Ava Gardner

Axis Mundi
2013-09-25
2013-09-25
Mariusz Berowski

Nie jest to wywiad rzeka, raczej wywiad strumyk, a nawet zwykła pogadanka. Ava Gardner snuła swobodne przemyślenia na kilka tematów, pan Grobel włączył nagrywanie i słuchał. Zaczyna się od starości, poznajemy blaski i cienie udarów i innych niedomagań, następnie przenosimy się do wspomnień ze wczesnego dzieciństwa, gdy Ava miała tak mniej więcej 5-6 lat, poznajemy jej mamę, tatę, rodzeństwo, kuzynów i cały pejzaż okolicy, co trochę przypomina miniaturową wersję „Zabić drozda”. Ostatnia część to wspominki o mężach i kochankach, a trochę tych zuchów było, jednak opowieści są bardzo ogólnikowe.
Liczyłem na trochę anegdotek z zaplecza Hollywood, tworzenie kina od kuchni i takie sprawy, ale to są tematy których tu zupełnie nie ma, aktorstwo to po prostu zawód ludzi z którymi Gardner się spotykała. Jednak te spotkania to była intensywna sprawa.
Ciekawa jest zupełnie inna perspektywa na takie tematy jak prawa kobiet, we wspomnieniach wszyscy mężowie i kochankowie bez przerwy tłukli biedną Avę, opowiadała jak to Goerge C. Scott w przypływie jakiejś furii wyważył drzwi do jej pokoju i zaczął ją tłuc pięściami po twarzy, następnego dnia przyszła do pracy cała spuchnięta jak balon! - Ot, zabawna anegdotka o tym jaki to był łobuziak z tego Georga… krew nie woda - nikt nie widział w tym nic złego.
Pointą opisywanych spotkań było to, że „wszyscy się urżneli i była zawsze jakaś awantura”, lub ewentualnie „dzika chryja”, zupełnie jak u mnie na podwórku. Wyraźnie widać że alkoholizm był problemem prawie każdego w tym środowisku, Ava Gardner podsumowała to w ten sposób: „Wtedy się o tym nie rozmawiało. Podobnie jak o seksie – wszyscy to robili ale nikt o tym nie dyskutował.” O tej książce też nie ma co za wiele dyskutować. Miała być z tego solidna biografia ale plany nie wypaliły, Ava Gardner zmarła niecałe dwa lata po tej rozmowie, a z pozostawionych po tych rozmowach notatkach powstała ta mała książeczka na jeden wieczór.

Dobrze się to czytało, taka szczera się wydaje ta książka.

Dobrze się to czytało, taka szczera się wydaje ta książka.

Nie przemówiła do mnie ta książka. Przeszkadzał mi chaos, brak jakiegokolwiek uporządkowania. Rozmowa Lawrence’a Grobela z Avą Gardner to właściwie strumień myśli aktorki, która skacze z tematu na temat, skupiając się głównie na swoich małżeństwach, romansach, imprezowaniu, piciu, przemocy i chorobach. Nie wiem, czemu ma służyć to wydanie, które określiłabym jako rozbudowany wywiad godny prasy bulwarowej. Nie poznałam bliżej Avy Gardner – aktorki, a akurat ten temat mnie najbardziej interesował.

Piękne wspomnienia czaru dawnego Hollywood i magnetycznej postaci Aby Gardner. Mimo iż niepełne (ciężko jest uchwycić tak barwne życie, jakie miała Ava, włącznie z relacjami z wieloma ludźmi epoki),są one bardzo interesujące. Wyłania się z książki Grobela postać pełna kontrastów - stroniąca od dziennikarzy, a jednocześnie tęskniąca za dawną chwałą, bezczelna, a przy tym pełna dobroci, hedonistyczna, a mimo to pełna ciepła i bezinteresownej miłości. Ava była magiczną postacią i właśnie tę magię udało się autorowi uchwycić. Ava zachwyca i kokietuje nawet że stron książki.

Ava jest jedną z najbardziej fascynujących aktorek lat 50tych.
Potrafi szokować, irytować ale jednocześnie wzbudzać uwielbienie i litość.
Książkę polecam każdemu kto kocha stare Hollywood, bo jest tam dużo wzmianek o innych legendarnych postaciach które były powiązane z Avą, o szalonych nocach, pracy na planie, rygorach studia filmowego itp.
To co najbardziej lubię w tej pozycji to niesamowita szczerość aktorki. Widzimy ją prawdziwą, wspominającą dzieciństwo, wręcz wyśmiewającą Hollywood, opisującą bez żadnego wstydu swoje burzliwe małżeństwa z trzema wybitnymi artystami swoich czasów.
Ava jest prawdziwa. Niczego nie udaje, nie słodzi, nie stara się niczego podkoloryzować. Jest to bardzo świeże podejście, gdy porównujemy tę książkę z innymi mocno ocenzurowanymi biografiami.

Gorąco polecam.

Ava jest jedną z najbardziej fascynujących aktorek lat 50tych.
Potrafi szokować, irytować ale jednocześnie wzbudzać uwielbienie i litość.
To co najbardziej lubię w tej...

Do sięgnięcia po biografię Avy Gardner zachęciła mnie lektura dwóch innych książek Lawrence'a Grobela opartych na wywiadach z Alem Pacino i Marlonem Brando.

Ava Gardner - jedna z ikon Hollywood uchodziła za osobę raczej stroniącą od dziennikarzy. Tutaj jednak zrobiła wyjątek i pozwoliła autorowi na zbliżenie się do siebie na tyle duże, że mógł nagrywać ich rozmowy, w których ujawnia wiele bardzo osobistych szczegółów ze swojego życia. Z rozbrajającą szczerością (nieraz bardzo dosadną) opowiada o swoim dzieciństwie na wsi w Północnej Karolinie, o początkach kariery, jak również o swoich małżeństwach i romansach z mężczyznami, którzy ewidentnie na nią nie zasługiwali - niektórzy z nich lepiej by się sprawdzili w ringu w rękawicach bokserskich niż w sypialni z tak piękną i delikatną kobietą.

Nigdy nie widziałam żadnego filmu z Avą, przeczytałam tę książkę, bo lubię biografie i pomimo, że nic o niej wcześniej nie słyszałam zaciekawiła mnie i dobrze mi się czytało.

Pamiętam jak będąc dzieckiem zapytałam mojej babci, jaka jest jej ulubiona aktorka, a ona odpowiedziała Ava Gardner. Ava Gardner - a któż to taki? Dzisiaj wspominam to z sentymentem, gdyż Ava oczarowała mnie nie tylko swoją urodą, swoimi rolami, wypowiedziami ale również czymś nie do opisania, co sprawia że dany człowiek staje się czymś obiektem uwielbienia.

Ale jakże żałuję, że stron książki nie było więcej. O wiele, wiele więcej.

Lawrence Grobel w duecie z bohaterką zachwycił mnie i urzekł tym, co wydobył ze wszystkich rozmów i przeżyć z Avą. Prywatna aura intymności i niesamowicie spisana historia nie tylko onieśmieliła mnie, ale też zachęciła i wciągnęła. Zatem "zapraszam!"...
I gorąco polecam - nie tylko dla miłośników biografii i Avy Gardner.

Ale jakże żałuję, że stron książki nie było więcej. O wiele, wiele więcej.

I gorąco polecam - nie tylko dla miłośników...

Kobiety ją podziwiały, mężczyźni jej pożądali. Hemingway nazywał ją „córeczką”, Fred Astaire prosił do tańca. Wystąpiła w ponad pięćdziesięciu produkcjach filmowych. Miała świat u swych stóp, a jednak nie mogła zrozumieć powodów swojej popularności. Kto? Ava Gardner!

„Ze wszystkim, co zrobiłam, nie miałam nic wspólnego. Nigdy nie zrozumiałam, dlaczego byłam taka sławna”.

Lawrence Grobel, znany i uznany dziennikarz amerykański, który dla wielu pozostaje mistrzem dziennikarstwa i prawdziwym specjalistą od wywiadów z gwiazdami, opublikował swoje rozmowy z aktorką Avą Gardner – legendą Złotej Ery Hollywood. Niewielkich rozmiarów tomik kusi już na pierwszy rzut oka swoim perfekcyjnym wydaniem. Sama zawartość jest jeszcze bardziej fascynująca!

Najbardziej zachwycił mnie osobisty tom tych rozmów, co jest tym bardziej niezwykłe, że Ava chroniła swoją prywatność, nie lubiła opowiadać o sobie, unikała dziennikarzy. Zaufała tylko Grobelowi. A może w 1988 roku, na dwa lata przed śmiercią, czuła już, że to jej ostatnia szansa na opowiedzenie własnej historii? Gdzieś między wierszami można wyczytać, że autor angażuje się w spotkania ze swoją bohaterką, jest oczarowany i trochę onieśmielony szczerością aktorki. Z publikacji wyłania się obraz kobiety doświadczonej przez los, która tylko pozornie wiodła iście królewskie życie. Ale od początku...

Ava Gardner (24.12.1922 - 25.01.1990) urodziła się w niewielkim farmerskim miasteczku w stanie Karolina Północna. Począdkowo nic nie zapowiadało, że rozbrykana chłopczyca wyrośnie na ikonę piękna i doskonałą aktorkę. To właśnie uroda stała się jej przepustką do filmowego świata, choć trafiła tam zupełnie przypadkiem. W wieku zaledwie dwudziestu jeden lat miała świat u swych stóp.

Ava obracała się wśród artystycznej śmietanki tamtych lat, tańczyła do upadłego, paliła jak smok, piła co niemiara, uwodziła mężczyzn. Zapracowała sobie na łatkę skandalistki. W publikacji wspomina, że najbardziej lubiła występować bez makijażu. Która aktorka dzisiaj może pozwolić sobie na taki luksu? Trzykrotnie zamężna nie odnalazła prawdziwego szczęścia i miłości. W publikacji dużo miejsca poświęciła wspomnieniom swoich burzliwych związków. Na tym tle najbardziej wybija się jej małżeństwo z Frankiem Sinatrą.

Bohaterka książki nie unika drażliwych tematów. Z rozbrajająca szczerością opowiada o problemach zdrowotnych i osobistych. Jest przy tym naturalna i bezpośrednia. Nie pozuje na wielką gwiazdę, zdarza jej się przeklinać. Czasami wyczuwalna jest gorycz, może nawet żal, ale trzeba przyznać, postarzała się z godnością, a nie każdego na to stać.

Tomik „Ava Gardner” jest pozycją obowiązkową dla wszystkich fanów kina, dobrego dziennikarstwa i literatury wspomnieniowej. Dajcie się oczarować urokowi Avy Gardner! Gorąco polecam!

• Kat.: Biografie, listy, wspomnienia
  • Kino i sztuka