Bez zezwolenia

Tłumaczenie: Agata Gradzińska
Cykl: Anya Crichton (tom 2)
Wydawnictwo: Vizja Press&IT
Without consent
gwałt, thriller medyczny

Lekarz medycyny sądowej, doktor Anya Crichton, wpada na trop seryjneso gwałciciela. Kiedy dwie jego ofiary zostają zabite, podejrzenia policji natychmiast padają na Geoffreya Wiliarda, który niedawno wyszedł na wolność po dwudziestoletniej karze więzienia za brutalny gwałt i morderstwo czternastolatki.

dilbi | 2014-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Początek strasznie się dłuży. Mnóstwo niepotrzebnych postaci nic nie wnoszących do całości. Ale potem zaczyna się trochę rozkręcać.
Sam poruszany temat bardzo trudny - patrzę na niego trochę przez pryzmat tego, że jestem kobietą i mimowolnie oceniam przez własne wyobrażenia.
Gwiazdka na plus za zakończenie :)

Kathryn Fox w swojej książce ''Bez zezwolenia'' w prawdziwy i bolesny sposób przedstawia nam życie kobiet po gwałcie. Bo od chwili gwałtu życie dzieli się na to ''przed'' i ''po''. Chyba nie ma większego upokorzenia i krzywdy dla kobiety niż właśnie gwałt. Książka ta ukazuje nam jakim okrucieństwem jest ta zbrodnia i daje do zrozumienia, że ktoś kto dopuścił się takiego czynu nie może pozostać bez winy!
Zakończenie przesadzone, autorka na siłę chciała zrobić thiller i sensację w końcowej części, co było zupełnie niepotrzebne, a wręcz trochę ujmuje książce. Nieco ''przejadło mi się'' już wspaniałomyślne ocalenie bohaterów w ostatniej chwili, które jest bardzo popularne w książkach tego gatunku. Jednak większość autorów robi to w fajny sposób, fundując nam napięcie i dreszcz emocji przy jednoczesnym dobrym zakończeniu bez uśmiercania naszych głównych bohaterów. Kathryn Fox to nie wyszło, zakończenie ani nie trzymało w napięciu ani nie przerażało. Może nawet troszkę bawiło tą...

schizma | 2010-09-21
Przeczytana: 18 listopada 2009

Może i jest to numer 1 w Australii. Mojego serca ta książka nie podbiła. Fakt, że dotyka trudnego tematu, bo fabuła opiera się na pracy patologa badającego kobiety-ofiary gwałtów. Ale jest to książka sensacyjna, a nie dokumentalna. Da się przeczytać, ale nie jest to mistrzostwo.

W powieści było niezbyt dużo bohaterów, ale ja nie mogłam się połapać w nazwiskach i zapamiętać kto jest kim. Ale tak naprawdę skupić się należało na głównej bohaterce - Anyi Crichton, lekarce medycyny sądowej. To ona próbuje rozwikłać zagadkę seryjnego gwałciciela i być może mordercy. Niezbyt błyskotliwa opowieść. W jakiś sposób może wyróżniać ją jedynie to, że dotyczy właśnie przestępstw na tle seksualnym.

Nie polecam jeśli ktoś chce się zrelaksować. Pozycja dla tych, którzy przeczytali już wszystkie lepsze książki sensacyjne.

Katarzyna | 2014-01-13
Na półkach: 52/2014, Przeczytane
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Bardzo dobrze napisany thriller z wartką akcją. Czyta się szybko i przyjemnie. Polecam.

Pani Kathryn Fox przyłożyła się do tematu przewodniego książki(morderstw na tle seksualnym)czerpiąc wiedzę od doświadczonych osób w tym zakresie.Sama zresztą interesuje się medycyną sądową(należy do Brytyjskiego Stowarzyszenia Lekarzy Medycyny Sądowej)dlatego książką jest rzetelna i choć historia fikcyjna to praca wykonywana przez profesjonalistów autentyczna jak to tylko możliwe.Polecam !!!

Kinga | 2012-12-20

Anya Crichton to lekarz medycyny sądowej. Kobieta bada ofiary gwałtów i pomaga im. Wkrótce wpada na trop seryjnego gwałciciela. Początkowo podejrzenia padają na Geoffreya Willarda, który niedawno opuścił więzienie, a skazany był za gwałt i zabójstwo na czternastolatce. W więzieniu spędził 20 lat.
Czy to on za tym wszystkim stoi? A może ktoś zupełnie inny?

Pierwsza sprawa, która nie podobała mi się w tej książce to zbyt duża liczba osób. Często się gubiłam, wracałam i sprawdzałam o kim teraz czytam. Bardzo nie lubię takich sytuacji, zwłaszcza w książkach tego typu gdzie każdy może być sprawcą.
Autorka nie szczędzi nam brutalnych scen gwałtu, niektóre opisy są naprawdę brutalne i obrzydliwe.

Czy mi się podobało? Niekoniecznie. Książka bardzo przeciętna, nie wciągnęła mnie. Sam temat wydał mi się ciekawy, myślałam, że będzie więcej śledztwa, ale się myliłam. Mamy za to opis pracy Anyi.
Dodatkowo akcja rozwija się bardzo powoli, na początku jest nudno, potem trochę ciekawiej, a na...

xCarolinex | 2014-01-27

Pierwsza sprawa: zdecydowanie za duo postaci jest przedstawionych na samym poczatku, niektore z nich nic nie wnosza do akcji ksiazki. Identycznie jest z niektorymi watkami. Kilka razy musialam sie cofac do wczesniejszych stron bo lapalam sie na tym ze nie wiem o kim czytam. Przez to ksiazka jest nieco chaotyczna. Jednak nie mozna jej skreslac calkowicie za to niedociagniecie, bo trudna tematyka gwaltu jest opisana w bardzo subtelny i trafny sposob.

Nefele | 2016-07-27
Przeczytana: lipiec 2016

Całkiem zgrabnie wymyślona fabuła wokół bardzo, bardzo poważnego tematu - za to plus. Zaskakujące wątki, ciekawie zarysowane postacie - za to kolejny. Ale rozczarowałam się końcówką, a szczególnie tym, kto okazał się mordercą. Dla mnie to było mocno naciągane.

Agatia | 2013-08-01
Przeczytana: lipiec 2013

Zakończenie świetne - w końcu kryminał musi zaskakiwać!

Karolina | 2011-06-17
Przeczytana: 13 czerwca 2011

Książka ciekawa, dużo szczegółów, dość szybko ją przeczytałam. Jednak niektóre opisy zdarzeń - dla mnie - były zbyt brutalne. Z jednej strony podobało mi się, że jest dużo osób, jest akcja i coś się dzieje, a z drugiej - kilkakrotnie musiałam wracać do poprzednich stron, by się upewnić, kto jest kim, o kim jest mowa dalej.
Na pewno porusza ważny temat.