Bez zezwolenia

Okładka książki Bez zezwolenia Kathryn Fox
Okładka książki Bez zezwolenia
Kathryn Fox Wydawnictwo: Vizja Press&IT Cykl: Anya Crichton (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Anya Crichton (tom 2)
Without consent
Vizja Press&IT
2006-11-01
2006-11-01
Agata Gradzińska
gwałt thriller medyczny

Szybko się czyta i trzyma w napięciu.
Poruszony ważny temat- gwałtu i jego wpływu na psychikę.
Wolałabym bardziej poznać historię Geoffreya, jego przeszłość i może lepszą przyszłość. Najbardziej przeraziło mnie, że ludzie uznali go za dziwaka i z poczuciem ulgi pozbyli się go ze społeczności. Nikt nie próbował dociec przyczyn tej inności i pomóc. Człowiek wykazujący zachowania związane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, jest odrzucany przez innych, co skutkuje jeszcze większym niedostosowaniem społecznym. Mamy więc stygmatyzację i samospełniające się proroctwo.

Szybko się czyta i trzyma w napięciu.
Poruszony ważny temat- gwałtu i jego wpływu na psychikę.

Całkiem zgrabnie wymyślona fabuła wokół bardzo, bardzo poważnego tematu - za to plus. Zaskakujące wątki, ciekawie zarysowane postacie - za to kolejny. Ale rozczarowałam się końcówką, a szczególnie tym, kto okazał się mordercą. Dla mnie to było mocno naciągane.

Kathryn Fox w swojej książce ''Bez zezwolenia'' w prawdziwy i bolesny sposób przedstawia nam życie kobiet po gwałcie. Bo od chwili gwałtu życie dzieli się na to ''przed'' i ''po''. Chyba nie ma większego upokorzenia i krzywdy dla kobiety niż właśnie gwałt. Książka ta ukazuje nam jakim okrucieństwem jest ta zbrodnia i daje do zrozumienia, że ktoś kto dopuścił się takiego czynu nie może pozostać bez winy!
Zakończenie przesadzone, autorka na siłę chciała zrobić thiller i sensację w końcowej części, co było zupełnie niepotrzebne, a wręcz trochę ujmuje książce. Nieco ''przejadło mi się'' już wspaniałomyślne ocalenie bohaterów w ostatniej chwili, które jest bardzo popularne w książkach tego gatunku. Jednak większość autorów robi to w fajny sposób, fundując nam napięcie i dreszcz emocji przy jednoczesnym dobrym zakończeniu bez uśmiercania naszych głównych bohaterów. Kathryn Fox to nie wyszło, zakończenie ani nie trzymało w napięciu ani nie przerażało. Może nawet troszkę bawiło tą nierealną sytuacją.
Niemniej jednak całość jest dobrą lekturą. Zmusza do refleksji i zastanowienia się nad problemem.

Początek książki niezły, całkiem interesujący. Możemy trochę poznać jak przebiega praca patologa badającego ofiary gwałtów, niestety później nasza główna bohaterka wciela się bardziej w rolę policjantki, detektywa, a nie jak podano w lekarza medycyny sądowej.

Początek strasznie się dłuży. Mnóstwo niepotrzebnych postaci nic nie wnoszących do całości. Ale potem zaczyna się trochę rozkręcać.
Sam poruszany temat bardzo trudny - patrzę na niego trochę przez pryzmat tego, że jestem kobietą i mimowolnie oceniam przez własne wyobrażenia.
Gwiazdka na plus za zakończenie :)

Gwiazdka na plus za zakończenie :)

Pierwsza sprawa: zdecydowanie za duo postaci jest przedstawionych na samym poczatku, niektore z nich nic nie wnosza do akcji ksiazki. Identycznie jest z niektorymi watkami. Kilka razy musialam sie cofac do wczesniejszych stron bo lapalam sie na tym ze nie wiem o kim czytam. Przez to ksiazka jest nieco chaotyczna. Jednak nie mozna jej skreslac calkowicie za to niedociagniecie, bo trudna tematyka gwaltu jest opisana w bardzo subtelny i trafny sposob.

Bardzo dobrze napisany thriller z wartką akcją. Czyta się szybko i przyjemnie. Polecam.

Trochę za ciężka książka jak dla mnie, dużo wątków przez co po kilku rozdziałach już nie wiedziałam co do czego jest, ale ogólnie szybko sie czytało gdyż właśnie chciało się już wiedzieć o co to w tym wszystkim chodziło :)

nudna. niby kryminał o dość kontrowersyjnym temacie - gwałtach, ale nie przypadła mi do gustu.

Zakończenie świetne - w końcu kryminał musi zaskakiwać!

Zakończenie świetne - w końcu kryminał musi zaskakiwać!

• Thriller/sensacja/kryminał
  • 2011