Rekin z parku Yoyogi

Okładka książki Rekin z parku Yoyogi
Joanna Bator Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Terra incognita literatura piękna
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Terra incognita
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2014-04-02
Data 1. wyd. pol.:
2014-04-02
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377479759
Tagi:
Japonia Azja kultura japońska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 12 (72) / 2023 Anna Alboth, Joanna Bator, Sandra Frydrysiak, Maria Halber, Chris Heath, Aleksandra Herzyk, Aglaja Janczak, Katarzyna Kazimierowska, Paweł Kicman, Zuzanna Kowalczyk, Anna Krztoń, Karolina Lewestam, Caleb Azumah Nelson, Redakcja magazynu Pismo, Tomasz Różycki, Filip Springer, Miłosz Szymański
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Joanna...
Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,0
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 (59) 2022 Joanna Bator, Karolina Breguła, Edyta Bystroń, Maria Cyranowicz, Gaja Grzegorzewska, Tomasz Grzyb, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marcin Napiórkowski, Wojciech Plewiński, Kacper Pobłocki, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady, Monika Szewczyk-Wittek, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły
Ocena 7,2
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Karol...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Japonia oswojona



1097 48 165

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
987 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
381
380

Na półkach:

Zbiór felietonów o współczesnej Japonii, z których część* publikowana była w pierwotnej wersji na łamach „Gazety Wyborczej” i w „Bluszczu”. Kilka tekstów bardzo luźno nawiązuje do głównego tematu, skupiając się na refleksjach autorki odnośnie istotnych dla niej zagadnień obyczajowych i egzystencjalnych. Teksty zostały zredagowane w taki sposób by tworzyły jednolitą całość, pierwotnie jednak stanowiły całkowicie niezależne krótkie artykuły (co da się odczuć po dublowaniu się informacji i braku ogólnej koncepcji – taki literacki recykling).

Duża cześć point i porównań jest nieco nietrafiona – wypada zdecydowanie słabo, brak im mocnej wymowy, a niektóre fantazje wydają się wręcz głupkowate. Czytelnik znajdzie niemało zdań które wymagają ingerencji redaktorskiej, bo najzwyczajniej w świecie są toporne. Natknąłem się na kilka łopatologicznych sformułowań w ramach dopełnienia poprzedniej myśli... można byłoby je bez żalu zaznaczyć w edytorze tekstu i wcisnąć Delete. Wydaje mi się, że autorka zmuszona do zamieszczenia w gazecie tekstu o określonej długości, sama musiała nakładać na siebie ograniczenia, a gdyby pisała swobodnie, tworząc kolejną książkę o swojej styczności z Japonią i Japończykami, wypadłoby to lepiej. Opublikowane felietony zdeterminowały formę reszty tekstów, i co za tym idzie całej książki. Ciągłe powtórzenie, sygnalizowanie czytelnikowi wprost że o czymś już była mowa – potwornie męczą, i burzą harmonię całości.
Jeśli ktoś czytał „Japoński wachlarz”, zapewne stwierdzi, że jest tu zbyt dużo informacji które już zna, podanych za pomocą podobnych sformułowań.

Japonia i Joanna Bator zdają się być ex aequo bohaterami tej książki. I nie jest to żadna wada czy powód by na głowę autorki sypały się gromy, jest to w zasadzie typowe i na swój sposób ciekawe... pytanie tylko czy kilka z tych felietoników nie za bardzo zdryfowało ze szlaku?

Z tyłu książki stoi jak wół iż książka zawiera eseje, tymczasem długość i dająca się odczuć w lekturze pośpieszność ich powstawania, ewidentnie przemawiają za tym aby to gazetowe pisanie nazywać po imieniu: to felietony. Eseje zawierała poprzednia publikacja („Japoński wachlarz”). Tu kilka tekstów może ubiegać się o to miano, ale tylko kilka. Niewykluczone, że autorka po latach zebrała materiał na kolejną, równie dobrą książkę, ale zamiast ją napisać, zajęła się czymś innym, zapewne bardziej dla niej priorytetowym, a niejako przy okazji powstały te tekściki.

W książce znalazły się zalążki ciekawych tekstów... ale chyba prościej napisać całość od nowa niż przerabiać to co jest. Autorka jest bardzo sympatyczna, ma głowę na karku, a poprzednia pozycja japonistyczna bardzo mi się podobała, dlatego źle się czują pisząc tak negatywną opinię... na pewno jej sposób percepcji rzeczywistości jest właściwy, to baczna obserwatorka i wnikliwy analityk, obiektywny, o szerokiej wiedzy, z pozytywnym nastawieniem do ludzi... gdybym teksty czytał w odcinkach, w gazecie – miałbym tylko niewielkie uwagi wobec urody tekstu. Przyjemnie jest powoli opróżniać pudełko z różnymi czekoladkami, ale wysypać całość, podgrzewać na palniku i robić z tego torcik, a potem konsumować na kolację? Tak odbieram te książkę – jako nieudaną i niepotrzebną syntezę. Problem Hikikomori, Las Samobójców, przemilczany dramat zwierząt pozostawionych samym sobie na terenach skażonych po awarii elektrowni Fukushima, mentalność społeczeństwa, zagadnienia socjologiczne, przemiany społeczne, świat maniaków mangi, kuchnia... zakres tematów na pewno interesujący, nie mam wątpliwości że autorce nie brak wiedzy ani talentu by napisać równie dobrą książkę co „Japoński wachlarz”, ale w końcu nie pisała jej, pisała felietony... jeśli to wydawcy zależało na tej publikacji, i to on wyszedł z koncepcją takiej kompilacji – wina spada również na niego.

Uwagi mniej istotne: Miasteczko Wilanów trzeba by zapisać z dużej litery, bo to jednak nazwa konkretnego kompleksu osiedlowego... poza tym błędów ortograficznych brak, jedna literówka... jeśli było więcej – umknęły mi.

Kompletnie nie przemawia do mnie stwierdzenie ze wstępu, że w Tokio ulice rzadko kiedy biegną równolegle i przecinają się prostopadle... kiedy odczytałem to zdanie (właściwe zrobiłem to kilkakrotnie), będąc niemile zmieszany pośpiesznie włączyłem Google. Nie wiem czemu padają tu słowa będące oczywistą nieprawdą... może należy to odbierać jako pewną przenośnię? Jeśli tak, to kiepską. Jest wiele muzułmańskich miast których ulice przypominają rozpłaszczoną kulkę makaronu, ale w przypadku Tokio mamy rozplanowanie rodem z Nowego Świata, prawie jak kartka z zeszytu w kratkę... Nie zgadzam się również z tym że ryby nie spadają z nieba... proponuje poczytać choćby Charlesa Forta... co prawda ciężko wierzyć w jego bajdurzenie o morzu super-sargasowym, ale trąby powietrzne się tu i tam się zdarzają, i takie „deszcze” nie są wcale aż tak rzadkie.

*Jaka część, które konkretnie – tego wydawca nie zaznaczył.

Zbiór felietonów o współczesnej Japonii, z których część* publikowana była w pierwotnej wersji na łamach „Gazety Wyborczej” i w „Bluszczu”. Kilka tekstów bardzo luźno nawiązuje do głównego tematu, skupiając się na refleksjach autorki odnośnie istotnych dla niej zagadnień obyczajowych i egzystencjalnych. Teksty zostały zredagowane w taki sposób by tworzyły jednolitą całość,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 244
  • Chcę przeczytać
    627
  • Posiadam
    316
  • Japonia
    45
  • 2014
    33
  • Teraz czytam
    21
  • 2019
    18
  • Ulubione
    18
  • Audiobook
    17
  • Japonia
    17

Cytaty

Więcej
Joanna Bator Rekin z parku Yoyogi Zobacz więcej
Joanna Bator Rekin z parku Yoyogi Zobacz więcej
Joanna Bator Rekin z parku Yoyogi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także