Dzień szakala

Wydawnictwo: Albatros
The Day of the Jackal
zamach, de Gaulle, OAS, Szakal

Inne wydania

Początek lat 60. Po kolejnym nieudanym zamachu na prezydenta Francji Charlesa de Gaulle'a organizacja terrorystyczna OAS wynajmuje zawodowego zabójcę. Tajemniczy Anglik posługujący się pseudonimem "Szakal", układa misterny plan zamachu. O zamiarach OAS dowiadują się służby specjalne. Ale jak ścigać mordercę, skoro nikt nie wie, jak wygląda, jakim nazwiskiem się posługuje, gdzie przebywa? Rozpoczyna się dramatyczny pojedynek pomiędzy bezwzględnym i nieprzeciętnie inteligentnym zabójcą a skrępowanym przez biurokrację komisarzem Claude'em Lebelem. Szakal z łatwością wymyka się z kolejnych pułapek...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2009

Paco | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

Assassin retro.
,,Lato było jakieś szare i słowikom brakło tchu,,
Nowożytni terroryści jawią się barbarzyńcami ( bo takimi są ), na tle wyszukanych metod skrytobójcy naszkicowanego przez Forsytha. Wynurzają się z otchłani piekielnych, podczas gdy nasz kiler, oświecony i szarmancki, z iście benedyktyńską cierpliwością atak planuje. Racjonalnie kroki swe mierząc. Najeżone trudnościami zlecenie, to nie tylko ,,praca,,. Dla niego to wyzwanie. Rękawica rzucona. Przed oblicze policji paryskiej i służb specjalnych. A wśród nich jednego godnego przeciwnika. To miedzy nimi dojdzie do batalii. I to oni rozstrzygną, o być albo nie być, prezydenta de Gaulle'a. Pomimo brutalności niektórych scen daleko jej do sadyzmu , z jakim spotykamy się obecnie. Otwierając gazetę chociażby. Codziennie. Każdego dnia.
O apaszce nie wspominając.
Dlatego retro.
I z tej przyczyny słowikom brakło tchu.

onika | 2012-11-16
Przeczytana: listopad 2012

Już dawno nie czytałam książki, która od pierwszego akapitu tak bardzo przykułaby moją uwagę. A przy "Dniu Szakala" co chwila wstrzymywałam oddech i jak przejęte dziecko w głowie szeptałam "jejku, jejku".
I chociaż wiem, że opisana tutaj historia planowania zamachu na Charlesa de Gaulle'a jest fikcyjna, to co chwila łapałam się na tym, że usiłowałam sobie przypomnieć wszystkie znane mi fakty na temat de Gaulle'a, aż w końcu posiliłam się Wikipedią, by sprawdzić, jak naprawdę zmarł.
Forsyth znakomicie prowadzi narrację. W kilku zdaniach potrafi tak naszkicować portret bohatera, że nawet bohaterowie drugoplanowi są osobami z krwi i kości. A komisarz Claude Lebel jest po prostu fantastyczny.
A tak naprawdę najbardziej mnie chyba urzekło to, że autor bardzo obiektywnie potrafił przedstawić racje zwolenników i przeciwników de Gaulle'a. I świetnie opisał wewnętrzne układy polityków, ich sposób myślenia i wartościowania.
Zakończenie powieści, mimo że w pewien sposób przewidywalne, dla...

Krzysiek88 | 2017-03-16

Świetnie się czytało do samego końca. Morderca na zlecenie podejmuje się zadania zabicia prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a. Udaremnić jemu zamierzają służby we Francji a w szczególności komisarz Lebel. Fajnie, że autor tutaj umiejscowił akcje nie tylko w samym Paryżu, ale też w kilku krajach co z pewnością nadaje smaczku tej powieści.

ksiazkaikawa | 2014-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2014

Lubię takie książki, w których Autor nie podaje wszystkiego wprost, czasem zmusza do wysiłku intelektualnego, czasem do refleksji ale zawsze wciąga Czytelnika bez reszty w misterną intrygę z ciekawym okresem historycznym w tle.
I taka jest właśnie ta książka. Arcyciekawa, napisana wspaniałym językiem, pełna napięcia i emocji. Przy okazji: to chyba jedna z niewielu książek, którym dorównywała ekranizacja.
Polecam wszystkim i książkę i film - na obu bawiłem się doskonale.
Książce daje dychę a film pozostawiam do oceny każdemu z Was.

Krzysztof Baliński | 2014-12-08
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Tym razem trafiłem na ciekawą i fascynującą książkę Forsyth’a zatytułowaną „Dzień Szakala”. Okładka zdradza wszystko*, jakiś profesjonalny zabójca o ksywce Szakal chce zabić prezydenta Francji Charles’a de Gaulla. Ksiażka dzieli się na trzy części: 1. Anatomia spisku, 2. Anatomia pościgu, 3. Anatomia morderstwa.

Owszem, można stwierdzić, że motyw jest teoretycznie prosty. Pytanie więc? Co mnie takiego w tej książce jest fascynującego? Otóż przekonałem się do książek Forsyth’a bo ten autor oprócz tego, że pisze doskonałe thrillery, to świetnie tłumaczy rzeczywistość, a także wyśmienicie oddaje mentalność kreowanych przez siebie postaci. Tutaj tych bohaterów jest multum, akcja pędzi jak szalona niemal po całej Europie zachodniej, a telefonicznie, w czasie rozmów wychodzi po za stary kontynent. Jednak absolutnie głównych bohaterów jest trzech, jeden pozornie drugo, a nawet trzecioplanowy, bo prawie go nie ma w akcji książki, ale to przecież o tą ważną osobistość poszło całe...

Monika | 2014-05-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 maja 2014

Siedem gwiazdek oznacza książkę bardzo dobrą. Tak właśnie oceniam "Szakala". Muszę jednak przyznać, że liczyłam na więcej. Miałam nadzieję na powieść rewelacyjną, tymczasem jest "tylko" bardzo dobra.
Nie wiem nawet, czego mi w niej zabrakło. Chyba wydawało mi się, że pan Szakal okaże się człowiekiem jeszcze bardziej bystrym i przebiegłym ;)

Nieśmiertelna powieść! Czytałem ją kilka razy, i za każdym razem odkrywam ją na nowo!

Rewelacyjna książka !!! Czytałam ją dawno , ale do dziś pamiętam jak niesamowite wrażenie zrobiła na mnie.Dla mnie to prawdziwy majstersztyk sensacji !!!

almos | 2015-05-25
Przeczytana: 21 maja 2015

Czytana ponownie po wielu latach pierwsza książka Forsytha wciąż bawi i wciąga. Pojedynek między zawodowym mordercą a komisarzem Lebelem opisany jest znakomicie, i mimo, że wiem jak to się skończy, wciąż czytam z niesłabnącym zainteresowaniem. To już klasyka literatury sensacyjnej.

Ów debiut Forsytha jest, moim zdaniem, jego najlepszą książką, w póżniejszych nie trzymał napięcia, fabuła była zbyt skomplikowana, zaś dydaktyczne wtręty irytowały. Tutaj wszystko jest bardzo proste: profesjonalny morderca, Szakal chce zabić prezydenta de Gaulle'a, zaś policjant francuski, komisarz Lebel chce temu przeszkodzić. Fabuła książki to pojedynek tych dwóch osobowości, wybitnie inteligentnych, energicznych, pomysłowych. Ów pojedynek niezmiennie przyciąga uwagę, nie pozwala oderwać się od lektury, mimo tego, że wiemy jak się cała rzecz skończy. To cecha dobrej literatury kryminalnej czy sensacyjnej: można znać rozwiązanie zagadki – wiedzieć kto zamordował – ale mimo to czytać książkę z...

Felzmann | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

Równie dobra jak film. Ale nie ten film z Willisem!!! tylko brytyjski film z lat 70. Tylko on wiernie oddaje książkę i jest jedną z najlepszych ekranizacji jakie widziałem. A hollywoodzkiej szmiry to nawet nie oglądałem, bo wiem, że postawili na fajerwerki i spieprzyli wizje Forsytha.