Niewidzialny morderca

Wydawnictwo: Sonia Draga
Et stille umærkeligt drab
literatura duńska, Nina Borg
Ag2S

Niebezpieczna epidemia, spisek na skalę światową i tajemnicze pozostałości po Armii Czerwonej porywająca intryga autorstwa bestsellerowego duńskiego duetu. W ruinach opuszczonego sowieckiego szpitala wojskowego w północnych Węgrzech dwóch ubogich romskich chłopców natrafia na stare składy broni. Młodzi Cyganie chcą sprzedać zdobycze na czarnym rynku. Nie zdają sobie sprawy, że weszli właśnie...

W ruinach opuszczonego sowieckiego szpitala wojskowego w północnych Węgrzech dwóch ubogich romskich chłopców natrafia na stare składy broni. Młodzi Cyganie chcą sprzedać zdobycze na czarnym rynku. Nie zdają sobie sprawy, że weszli właśnie w posiadanie wyjątkowo niebezpiecznych materiałów, za które wielu gotowych jest zapłacić najwyższą cenę.

Pracująca w ośrodku dla imigrantów pielęgniarka Czerwonego Krzyża Nina Borg próbuje leczyć grupę cudzoziemców, którzy nielegalnie pomieszkują w jednym z kopenhaskich garaży. Szerzy się wśród nich jakaś nieznana choroba, trudno jednak zlokalizować jej źródło, ponieważ emigranci odmawiają współpracy. Co ukrywają i dlaczego tak ciężko chorują?

Tymczasem władze podejrzewają, ze ktoś zamierza przeprowadzić atak terrorystyczny na zbliżający się szczyt państw uprzemysłowionych i rozpoczynają zakrojone na szeroka skale poszukiwania.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2014

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

Beata | 2017-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Dobra powieść. Moim zdaniem bardziej obyczajowo-sensacyjna niż kryminalna. Porusza szereg współczesnych problemów: terroryzm, broń biologiczna czy też jądrowa pozostawiona bez dozoru w dawnych ośrodkach wojskowych, problemy imigrantów, uchodźców, mniejszości narodowych, rasizmu i nietolerancji. Z drugiej strony stawia pytania, co ważniejsze: być sobą czy starać się upodobnić do poprawnej politycznie większości. Powieść interesująca, ale nie porywająca, brak jej iskry, tego, co powoduje, że nie można oderwać się od lektury. Ten utwór jest poprawny gatunkowo, ale wykonany przez rzemieślnika, nie mistrza.

jamczyk | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

W sensacyjne przygody Niny Borg zostaje wpleciony, bardzo aktualny, wątek terrorystyczno-imigracyjny, który przynosi pytanie: co jest ważniejsze- poprawność polityczna czy bezpieczeństwo obywateli?

Hana | 2016-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Imigranci w Danii. Zakwaterowano ich w ośrodku dla uchodźców prowadzonym przez Czerwony Krzyż.Przebywa tam Natasza z Riną.Trwa proces Nataszy i grozi jej deportacja na Ukrainę. W ośrodku pomaga się ludziom legalnie. Dr Peter i Nina należą do sieci, zorganizowanej grupy ludzi pomagającej uchodźcom żyjącym poza systemem. Nie jest to legalne, ale jak odmówić pomocy choremu dziecku? Sándor pół Węgier pół Cygan nagle traci grunt pod nogami: relegują go z uczelni i akademika.Niedoszły prawnik ląduję na ulicy. Postanawia wrócić do matki.Na trochę,by podjąć decyzję co dalej.A tam?Cóż różne zależności i długi rodziny wobec Gadzio zmuszają Sándora do podróży do Danii w ślad za bratem Tomasem….. W książce opisano problemy uchodźców i stosunek do nich rdzennych mieszkańców.Często wrogi.Życie emigrantów, szczególnie wyznawców Allacha na emigracji nie jest usłane różami.Książkę polecam.

Aga CM | 2014-03-09
Przeczytana: 09 marca 2014

Wiele się tu dzieje. W ruinach starej bazy wojskowej w północnych Węgrzech dwaj biedni, naiwni romscy chłopcy odnajdują dawny magazyn broni. Nagle natykają się na coś bardziej wartościowego niż kiedykolwiek mogli przewidzieć. Konsekwencje tego znaleziska będą przerażające. Tymczasem w Danii Nina Borg stawia na szali życie swoje i rodziny, kiedy próbuje leczyć grupę obcokrajowców żyjących bezprawnie w kopenhaskich garażach. Co oni ukrywają i dlaczego są chorzy?

Autorki wprowadzają różne postacie i sytuacje, które początkowo wydają się niepowiązane. Jednak czytelnik zostaje nagrodzony gdy zróżnicowane kawałki poszczególnych historii ostatecznie łączą się w spójną całość.

Nina Borg to przykład postaci pozytywnej. Pracuje dla tajnego stowarzyszenia, które organizuje opiekę medyczną dla nielegalnych uchodźców. Niebezpieczeństwa, którym stawia czoło są przerażające. Nasza bohaterka jest jednocześnie odważna i nieroztropna, ponieważ wie, że sprowadza zagrożenie na siebie i swoją...

Gośka | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Nina Borg to pielęgniarka pracująca w duńskim ośrodku dla imigrantów. Jej innym, tajnym, zajęciem jest praca w Sieci, czyli tajnym stowarzyszeniu pomagającym uchodźcom w nowym życiu. Jako, że jest to zajęcie nielegalne, lecz sprawiające jej ogromną satysfakcję, otrzymała od męża ultimatum. Może działać w Sieci, ale tylko wtedy, gdy on nie jest na wyjeździe.

Santor to młody człowiek, który próbuje zmienić swoje przeznaczenie. Wywodzący się z romskiej rodziny, żyjący od dzieciństwa w biedzie, pragnie osiągnąć coś więcej i żyć jak inni Węgrzy. Z tego też powodu studiuje prawo, odseparował się od rodziny i udaje kogoś, kim tak naprawdę w głębi duszy nie jest.

Tamas ma szesnaście lat, jest Romem żyjącym na Węgrzech i zrobi wszystko, by pomóc swojej rodzinie. Kiedy więc wraz z kolegą znajduje w ruinach starego szpitala wojskowego pojemnik zawierający materiał radioaktywny, postanawia znaleźć kupca, zadłuża się u romskiego bossa i wyrusza do Danii, w celu spieniężenia...

Elżbieta | 2016-06-18
Przeczytana: czerwiec 2016

"Niewidzialny morderca" to moje pierwsze spotkanie z duńskim duetem i bez owijania w bawełnę powiem, że jest ono udane.
Wprawdzie nie określiłabym książki mianem typowego kryminału, bo to nie ten typ, gdzie najpierw mamy zbrodnię, a potem mniejszy lub większy zastęp policji podąża tropem mordercy, ale niezależnie od klasyfikacji,w towarzystwie stworzonych przez pisarki bohaterów spędziłam trzy miłe wieczory.
Początkowa mnogość miejsc akcji, wątków i sylwetek może wzbudzić pewną konsternację, ale koniec końców wszystko zmierza do logicznego, aczkolwiek lekko zaskakującego finału.
Niestety, jak na moje gusta zakończenie jest z deczka niepełne i brakuje mi w nim choćby krótkiego komentarza odnośnie dalszych losów bohaterów, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Tak się składa, że lubię, aby czarne charaktery ponosiły stosowną do ich wykroczeń karę (nawet jeśli jest to tylko fikcja literacka), a w przypadku kilku drani z "Niewidzianego mordercy" nie mamy pewności, że tak...

Siostra_Kopciuszka | 2017-03-28

Przyznaję że książka mnie zupełnie zaskoczyła , całkiem czegoś innego się spodziewałam po niej . Patrząc na okładkę i czytając opis w mojej głowie wykluła się myśl o jakimś psychopatycznym mordercy który biega z jakąś obleśnie zakrwawioną maczetą po ruinach byłego radzieckiego szpitala wojskowego i skraca o głowę wszystkich którzy się tam nieopacznie pojawią . A jest przy tym tak sprytny , bo być może kiedyś był pensjonariuszem rzeczonego przybytku i zna go jak własną kieszeń , że jest wprost niewidzialny i policja nie potrafi go złapać . Jakież było moje zdziwienie kiedy zaczęłam czytać o jakichś dwóch nastolatkach , węgierskich romskich chłopcach , którzy nocą włamują się na teren wojskowego szpitala pozostawionego przez Rosjan i mimo że w większości jest on już doszczętnie splądrowany i ograbiony ze wszystkiego co można spieniężyć , chłopcy nie rezygnują i szukają . Mają szczęście , tak im się przynajmniej wydaje , ponieważ trafiają na świeżo obsuniętą betonową zaporę , którą w...

Przeczytana: 30 marca 2014

W Sieci

„Niewidzialny morderca” Lene Kaaberbøl, Agnete Friis
wyd. Sonia Draga
rok: 2014
str. 392
Ocena: 4,5/6

Coś cię męczy. Nic nie jest takie jak dawniej. Coś się zmienia. Coś prześladuje. Coś upomina się o ciebie. Niszczysz sam siebie, jesteś niszczony przez innych. Twój świat się rozpada. Nic nie jest tym, czym powinno być. Coś nie daje ci wytchnienia. Nie możesz spokojnie odpocząć. Brakuje ci powietrza w płucach. Nie masz siły jeść. Brakuje ci ochoty by żyć. To tam jest. Prześladuje cię. Musisz to zniszczyć, ale jak?

Sándor żyje tak, jak zawsze tego pragnął i robi to, co daje mu szczęście. Mieszka w Budapeszcie i studiuje prawo. Spotyka się z Lujzą, w której jest po uszy zakochany. Ona w nim chyba również. W końcu z jakiego innego powodu wzięłaby go na rodzinną imprezę? Niestety, do pełni szczęścia brakuje Sándorowi czystości. Nie chodzi o czystość okolicy, czy czystość duszy. Nie ma na myśli również konieczności zmycia z siebie brudu, choć to ostatnie jest najbliżej...

Komig | 2015-07-09
Przeczytana: 30 czerwca 2015

W ruinach opuszczonego szpitala wojskowego w północnych Węgrzech dwóch ubogich romskich chłopców natrafia na stare składy broni. Młodzi Cyganie chcą sprzedać zdobycze na czarnym rynku. Nie zdają sobie sprawy, że weszli właśnie w posiadanie wyjątkowo niebezpiecznych materiałów, za które wielu gotowych jest zapłacić najwyższą cenę. Pracująca w ośrodku dla imigrantów pielęgniarka Czerwonego Krzyża Nina Borg próbuje leczyć grupę cudzoziemców, którzy nielegalnie pomieszkują w jednym z kopenhaskich garaży. Szerzy się wśród nich jakaś nieznana choroba, trudno jednak zlokalizować jej źródło, ponieważ emigranci odmawiają współpracy. Okazuje się, że teren, który zamieszkują jest skażony. Władze podejrzewają, że ktoś zamierza przeprowadzić atak terrorystyczny na zbliżający się szczyt państw uprzemysłowionych i rozpoczynają zakrojone na szeroka skale poszukiwania.

Książka zrobiła na mnie duże wrażenie. Ciekawy wątek cygańsko - kryminalny.

Książkę oceniam na 4

amatkosia | 2017-04-12
Przeczytana: kwiecień 2017

To moja pierwsza książka tych autorek. Podobała mi się bo to solidny kryminał, który dobrze się czytało...ale zabrakło mi mocniejszych emocji, głębszych tajemnic do odgadnięcia, jakiejś "głębi" czy jak to nazwać ;) Było lekko i przyjemnie i ..już.