończy?

Książka niesie przepiękne przesłanie o drobnych rzeczach, których często nie zauważamy. O wewnętrznym pięknie i dobrym sercu. O niewielkich działaniach, które przynoszą wielkie efekty ❤️

Styl pisania jest bardzo przyjemny i barwny, choć czasem męczące ze względu na swój XIX-wieczny sznyt. Historia pobudza wyobraźnię. Tylko czy dla najmłodszych czytelników nie jest zbyt brutalna i toksyczna?

Miło spędziłam przy niej czas i, jako dorosły czytelnik, doceniam. A klasykę zawsze warto poznawać 😊

Czy poczułam klimat świąt i zimy? Minimalnie, jest on tylko muśnięty 🌬

PS Po przeczytaniu mam ogromną ochotę wybrać się na balet i poznać historię w ten sposób 💃

Czwarta świąteczna pozycja w 2022 roku 🎄

Klasyczna opowieść dla dzieci z 1816 roku 📅

„Dziadek do orzechów” E.T.A Hoffmanna to klasyka literatury dziecięcej. Na jej podstawie powstały m.in. liczne ekranizacje i wszystkim dobrze znany balet.

Jest to baśniowa opowieść, która rozpoczyna się w wieczór wigilijny. Klara i jej brat Fred co roku dostają od swojego ojca chrzestnego wspaniałe prezenty. W tym roku jednym z podarunków pod choinką jest dziadek do orzechów, który wyjątkowo spodobał się w Klarze. Od momentu pojawienia się go w domu zaczynają dziać się fantastyczne rzeczy, w których główny udział mają ożywione zabawki.

Potrzebowałam książki, która wprowadzi mnie w klimat świąteczny i ta sprawdziła się do tego doskonale. Nie jest to najlepszy klasyk dziecięcy, jaki czytałam, ale jest to historia, którą warto poznać. Dziadek do orzechów jest dość mocnym symbolem w kulturze, a ja do tej pory nie miałam pojęcia skąd to się wzięło. Teraz już to wiem i zupełnie inaczej będę patrzeć na różne adaptacje związane z tą postacią.

Jeśli podobnie jak ja lubicie poznawać klasykę i chcecie wprowadzić się w świąteczny nastrój, to mogę Wam tę pozycję polecić. Muszę Was tylko ostrzec, że jest to o wiele mroczniejsza książka niż się wydaje! Polecam Wam to piękne wydanie ze zdjęcia, które zdecydowanie poleca się na świąteczny prezent.

Klasyka dziecięca, która nie do końca działa. Rzeczywistość wymieszana z majaczeniami i fantazją, ale doszczętnie przewidywalna i asekuracyjna w swoim deus ex machina. Wigilijna przypowiastka z rodzinnej gawędy przy stole poświęcona lukrowanym banialukom. Czy, szczerze komunikując, naiwny moralitet do lat pięciu, który dla dorosłych jest niestrawny, jak ciasto po obiedzie. Nieco wtórna do innych powieści, które starają się urzeczywistnić sny i bajki na dobranoc. Casus Rumcajsa - wielki apetyt. Efekt końcowy - małe rozczarowanie. Dla nie wybrednych.

Bardzo dziwny klimat książki, jest zdecydowanie więcej ciekawszych pozycji tego typu.

Zupełnie inna od dotychczas znanych mi wersji, ale równie urocza

Zupełnie inna od dotychczas znanych mi wersji, ale równie urocza

Wybitna baśń, w cudownym tłumaczeniu Pani Pieciul-Karmińskiej. Ponadczasowe wartości przedstawione w tej książce, oraz piękny bogaty język stawiają ją na honorowym miejscu w biblioteczce.

Jest Wigilia. Fred i Klara, dzieci pana radcy, czekają na świąteczne prezenty. Zastanawiają się, jakie wspaniałości czekają na nich tym razem. Wśród przeróżnych zabawek i pięknych sukienek Klara dostrzega Dziadka do orzechów, który nie jest najpiękniejszy, ale bardzo przypada dziewczynce do serca. Niestety, Fred podaje Dziadkowi do rozłupania zbyt twardy orzech, i ten ulega wypadkowi- ma złamanych kilka ząbków i zwichniętą szczękę. Klara jest bardzo smutna, postanawia się Dziadkiem czule zaopiekować. Obiecuje mamie, że pobawi się jeszcze chwilę i niedługo położy się spać, jednak wraz z wybiciem przez zegar północy zaczynają się dziać dziwne rzeczy- z podłogi wyłania się pułk myszy, a wraz z nimi Mysi Król, mający siedem głów. Zabawki ożywają i dochodzi do bitwy... Niedługo potem Klara poznaje historię księżniczki Pirlipaty, i wszystko powoli zaczyna układać się w całość...
🎄
"Dziadek do Orzechów" to opowiadanie E.T.A Hoffmanna (Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna 🙂- lubię wiedzieć, co kryje się pod tajemniczymi skrótami imion 😄), które zostało po raz pierwszy wydane w 1816 roku w Berlinie. Opowiadanie to stanowiło bazę dla libretta najbardziej znanego baletu na świecie, a muzykę do niego skomponował Piotr Czajkowski.
Książkę bardzo przyjemnie się czyta.
Przenosimy się w baśniowy świat- czytając, przez chwilę można poczuć się tak beztrosko jak dziecko czekające na Święta, czerpiące z nich mnóstwo radości, a nie jak osoba dorosła, która ma na głowie pełno problemów życia codziennego i obowiązków, i przez to zaganianie nie ma czasu cieszyć się atmosferą Świąt.
Moje wydanie jest w twardej oprawie, zawiera dużo czarno- białych, małych ilustracji. Jest to klasyka, którą warto mieć na półce i wracać do niej.

Wiek: 7+

Wiek: 7+

Nigdy wcześniej nie czytałam "Dziadka do orzechów" i nie wiedziałam o czym to dokładnie bedzie. Sięgnęłam po tę książkę w ramach relaksu - chciałam przeczytać coś lekkiego, coś podnoszącego na duchu i zwyczajnie się zrelaksować. Niestety, kompletnie nie to zastałam na kartach tej książeczki.
Klimat świąt? Absolutnie nie jest wyczuwalny. W sumie wspominano o tym, że są święta na pierwszych stronach, potem dzieci dostały milion prezentów i toby było na tyle.

Najgorsze jest to, że fabuła momentami nie jest przyjemna dla dzieci (fragmenty, gdzie rodzice wyśmiewają dziecko) - w dorosłym czytelniku budzi to sprzeciw, jakiś wewnętrzny bunt. Na dodatek sama historia momentami jest po prostu nużąca. Dla mnie nie ma tu nic fajnego oprócz ładnego wydania z ilustracjami.

E.T.A. Hoffmann Dziadek do orzechów. Zobacz więcej
E.T.A. Hoffmann Dziadek do orzechów Zobacz więcej