Dom Sophii

Seria: Powieść z Duszą
Wydawnictwo: Znak
Sophia House
Anna Sak

Akcja Domu Sophii rozgrywa się w okupacyjnej Warszawie. Paweł Tarnowski, właściciel księgarni, udziela schronienia Dawidowi Schäferowi, młodemu Żydowi zbiegłemu z getta, ukrywając go na strychu księgarni. W zimie 1942a1943, nękani wiszącą nad nimi groźbą zdemaskowania, dyskutują o dobru i złu, grzechu i odkupieniu, literaturze i filozofii oraz właściwym ich religiom poglądach na rzeczywistość. Kilkadziesiąt lat później Dawid przejdzie na katolicyzm i zostanie karmelitą, ojcem Eliaszem. Bohaterowie tej powieści pojawiają się w innych książkach Michaela D. O Briena, które także ukażą się niedługo w Polsce. Autor zgłębia znaczenie miłości, tożsamości religijnej oraz ofiary, widzianych z dwóch różnych perspektyw. Jego bohaterowie są targani rozterkami duchowymi niemalże jak postaci Dostojewskiego, na życiu Pawła ciążą także bolesne doświadczenia z dzieciństwa. zadziwiająca jest wiedza O Briena o polskiej historii i kulturze oraz głębia jego wglądu w ludzką duchowość.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

andzia12 | 2015-01-08
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Jednym słowem- niezwykła!
Bardzo mądra, a zarazem głęboka książka. Zarówno ma charakter psychologiczny, bo głównym bohater- Paweł Tarnowski nieustająco analizuje swoją osobowość itp., a jak i innych bohaterów. Z drugiej strony i filozoficzna. Pełna głębokich rozważań. Zwłaszcza podczas rozmów Pawła z młodym Żydem. Pełne wymiany poglądów, a ze strony tego młodego chłopca zadziwiające, jak na jego wiek.
A akacja toczy się od poczatków XX wieku, aż po czasy okupacji niemieckiej w Warszawie. To nie tylko obraz wojny, ale i ludzi, którzy podczas niej żyli. Czy też samej kwesti holocaustu i jak ludzie podchodzi do kwestii pomocy Żydom.
Zaś sama postawa Pawła pod koniec książki pokazała, że i takie osoby były...
Gorąco polecam!

allison | 2012-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2012

Mądra, głęboka książka, pełna kulturowych odniesień i aluzji literackich.
Tytułowy Dom Sophii to nie tylko księgarnia, w której ukrywa się zbiegły z getta młody Żyd. To także miejsce, w którym między właścicielem Pawłem i zbiegiem narodzi się wielka przyjaźń oraz miłość. Bohaterowie spędzają mnóstwo czasu na rozmowach o książkach, filozofii, Bogu, religii... Porównują swoje przekonania i wyznania, dyskutują, tłumaczą sobie nawzajem skomplikowane poglądy na świat, także ten ogarnięty wojną.

Do księgarni zagląda czasami niemiecki urzędnik, były profesor literatury, który szuka unikatowych książek. On także prowadzi z Pawłem dyskusje na temat sztuki, polityki, dobra i zła.
Podobne rozmowy księgarz odbywa z tajemniczą kobietą, ubraną w łachmany konspiratorką.

W ten sposób książkowy azyl w pełni zasługuje na miano tytułowego Domu Sophii, czyli Domu Mądrości. Ujawnia się ona nie tylko w intelektualnych dysputach bohaterów, ale również w emocjonalnym dojrzewaniu Pawła, który ze...

BIETKA | 2011-05-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 kwietnia 2011

Książka jest powieścią z duszą, w pełnym tego słowa znaczeniu. Nie jest lekturą łatwą ani lekką. Trudna, uciążliwa fabuła ( tak ją przeżywałam), nasycona bólem cierpienia głównego bohatera, Pawła Tarnowskiego. Ale wszystko, co trudne, nabiera szczególnej wartości.
Samotne i niespełnione życie Pawła, jest nieustanną walką intelektualną i duchową z samym sobą i z tymi, których niefortunnie spotkał na swojej utrudzonej drodze. Są wśród nich i perwersyjni artyści. Wcześnie zraniony, traci wiarę, ale potem, stopniowo ją odzyskuje z pewną dozą nieufności. Pośród duchowych rozterek dojrzewa do bohaterstwa.
Motto książki - " Tym, których ofiara ukryta jest w sercu Boga i których "małe" wybory zmieniają równowagę świata" - adekwatnie przystaje do treści i akcji fabuły.
Tytułowy "Dom Sophii", jest małą, niepozorną księgarnią na warszawskiej Starówce. Tutaj, podczas II wojny światowej,Paweł Tarnowski ukrywa zbiegłego z getta żydowskiego chłopca, Dawida.
Właśnie ten dobry uczynek nadaje...

tivrusky | 2013-04-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

"Dom Sophii" leżał na mojej półce od dobrych kilku miesięcy. Zawisł nade mną, trochę jak niechciany topór. Pożyczono mi go, w pewien sposób zmuszając do przeczytania - nie byłem do końca z tego zadowolony - nie lubię gdy ktoś wybiera za mnie to, co mam przeczytać. Koniec końców jednak chwyciłem, usiadłem i przeczytałem. Dziwnym trafem miało to miejsce w dniach, w których wspominaliśmy wydarzenia związane z powstaniem w getcie.

I co tu dużo mówić. Na prawdę dobra lektura. Na wierzchu mamy tutaj historię księgarza, ukrywającego młodego uciekiniera z getta. Ale tak naprawdę stanowi ona pretekst do opowiedzenia o czymś znacznie szerszym i głębszym niż tylko terror wojny i holocaustu. To książka - jakkolwiek górnolotnie to nie zabrzmi - o duszy.
O duszy Pawła Tarnowskiego. Opowiada o jego dzieciństwie, o młodzieńczych aspiracjach i marzeniach, o młodości spędzonej w Paryżu (gdzie o dziwo plany bohatera nie rozkwitły - wręcz przeciwnie - zostały złamane), o powrocie do Polski i w...

Iconka | 2010-08-02
Przeczytana: lipiec 2010

Genialna - czy raczej fascynująca, zainteresowanych kulturą żydowską oraz holokaustem wciągnie i pochłonie ;)

bart | 2011-04-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Mój numer jeden na zawsze!

Maciej Grzelak | 2016-03-05

Ciekawa historia.
Zdecydowanie przegadana. Dłużyzny jedna na drugiej.
Dla fanów pisarza tylko.

Tess711 | 2010-03-18

Walcz o dobro i okaż człowieczeństwo..

| 2011-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

To chyba po prostu książka nie dla mnie, choć może sie podobać. Zaciekawiła mnie pierwsza część, mimo drażniących jakoś dziwnie elementów religijnych. Przez drugą część nie przebrnęłam - zbyt uduchowiona? chyba tak:), trzecią w związku z tym sobie odpuściłam.

Katrina | 2012-01-21
Przeczytana: 2010 rok

Po zapoznaniu się z recenzją tej książki na stronie wydawnictwa ZNAK, spodziewałam się po niej zdecydowanie więcej. Niestety książka mnie rozczarowała. Po przeczytaniu, które nie sprawiło mi przyjemności, wrzuciłam ją w najdalszy kąt mojej biblioteczki, gdzie do dziś obrasta kurzem. Główny bohater - właściciel księgarni - nie wzbudził we mnie ani sympatii, ani współczucia, ani nawet zrozumienia. W mojej opinii to postać rozchwiana emocjonalnie (mimo przykrych doświadczeń wczesnego dzieciństwa nie poruszył mojej empatii), introwertyczna, naiwna, czasem wręcz żałosna, a przy tym też nijaka. Miała to być "powieść z duszą", której ja w tej książce nie znalazłam. Nie przemówiły do mnie wyjątkowo nudne rozważania natury religijnej i filozoficznej oraz nie przekonał mnie dziwaczny, a nawet niesmaczny wątek męskiej "przyjaźni".