Obywatel bez pochodzenia

W malowniczym zakątku Flandrii stoi zamek Montfort posiadłość hrabiego Andre du Monde. Aby uratować zamek przed ruiną, André żeni się z młodą, piękną i niebotycznie bogatą Sabine. Wkrótce zaczyna ją podejrzewać o praktyki czarnoksięskie, twierdzi też, że jego żona jest zamieszana w morderstwo, a ponadto chce go otruć. Nikt mu jednak nie wierzy, nawet jego stary przyjaciel, który zmaga się z własna tajemniczą przeszłością i próbuje odnaleźć się w małżeństwie z niewidomą Perditą. Stosunki między bohaterami i zarazem członkami ekipy filmowej stają się coraz bardziej napięte podobnie jak sytuacja polityczna we Francji w 1911 roku. Wszystko gmatwa się niczym tajemnicze tunele flandryjskie. Fikcja miesza się z prawdą, pożądanie z nienawiścią, życie ze śmiercią?

evi | 2012-05-13
Przeczytana: 13 maja 2012

Po raz kolejny zawiodłam się na książce. Kupiłam ją, bowiem opis na okładce wydawał się interesujący - jakaś zawikłana intryga, praktyki czarnoksięskie, morderstwo i te intrygujące tunele flandryjskie. Temat miał potencjał, ale nie został on w pełni wykorzystany przez autorkę. To książka, której brakuje wiele. Nie podobał mi się sposób narracji - sprawia wrażenie, jakby narrator błądził myślami jednocześnie w wielu kierunkach, czasami trudno było się połapać, o co chodzi. Ponadto, miałam wrażenie, że bohaterowie rozmawiają ze sobą, używając tajemnych kodów, do których czytelnik nie ma dostępu. Bohaterowie, nie licząc postaci Sabine i Andre, byli nudni, mało interesujący, ich historie nie poruszały w żaden sposób. Do tego między bohaterami istniały problemy wyrosłe nie wiadomo z czego i nie wiadomo dlaczego. Wydaje mi się, że autorka mnoży je, by wywrzeć na czytelniku wrażenie, iż ma on przed sobą wartościową i głęboką książkę - a tak nie jest. Nie polecam.

Iwona Olpinska | 2012-04-19
Przeczytana: 03 października 2011

Ta, czyli druga część, podobała mi się bardziej niż książka pierwsza.

moniaL | 2016-05-01
Ewelina Wargulak | 2013-12-31