Podział ostateczny

Great divorce

Książka o niebie i piekle prowokuje do refleksji nie tyle nad życiem po śmierci, ile nad życiem przed śmiercią. Lewis chce wyostrzyć naszą świadomość i skłonić do refleksji, póki mamy jeszcze możliwość zmiany.

Meszuge | 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

William Blake jest napisał „Małżeństwo Nieba i Piekła” ewentualnie „Zaślubiny Nieba i Piekła”, jak wolą niektórzy tłumacze. Lewis z wizją Blake’a nie zgadza się o tyle, że uważa, iż realne połączenie nieba i piekła nie nastąpi nigdy, wręcz przeciwnie, raczej należy spodziewać się ostatecznego ich rozwodu; swoją drogą powód przetłumaczenia tytułu opowiadania z 1945 roku „The Great Divorce”, jako „Podział ostateczny” nie jest dla mnie zrozumiały, ale… mniejsza z tym.

Opowiadanie Lewisa zbudowane jest na pomyśle autobusowej podróży z piekła do nieba, ale w rzeczywistości traktuje o naturze człowieka, która w wielu, zbyt wielu przypadkach kompletnie uniemożliwia mu zdobycie, osiągnięcie nieba, a nawet jego rozpoznanie.

„Piekło jest stanem umysłu. Nie mógłbyś powiedzieć nic bardziej zgodnego z prawdą. Każdy stan umysłu pozostawiony sam sobie, każde zamknięcie się stworzenia w lochach własnego umysłu zmienia się w końcu w Piekło. Ale Niebo nie jest stanem umysłu. Niebo jest samą...

danieltrn | 2010-08-15
Na półkach: Przeczytane, 2010, 2011
Przeczytana: 17 czerwca 2010

Mam zaszczyt przedstawić kolejną książkę C.S. Lewisa, która ozdabia moją kolekcję. Pozycja ta bardzo mnie zainteresowała z jednego względu. W recenzjach tej książki wyczytałem, że opowiada ona o autobusowej podróży z piekła do nieba. Utwór ten jest porównywany trochę do Boskiej komedii Dantego. Trudno się z tym nie zgodzić. Jednak moje wyobrażenia okazały się mylne. Spodziewałem się raczej wycieczki potępionych dusz, które zostaną zbawione w Niebie. Jak się okazało pasażerowie, którzy docierają do Nieba nie wiedzą gdzie tak naprawdę są. Dlaczego tak się dzieje? Chyba, dlatego, że zbyt przyzwyczaili się do ziemskiego życia. Według Lewisa piekło przypomina właśnie to życie. Tak, więc dusze, które przyjeżdżają do Nieba uważają, że mogli trafić to piekła. Każdy krok po Niebiańskiej trawie rani stopy nowo przybyłych dusz. Główny bohater wysiadając z autobusu porusza się po nowo odkrytym świecie i spotyka wiele zjaw. Każda z nich ma swoją własną ziemską historię, od której nie może się...

Przemysław Zyra | 2014-11-20
Na półkach: Polecam, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2012 rok

Kto wierzy ten wyobraża sobie niebo, piekło. Swoje wyobrażenie pokazuje nam też autor. Mnie jego wizja przekonuje. Sprawdź i Ty!

Seba | 2014-06-03
Przeczytana: 2011 rok

Myślę że jest to książka która daje nadzieję.
Autor przedstawia ciekawą wizje nieba i piekła. Jakże inną od typowych wyobrażeń. Nie ma tutaj opisów horroru piekła, smoły, ognia i pustej cudowności nieba, siedzenia na chmurkach.
Jednocześnie jest to obraz spójny, kompletny a nawet zgodny z podstawowymi założeniami.
Piekło nie jest "złe", zwyczajnie są tam odpowiednie warunki dla osób skoncentrowanych na sobie, żyjących kosztem innych. Dlatego część osób świadomie wybiera piekło ponad niebo. Koncepcja jest ciekawie opisana.
Książa interesująca niezależnie od stopnia wiary czytelnika.

Dla mnie przede wszystkim jest to przykład na to, że nawet w dzisiejszym poukładanym świecie można wykraczać poza ramy i niejedno może nas zaskoczyć.

Aleksander | 2015-05-02

Doskonała książka na jesienny wieczór przy kominku i herbacie z miodem. Ma swój klimat, napisana jest przyjemnym językiem a ponadto - nie zapomina się jej. To jedna z tych pozycji, które chętnie się cytuje i o których chętnie się opowiada.
Skłania do refleksji, ale bez przesady. Polecam!

AGAT | 2013-07-04
Przeczytana: czerwiec 2013

Krótka, ale rzeczowa i skłania do refleksji, warto przeczytać. Mi się spodobała. Polecam.

K-czyta | 2013-12-08
Przeczytana: sierpień 2013

Zaczęło się niewinne – ot, stoimy w kolejce, czekając aby wejść do autobusu. Przed nami sporo innych osób, ale na szczęście co jakiś czas ktoś rezygnuje i nie wsiada. I tylko opis stale obecnego wieczornego półmroku może wskazywać na to, że zbliżająca się podróż nie będzie taką sobie zwykłą niezobowiązującą podróżą. Tym razem bowiem C.S. Lewis zabiera nas w wędrówkę niezwykłą, a jednocześnie w pewnym stopniu niepokojącą. Gdy autobus zaczyna unosić się w powietrzu mamy już pewność, że dzieje się coś oderwanego od rzeczywistości, a jednocześnie ściśle z nią związanego. I jeśli właśnie odnosicie wrażenie, że to, o czym piszę jest nie do końca jednoznaczne i jasne – macie przedsmak uczuć, jakie mi towarzyszyły w trakcie lektury „Podziału Ostatecznego”. Tyle że w przypadku autora wszystko ma jeszcze bardziej zamglony kształt i nadal nie jestem pewna jak wiele (lub niewiele) udało mi się dojrzeć z tego, co próbował przekazać czytelnikowi.

W tej historii nic nie jest typowe – weźmy...

Auri | 2011-09-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: sierpień 2010

Zastanawiająca jak wszystkie książki Lewisa.
Tym razem opowiada nam on o drodze z piekła do nieba. Autobusem.
Zarówno w piekle jak i w przedsionkach nieba główny bohater - dusza mężczyzny - spotyka dusze przeróżnych ludzi. Ludzi, których znamy, których i my spotykamy. Tamtejsi bohaterowie to swoisty wachlarz ludzkich osobowości.
Wracając do miejsca akcji - podróż zaczyna się w piekle - gdzie ląduje większość i gdzie wielu zostaje. To ogromne miasto spowite w cieniu wiecznego zmroku, zastygłe w czasie, który minął już zachód słońca a jeszcze nie dotarł do nocy, w czasie gdy wszystkie cienie są jeszcze cienistsze niż cienie nocne, kiedy uliczne światła nie grają jeszcze na budynkach a kolorowe wystawy sklepów nie cieszą oka mimo światełek i neonów.
Tutejsi ludzie uciekają od siebie, kłócą się, nie mogą znieść swojej wzajemnej obecności w związku z czym dusze rozbudowują miasto, przeprowadzając się coraz dalej i dalej, w nieskończone zakątki piekielnego miasta. Nie zdając sobie z tego...

Jakub | 2011-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2011

Spodobał mi się utwór. Ja mogłem kilka spraw zrozumieć lepiej i przypomnieć sobie pewne mądre myśli. Jak powiedziałem pomysł i wyobrażenie pana Lewisa spodobało mi się i nawet wciągnęło. Krótka książka, lecz bogata w pouczenia i dobre rady, dlatego zachęcam. :-)

kris81CK | 2013-08-20
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Książka opisuje podróż z piekła do nieba. Autor w bardzo ciekawy sposób podchodzi do tematyki zaświatów oraz życia po życiu. Przytoczone w książce historie upiorów zmuszają do zastanowienia się nad naszymi emocjami oraz motywami działania w doczesnym życiu.