Wrzesień 1939. Rozważania alternatywne

Bellona
2000-01-01
2000-01-01
1939 kampania wrześniowa

Autor zdenerwował mnie często powtarzanym twierdzeniem ze istniała jakaś "Armia Toruń"!Poza tym jest to jakieś nowe spojrzenie na znane nam fakty.To taki zdrowy rewizjonizm historyczny.

Książka ostrożniejsza w ocenach od szarżujących dzieł Zychowicza, cierpi też jednak na "polskocentryzm". Błędy polskiej dyplomacji czy wojska miały przesądzać o wybuchu wojny, a więc o losach świata. Nie kwestionuję popełniania błędów, chociaż wydaje się, że podczas dwudziestolecia międzywojennego udało się więcej i odgrywaliśmy poważniejszą rolę niż w ciągu ostatniego 25-lecia.
Nie sądzę natomiast, żeby błędy przesądzały o czymkolwiek w sytuacji, gdy Polska znajdowała się pomiędzy młotem a kowadłem. Obaj sąsiedzi dążyli do radykalnej zmiany układu politycznego, co musiało się odbyć kosztem Polski.
Można sobie pogdybać, jak można było opóźnić wybuch wojny albo czy Niemcy pozwoliliby Polsce pozostać sojusznikiem gdybyśmy we własnym zakresie "rozwiązali problem żydowski".
Nie podobają mi się jednak zwłaszcza kategoryczne stwierdzenia jak np. : "Wojny z Niemcami, a wojny na dwa fronty już z całą pewnością, można było uniknąć, choćby za cenę pewnych ustępstw." Ja nie mam ani "całej" ani "częściowej" pewności.
Warto jednak przeczytać, może być inspirujące.

• 1
  • E-BOOKI WYMIANA (wersje oficjal. epub)
  • E-BOOKI WYMIANA (wersje oficjal. mobi)
  • Historia, polityka i okolice
  • Kindle