Lo spumarino pallido
83-85482-24-5
don Camillo, Peppone,

Ta książka ma trzech głównych bohaterów. Don Camillo to wiejski proboszcz z Niziny Padańskiej, człowiek o wielkim sercu i trochę przyciężkiej pięści, stosujący dość oryginalne metody ewangelizacji swoich owieczek, z których duża część to komuniści. Prowadzi on nieustanną wojnę z wójtem Peppone, lokalnym przywódcą komunistów.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

PABLOPAN | 2014-06-01
Przeczytana: 31 maja 2014

Bardzo przyjemna i lekka książka, w sam raz do poczytania w poczekalni lub w podróży. Poniekąd pierwowzór "Rancza": mała wieś, a w niej proboszcz i wójt zwaśnieni od lat, a mimo to niemogący bez siebie egzystować. Próba wzajemnego wystrychnięcia się na dudków często kończy się komicznie, zapewniając mnóstwo uciechy wiejskiej społeczności. I właśnie ów humor jest najmocniejszą stroną "Bladego wymoczka". Polecam tym, którzy w książkach poszukują chwili relaksu, bo ta z pewnością pozwala choć na chwilę zapomnieć o codzienności i jej problemach.

| 2012-10-16
Przeczytana: 2009 rok

Książka ta jest jedną z serii zabawnych książeczek o włoskim księdzu: Don Camillo.
Każdy utwór autora z tego cyklu stanowi zbiór anegdotyzowanych opowiadań, którego bohaterami są: wójt i proboszcz. Natomiast motyw przewodni stanowią zacięte spory, które wzajemnie toczą. Nie tylko na słowa, lecz również na cięższe argumenty.
Dzieło Guareschi'ego doskonale prezentuje włoski temperament, który jest wyraźnie zarysowany w głównych postaciach; nerwowego, mocarnego i nie stroniącego od starcia, lecz jednocześnie dobrodusznego, obdarzonego ogromnym sercem - Don Camilla oraz bardzo podobnego w swoim usposobieniu , lecz jednocześnie Bogobojnego, skorego do współpracy - Giuseppe Bottazzi'ego zwanego Peppone.
Utwór czyta się doskonale z uwagi na wszechobecny humor, który udziela się czytelnikowi przy każdej przeczytaj historii.
Polecam ją bardzo serdecznie na długie jesienne wieczory, gwarantuje świetną rozrywkę, która pozwoli zapomnieć o najgorszej chandrze i napełni nas optymizmem.
Każdy...

- Jest tu coś do ochrzczenia..
- Z kim je poczęłaś nieszczęsna niewiasto?
- Za moim mężem a niby z kim?
- Nie wiem.. tyle się u was mówi o tej wolnej miłości...
- Jakie imię wybraliście dla swojego syna?
- LENIN!
- To ochrzcijcie go sobie w Rosji..

[...] Don Camillo uniósł dębowy, ciężki krucyfiks wysoko nad głowę:
- Panie Jezu, trzymaj się mocno bo walę!...

Nad Padem czas stoi w miejscu, proboszczom giną rowery, aktywistkom farbują się pośladki, myśliwi za wszelką cenę próbują ukryć swą tożsamość (polując na prywatnych terenach łowieckich przecież! ) a miejscowym towarzyszom rodzą się dzieci i dokucza bieda.. Cudowna odskocznia od "zabieganego dziś" do ciepłego miasteczka nad Padem..Koniecznie przeczytajcie a śmiech nie będzie wam schodził z twarzy

BetiFiore | 2013-01-09

Kocham Guareschiego i wszystkie jego książki a szczególnie serię o Don Camillo. Kto jeszcze nie czytał, musi to zrobić. Pozycje obowiązkowe. Szczególnie dla tych, którzy lubią się pośmiać.
Mialam zabawną sytuację ze słowem "wymoczek". Czytałam tę ksiązke w oryginale, a tytułowy "blady wymoczek" pojawił się tylko w jednym opowiadaniu. Nie znałam słowa "spumarino ani też nigdzie nie mogłam znaleźć jego wyjasnienia - domyślałam się tylko tego znaczenia. Pytalam wielu włochów i wszyscy po raz pierwszy słyszeli to słowo. Dopiero gdy podawałam kontekst i opis owego "wymoczka" dochodzilismy razem do wniosku, ze moze takie jest znaczenie. Tłumaczenie "blady wymoczek" jest doskonałe.

Matacz | 2012-04-04
Przeczytana: 18 marca 2012

Guareschi to klasa sama w sobie! Również tym razem mnie nie zawiódł i śmiało mogę stwierdzić, że "Blady wymoczek" trzyma wysoki poziom! Seria kolejnych przygód księdza i wójta potrafi rozbawić, ale i zmusić do refleksji.
Kto czytał wcześniejsze - nie zawiedzie się i na tej. Kto jeszcze nie czytał opowiadań o Don Camillo powinien jak najszybciej zacząć!
Kawał dobrej rozrywki!

tomeczqu | 2011-04-25

Czy można nie pokochać Don Camillo, Peppone, Chudego i innych? Nie można. Fantastyczne, bezpretensjonalne, klimatyczne. Warto po stokroć...

Agnieszka | 2012-01-10

Zaczytywałam się kiedyś seria książek o proboszcu i jego trzódce :) Bardzo dobra zabawa przy czytaniu :)

Lucas | 2010-08-24

Kapitalna książka. Po przeczytaniu warto zobaczyć film :)

zbychA | 2016-11-27
cybercount | 2016-09-08