Zamiana

Wydawnictwo: Albatros

Filozofia życiowa Timothy`ego van Bendera, właściciela funduszu inwestycyjnego, jest nadzwyczaj prosta. Zarabianie pieniędzy to łatwizna, wystarczy, że nie poświęcasz temu zbyt dużo uwagi. Idź z trendem. Ryzykuj. Nie bój sie porażki. Do niedawna ta taktyka sprawdzała się w stu procentach. Ale gdy obliczona na spadek kursu jena zagrywka nieoczekiwanie nie wypala i fundusz traci 24 miliony dolarów, robi się niewesoło. Inwestorzy zadają niewygodne pytania, firma staje na progu bankructwa, a bajecznie piękna żona Timothy`ego skacze w przepaść...

| 2016-04-28

Książka ma przeciętne oceny, ale o gustach się nie dyskutuje. Jak dla mnie całkiem niezły debiut, trochę szkoda, że Pan Klein nic więcej nie napisał.

Za co 8mka:
1. Pomysł.
2. Ciekawe studium psychiki ludzkiej
3. Przedstawienie różnych stadiów miłości.
4. Fabuła z mieszanką nowinek technologicznych.

Thriller trzyma wysoki poziom, napięcie jest stopniowane, przechodzenie między kolejnymi wątkami jest miarodajnie płynne (według mnie nie było przesytu akcji, ale polecam czytanie książki ciągiem- można się pogubić jeżeli wraca się do niej po jakimś czasie).

Od Timothy'ego, w czepku urodzonego właściciela funduszy hedgingowego odwraca się szczęście się odwraca. Cóż, bywa w życiu i tak. Tym razem bohater ma totalnie pod górkę- jedna nieudana inwestycja może przekreślić całą jego karierę, a pewnej nocy po nieudanej próbie zdrady dzwoni żona z informacją sugerującą, że popełnia samobójstwo.

Timothy nie był święty, wykorzystywał swoją uprzywilejowaną pozycje bogatego członka lokalnej...

Paulina | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

Ciekawy pomysł na fabułę z każdą stroną wciągający coraz bardziej, aż do bardzo zaskakującego i nie przewidywalnego końca.

Paulina | 2012-10-28
Przeczytana: 28 października 2012

Długo rozwijająca się akcja, choć w pewnym momencie nawet wciągająca. Jest moment, w którym strony się pochłania, ale nie trwa to długo. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Rozwiązanie akcji z początku może nieco zaskakujące, ale zakończenie ostatecznie raczej przewidywalne. Na pewno nie jest to lektura obowiązkowa. Choć sam na pomysł na wątek o nowoczesnej technologii całkiem oryginalny.

Rigo | 2016-03-02

Moim skromnym zdaniem to świetna książka. Jestem pod wielkim wrażeniem fabuły jaką obmyślił autor. Czytałem z zapartym tchem w oczekiwaniu dalszych zwrotów akcji. To jest zapewne powszechnie używane stwierdzenie dotyczące fascynacji jakąkolwiek książką i pewnie moje zdanie nie wnosi nic nowego ale nie mam w zwyczaju opisywać i streszczać fabuły bo w ten sposób chciałbym zachęcić do przeczytania tej pozycji.

Bo jaki jest sens wylać wszystko na " papier " i wyjawić sekret zawartego w książce "zdarzenia " ???
Gorąco polecam i zachęcam do refleksji.

Zanetka | 2011-07-31
Przeczytana: 29 lipca 2011

Książka jest super! Trafiłam w moje ręce przez przypadek i nie żałuję. Wciągająca fabuła i nieoczekiwane zakończenie. Polecam fanom kryminałów w stylu Harlana Cobena.

Piotr | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

Mimo wcześniej przeczytanych "zachęcających "
opinii podobało mi się specyficzne budowanie napięcia.

milla | 2013-01-24
Przeczytana: 26 grudnia 2012

„Zamiana” autorstwa amerykańskiego pisarza i byłego finansisty jest pierwszym thrillerem finansowym, jaki miałam okazję przeczytać. Powieść wzbudziła we mnie mieszane uczucia. Akcja powieści rozgrywa się w Dolinie Krzemowej, która od lat 50 XX wieku stanowi centrum przemysłowe Ameryki oraz stanowi kolebkę przemysłu internetowego. Autor mieszkał w Silikon Valley przez dziesięć lat, prowadził tam firmy internetowe, które zbankrutowały, przynosząc inwestorom milionowe straty. Głównym bohaterem „Zamiany” jest właściciel funduszy inwestycyjnego Timothy van Bender, który – podobnie jak autor powieści – traci pieniądze powierzone mu przez inwestorów.

Timothy jest człowiekiem urodzonym pod szczęśliwa gwiazdą, który odnosił w życiu same sukcesy – zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym. Dzięki charyzmie bohater bez trudu pozyskuje nowych inwestorów. Majątek pomnaża kierowany intuicją, a nie przez wykalkulowane, przemyślane działania. I oto pojawia się pierwszy zgrzyt powieści. Trudno...

kaska2301 | 2016-11-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 listopada 2016

WOW! Już w trakcie czytania tej książki sprawdziłam czy Matthew Klein napisał coś jeszcze - z nadzieją chciałam zobaczyć całą listę. Niestety jak się okazało jest to jedyna książka tego autora... Natrafiłam na nią przez wielki przypadek - poszłam do biblioteki po którąś z książek Kinga, ale stwierdziłam, że chyba jest zbyt mroczny i zaryzykuję z kimś nowym. Jakieś to udane ryzyko było! Nie mogę się nadziwić jak świetnie wymyślona była fabuła, jak wszystko trzyma czytelnika w napięciu i kiedy już jest prawie koniec historii - ona zaskakuje czytelnika, bo nie kończy się tak jak większość by się tego spodziewała. Co więcej dla mnie ogromnym plusem były perypetie głównego bohatera, które są coraz gorsze, coraz bardziej zawiązują pętle na szyi bohatera. Spodziewałam się, że książka zakończy się happy endem - poniekąd tak jest, ale przez większość stron książki tragedia goni tragedię. Na pewno mogę polecić z całego serca i umysłu. A co do streszczenia fabuły to znajdziecie ją na okładce...

Milencia | 2014-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2014

Książkę czyta się jednym tchem. Historia głównego bohatera Timothiego van Bendera z każdą stroną książki jest dla nas coraz bardziej interesująca. Autor opisujac kopiowanie umysłu ludzkiego oraz przeniesienie go do innego "pudełka" robi to w taki sposób, że czytelnik sam zaczyna wierzyć w takie możliwości techniki. Nie ma się więc co dziwić Timothiemu ze dał sę namówić na taki zabieg, aby się uratować.
Pierwszy raz sięgnęłam po książkę Matthew Kleina i nie zawiodłam się. Gorąco polecam.

rumiko | 2013-08-19
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Hmmm, ciężko cokolwiek napisać.
Ciekawy pomysł na wykorzystanie nowych technologii. Do końca nie miałam pewności, czy jest to pomysł realny, czy tylko oryginalne oszustwo. Zakończenie - dla mnie przynajmniej - zaskakujące.
Ogólnie: książka niezła, jedynym minusem jest dosyć wolno rozwijająca się akcja.