Mick. Szalone życie i geniusz Jaggera

Tłumaczenie: Przemysław Bieliński
Wydawnictwo: Insignis
Anita

Jak się okazuje, Mick jest nimi wszystkimi naraz – a także kimś więcej. Niemal wszystkie biogramy są zgodne: Jagger to żywioł, całkowity oryginał i niezaprzeczalnie jedna z najważniejszych postaci popkultury. Pewny siebie, arogancki, czasami tajemniczy, ale zawsze hipnotyzujący, pół wieku temu złapał nas za gardło i – w przeciwieństwie do wielu swoich utalentowanych rówieśników – nigdy nie puścił.

Przez kilkadziesiąt lat Mick zazdrośnie strzegł swoich, nieraz szokujących, tajemnic. Teraz, z okazji 50. rocznicy istnienia Rolling Stonesów, Christopher Andersen, dziennikarz i autor bestsellerów, zdziera maskę najbardziej wielowymiarowej i enigmatycznej ikonie rocka w niczego nie przemilczającej biografii, niemal równie głośnej, jak sam Jagger.

W oparciu o rozmowy z przyjaciółmi, krewnymi, innymi legendarnymi muzykami i ludźmi z branży – a także z żonami i legionem kochanek Jaggera – Andersen ukazuje w nowym świetle człowieka, którego nazwisko jest symbolem pewnej epoki. W swojej książce ujawnia:
– nowe szczegóły niewiarygodnych wyczynów seksualnych Jaggera z ponad czterema tysiącami kobiet (w tym z Madonną, Angeliną Jolie, Carly Simon, Lindą Rondstadt, Umą Thurman i Carlą Bruni) oraz jego związki z kilkoma największymi gwiazdorami rocka. Opisuje także dzień, kiedy Jerry Hall – żona Micka – i Keith Richards błagali go, żeby zaczął się leczyć z uzależnienia od seksu
– skrywany przed opinią publiczną dramat rozgrywający się wokół pasowania Micka na kawalera, a także jego mało znane związki z brytyjską rodziną królewską, w tym z księciem Williamem i Kate Middleton
– to, co Jagger naprawdę myśli o dzisiejszych supergwiazdach takich jak Lady Gaga, Britney Spears, Beyoncé, Justin Timberlake, Kanye West czy Justin Bieber
– nigdy dotąd niepublikowane historie z dziejów burzliwych związków Jaggera – od tych, które łączyły go z kolegami z zespołu, nienasyconymi groupie i oszalałymi fankami, po intymne relacje m.in. z Andym Warholem, Johnem Lennonem i Jackie Onassis
– skandaliczną prawdę o tym co, ile i jak długo brał Jagger: kokaina, LSD, haszysz i spid
– biznesowe poczynania Micka i jego finansowe wyczucie, które pozwoliło mu zgromadzić majątek wart ponad 400 milionów dolarów
– burzliwe „małżeństwo” Micka i Keitha, które prawie się rozpadło wskutek uszczypliwych komentarzy Richardsa; a także skandale, ekscesy, szaleństwo i geniusz, które sprawiły, że Rolling Stonesi stali się „największym zespołem rockowym świata”.

źródło opisu: insignis.pl

źródło okładki: insignis.pl

Wioleta Sadowska | 2013-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2013

"Wszyscy wiedzą, że właściwie każdy jest biseksualistą."

O wybitnych postaciach popkultury świata ostatniego półwiecza słyszymy wszędzie. Środki masowego przekazu na bieżąco zdradzają nam mniejsze i większe sekrety gwiazd. O formacji „The Rolling Stones” z pewnością każdy z was coś niecoś słyszał. Całkiem niedawno, z okazji 50. rocznicy istnienia tego zespołu, miała miejsce premiera biografii jednego z najbardziej ekstrawaganckich wokalistów wszech czasów, członka tej grupy. Poznajcie więc Micka!

Christopher Andersen to autor bestsellerowych biografii na całym świecie. Twórca w swoim dorobku posiada biografie osób sławnych na wszystkich kontynentach takich jak księżna Diana, małżeństwo Clintonów, Madonna czy Jack i Jackie Kennedy. Oprócz pisarstwa, Andersen zajmował się również pracą redaktora dla znanych na całym świecie magazynów takich jak „Time” czy „People”. Autor jest ponadto częstym gościem programów telewizyjnych.

Zespół rockowy „The Rolling Stones” powstał w 1962 r....

Kulturalna | 2013-09-11
Przeczytana: 06 września 2013

''To jesne, że nie jestem wzorem cnót'', a nawet Grey wymięka.
Nie każdy słucha rocka, ale każdy zna Toczące się kamienie, najsłynniejszą kapelę dwudziestego wieku. Nieśmiertelni Rolling Stones, z Mickiem Jaggerem na czele, który jest jak wino. Im starszy tym lepszy. Udawania to Christopher Andersen w biografii "MICK- szalone życie i twórczość Jaggera''
Plik:Jagger live Italy 2003.JPG Rock to muzyka, która wychowała pokolenia. Mam ogromne szczęście, że od dziecka byłam osłuchana z Johnem Lennonem, ACDC czy właśnie Mickiem Jaggerem. Na początek, podam kilka znanych faktów. Szalone lata sześćdziesiąte to swoisty wysyp boysbandów. O większości słuch zaginął, niektóre cieszą się sławą do dzisiaj. Rolling Stones weszło z przytupem na angielską, a później światową scenę swoim pierwszym albumem. Przez wszystkie lata twórczości rozwijał się w opozycji do grzecznych Beatlesów, w czarnych lakierkach z białymi skarpetkami. Mick, Keith czy Brian Jones kochali szokować. Narkotyki, romans z...

Nina | 2014-06-01
Przeczytana: 28 maja 2014

Christopher Andersen ma fach w ręku. Zupełnie, absolutnie, zdecydowanie facet zna się na pisaniu biografii. Nic zresztą dziwnego, skoro napisał ich tak wiele. Madonna, Barbara, Michael Jackson, Barack i Michelle Obama. Gość jest w stanie pisać o każdym.

Nigdy nie zaczytywałam się w biografiach sławnych osób. No, chyba, że liczycie XIX i XX-wiecznych polityków. Pudelkowe papki są dla mnie zazwyczaj żenujące i tak naprawdę nie obchodzi mnie życie prywatne celebrytów. A jednak zabrałam się za czytanie Micka.

Rolling Stonesów słuchałam od… no nie wiem, ale słucham ich. Prawdopodobnie jest to „winą” mojego ojca. Natomiast historii samego zespołu nie czytałam nigdy. Właściwie to nie miałam zielonego pojęcia o tym, jaki jest Jagger. Biografia napisana przez Andersena była świetną okazją do tego, aby uzupełnić te luki.
Zaczęłam od pochwały autora – uważam, że należy mu się szacunek za tę książkę. Jest naprawdę świetnie napisana. Dobrą robotę musiał też wykonać tłumacz. Całość jest...

Robert Frączek | 2013-03-06
Przeczytana: 2012 rok

Książka do przekazania w dobre ręce!
Cholera, grają od 50 lat??? Tych czterech panów niedługo będzie miało łącznie blisko 300 lat! Jak oni to robią? Zadając sobie podobne pytanie i z ciekawości sięgałem po tę biografię - nie uważam Mick Jaggera za geniusza (zresztą mało którego artystę za takiego uważam), ale tego że miał szalone życie domyślałem się od dawna...

Ale prawdę mówiąc nie sądziłem, że aż tak :) Gdyby nie to, że tu dowiadujemy się (a właśnie, że nie powiem - sięgnijcie sami) dzięki czemu Jagger wciąż zachowuje tak dobrą formę i wielką energię można by uwierzyć w te bajki powtarzane wśród tych co lubią sobie zaszaleć - że niby alkohol, narkotyki i seks konserwują ciało i umysł. Cała ta biografia to lektura przesiąknięta na wylot rock&rollem, używkami i życiem buntownika, który za nic ma (no dodajmy, że z pewnymi wyjątkami) normy i wartości konserwatywnego społeczeństwa. Gdy czyta się o pochodzeniu Micka można być tym trochę zaskoczonym, ale nie on pierwszy i nie ostatni...

Mateusz | 2019-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Mick Jagger to bez wątpienia głośna postać popkultury.
Wyrazisty frontman legendarnego zespołu The Rolling Stones,, który przez tyle lat często szokował, wiódł często bardzo kontrowersyjne życie , nie trzymający się sztywno założonych zasad , piął się po szczeblach muzycznej kariery, dorabiając się fortuny grając w rockowym zespole , jak również inwestując w różne biznesy, dzięki swoje smykałce i talentowi do robienia interesów.
Autor dużo poswieca miejsca na podboje łóżkowe Jaggera , wplatając momentami ważniejsze momenty z zycia frontmana opisując po krótce prace i wychodzenie nowych albumów tych ze Stonsami jak i solowych. Opisując wążne momenty krótko lub czasem dłuzej ważniejsze rzeczy z życia Jaggera jak narodziny dzieci, wnuków, ale cały czas mocno poświęcając miejsca na relację z kobietami, często oparte o rozmowy autora z najbliższymi, współpracownikami, rodziną itd.
Mamy również sporo opisane z wczesnej młodości Micka jak jeszcze mieszkał z rodzicami i jego pierwszych...

jablek | 2018-08-18
Przeczytana: sierpień 2018

Książka dobra, czyta się "lekko". Tak jak w tytule jest głównie o Micku i jego szaleństwach, ale i o zespole można się trochę dowiedzieć - jeśli nie jest się zagorzałym fanem Rolling Stones to te 400 stron wystarczy. Po przeczytaniu książki nasuwa się pytanie: jak gość poradziłby sobie ze swoim seksoholizmem gdyby był normalnym facetem z normalną pracą? Polecam.

Alexa_Marie | 2013-02-10

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Świetna biografia, ukazując prawdziwą twarz największego rockmana wszechczasów Micka Jaggera. Nie jestem fanką zespołu, moim ulubionym utworem Stonesów jest dość nietypowa piosenka Angie. Do czasu przeczytania biografii Micka, nie wiedziałam, że jest to piosenka napisana o miłości muzyka do… Davida Bowie. Autor biografii prowadzi nas poprzez dzieciństwo Micka pod okiem wymagającego ojca, fascynację muzyką, studia na prestiżowej uczelni, granie w podrzędnych klubach, aż po oszałamiający sukces, miliardy dolarów zysku, trasy koncertowe i rzesze fanów. Wiedziałam czego się spodziewać (narkotyki i groupies), ale niektóre fragmenty biografii uważam za zaskakujące. Nie miałam pojęcie, że swój wyjątkowy sposób śpiewania Jagger zawdzięcza temu, że w młodości podczas gry w koszykówkę odgryzł sobie przypadkowo czubek języka. Nigdy nie myślałam o Micku Jaggerze jako o bliskim przyjacielu siostry królowej Elżbiety i Johna Lennona, ani o utalentowanym biznesmenie. Jagger potrafił wyrwać zespół...

Mateusz | 2015-08-08

Czytałem i polecałem kiedyś „Życie” Keitha Richardsa – książkę w mojej opinii nie tyle o samym gitarzyście, ale całych Stonesach. Z książką Christophera Andersena jest nieco inaczej. Pochłaniając kolejne strony biografii Jaggera doszedłem do wniosku, że 90% jej zawartości to narkotyki i miłosne podboje wokalisty. W pewnym momencie zacząłem się nawet zastanawiać kiedy Mick i jego naćpani koledzy mieli czas nagrywać kolejne płyty? Po przeczytaniu tych czterystu stron śmiem twierdzić, że w pewnym okresie życia Jaggera, muzyka była tylko dodatkiem do ćpania i zaciągania do łóżka każdego, kto wydał mu się atrakcyjny bez względu na płeć i wiek (fragment o związku Micka z Davidem Bowiem daje do myślenia; gdzieś w końcówce lat 70. przez łóżko wokalisty przewija się nawet Madonna). Od strony warsztatu literackiego do książki nie można mieć większych zastrzeżeń. Czyta się szybko, chociaż po pewnym czasie cała historia zaczyna robić się nieco monotonna. Wszystko przez raz po raz powtarzający...

Tytuł : "Mick. Szalone życie i geniusz Jaggera"
Autor : Christopher Andersen
Liczba stron : 400
Wydawnictwo : Insignis
Data premiery : 28.11.2012

Mick Jagger to chyba jedna z najbardziej charyzmatycznych osób na kuli ziemskiej. Jagger właściwie nazywa się Michael Philip Jagger i jest wokalistą oraz współzałożycielem zespołu rockowego The Rolling Stones.

„To jasne, że nie jestem wzorem cnót” – Mick Jagger

Historia zespołu Rolling Stones obejmuje prawie pięćdziesiąt lat w których ich twórczość wywarła znaczny wpływ na kulturę masową i przemysł muzyczny. Zespół ten zdobył w tym czasie gigantyczną liczbę fanów, sprzedanych płyt i odbył miliony koncertów. Główną postacią wiodącą prym jest właśnie Jagger o którym obszernie pisze Andersen.

„To cwany mały ch…, muszę mu to przyznać” – Keith Richards o Micku Jaggerze

Jaki jest ten Mick w oparciu o rozmowy z przyjaciółmi, krewnymi, innymi legendarnymi muzykami i ludźmi z branży – a także z żonami i legionem kochanek ? Powyższa...

anna | 2013-02-27
Przeczytana: 03 lutego 2013

Nie jestem fanką the Rolling Stones. Tak naprawdę nie znam ich muzyki, poza kilkoma najbardziej znanymi utworami, a po przeczytaniu biografii Micka Jaggera sama się tym faktem dziwię. Bardzo lubię muzykę lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, jednak poszukując najsmaczniejszych kąsków twórczości tamtych lat, jakimś sposobem nie natrafiłam na Stonesów, mimo ich popularności, sukcesów oraz licznych skandali z ich udziałem, o których dowiedziałam się dopiero z książki.
Jednak biografia bardzo mi się podobała. Jest dobrze napisana, obrazowo ilustruje szalone życie Jaggera, serwuje nam wiele ciekawych informacji nie tylko o samym wokaliście i reszcie zespołu, ale również o wielu innych znanych osobach w różny sposób związanych ze Stonesami. Mnóstwo nazwisk, mnóstwo faktów, ale wszystko tak wyważone, że nie nudzi. Po lekturze nie zapałałam raczej szczególną sympatią do głównego bohatera, jednak zdecydowanie nabrałam ochoty na zapoznanie się z muzyką, którą tworzył.
Książkę z czystym...