Oszukana

Tłumaczenie: Jolanta Sawicka
Wydawnictwo: Muza
Deceived
ucieczka, strach, historia

Wiosną 1993 roku życie Sarah Smith zmieniło się w piekło na ziemi. Dowiedziawszy się, że jest na czarnej liście IRA, musiała się ratować ucieczką, chcąc ocalić siebie i swych najbliższych. Żyjąc w ciągłym strachu przed kulą snajpera, Sarah przemieszczała się po całym kraju, od jednej kryjówki do drugiej, podejmując nisko płatne prace, nie ufając nikomu. Aby ujść pogoni, posługiwała się...

Żyjąc w ciągłym strachu przed kulą snajpera, Sarah przemieszczała się po całym kraju, od jednej kryjówki do drugiej, podejmując nisko płatne prace, nie ufając nikomu. Aby ujść pogoni, posługiwała się szeregiem fałszywych nazwisk, zmieniała wygląd zewnętrzny, deponowała zarobki na specjalnym koncie policyjnym, do którego miała uzyskać dostęp, kiedy tylko koszmar się skończy.

Ochronę zapewniał jej tylko jeden człowiek: tajny agent o pseudonimie Robert Freegard, pracujący dla rządu brytyjskiego. Chcąc uniknąć śmierci, Sarah musiała się bezwzględnie stosować do narzuconych przez niego zasad, a więc zerwać więzy z rodziną i przyjaciółmi, z nikim nie rozmawiać i czekać na rozkazy.

Sarah Smith spędziła dziesięć lat w podróży mrożącej krew w żyłach, balansując na krawędzi życia i śmierci, czasami głodując i mieszkając pod gołym niebem, często nie mając grosza przy duszy, zawsze w samotności. Przez cały ten czas nie zdawała sobie sprawy, że dała się oszukać i że stała się ofiarą bezwzględnego przestępcy, który nie wahał się przed niczym, byle tylko osiągnąć cel.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza

Kamulka84 | 2011-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2011

Zaparło mi dech podczas czytania tej książki - jest niewiarygodna, trzymająca w napięciu, zaskakująca. To niesamowite, że takie rzeczy mogą się ludziom przydarzyć. Książka jest rewelacyjna.

rozczytanaangelina | 2012-07-10
Przeczytana: marzec 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka ta przekonuje nas że drugi człowiek w pełni ma wpływ na psychikę drugiej osoby. Książka jest ewidentnym przykładem bezczelnego moim zdaniem "praniem mózgu" stosowanego przez jednego z bohaterów tej książki na niczego jemu winnej całkiem młodej kobiecie. Odcina ją od najlepszych w życiu rzeczy takich jak: dom rodzinny, rodzina a nawet i bliscy znajomi co wydaje nam się konieczne do współpracy z dzisiejszym zaskakującym nas codziennie światem. Doprowadza ją całkowicie do ruiny, wiele razy każe jej wyłudzać duże kwoty pieniężne od rodziny które on całkowicie bierze dla siebie i wydaje je jak się potem okazało na jego "kochankę". Sarah bo tak miała na imię ta ofiara żyła całkowicie odcięta od świata zewnętrznego żyjąc cały czas w biegu przejazdów do innych krajów.

LWK | 2012-07-05

Ciekawa pod względem fabuły choć nieszczególnie zapadająca w pamięć. Podczas czytania momentami miałam uczucie jakby bohaterka opowiadała przeżycia kogoś jej obcego, a nie swoje. Mimo szczerych chęci nie poczułam do niej ani sympatii, ani niechęci. Może gdyby autorka więcej miejsca poświęciła opisowi uczuć jakie targają jej główną bohaterką, książka zyskałaby na autentyczności i bardziej porwała czytelnika.

sygin | 2013-04-05
Na półkach: Przeczytane, 2013, Biografia
Przeczytana: luty 2013

Tak, ta książka jest poruszająca i pełna napięcia, mimo, że od pierwszych storn wiemy co się wydarzy i jak się skończy. Autorki postawiły sobie jednak za zadanie nie zaskakiwanie nas nagłymi zwrotami akcji, ale próbę wyjaśnienia i opisania jak to mogło się stać, że dorośli przecież ludzie pozwolili uczynić ze swego życia piekło, nie kwestionując niczego. Czy to się im udało?
Przyznam, że w mojej ocenie nie do końca. Być może dlatego, że miałam spore problemy z identyfikowaniem się z narratorką. Skąpe opisy jej przeżyć są niewiarygodne i pozbawione głębi. Jak mamy wczuć się w tragizm jej losów skoro zostajemy zasypani całą masą bardzo suchych faktów. Nie czujemy jej zmęczenia, jej żalu, jej bólu co najwyżej jej bezwolność i obojętność. Być może są to główne emocje jakie jej towarzyszyły, ale mówimy przecież o dziesięciu latach - nie mogą być jedyne.
W całą tę historię trudno jest uwierzyć, zapewne dlatego jest tak wstrząsająca. Kolejne kłamstwa i oszustwa nawet dla czytelnika...

Aneta | 2016-11-14
Przeczytana: 2016 rok

Jak bardzo można zmanipulować człowieka. Niesamowite.

Dotka | 2016-10-20

Niesamowita książka. Czytałam i aż nie nie mogłam uwierzyć, że to się naprawdę wydarzyło. Polecam

bonzoluj | 2016-09-09
Przeczytana: 2016 rok