historyczna

Do rąk czytelnika trafia nowoczesna, naukowa i zarazem przystępna synteza dziejów Hiszpanii, opracowana przez trójkę wybitnych uczonych.

Aga CM | 2015-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Mimo że rządy dyktatora Franco dawno się skończyły debata na temat Hiszpanii nadal nie cichnie. Obecnie ponownie pojawiła się kwestia walki o niepodległość Katalonii i niedawne, mocno kontrowersyjne objęcie tronu przez Filipa VI. Realia III tysiąclecia poddają w wątpliwość podstawowe filary naszej wiedzy, które powoli są rozliczane już przez współczesny świat. Zatem pojęcia narodu, państwa czy obywatelstwa powinny być obecnie postrzegane w nowym świetle i dlatego potrzeba refleksji na temat znaczenia tych zagadnień jest duża nie tylko w Hiszpanii. Dziś wiedza o przeszłości pomaga nie tylko lepiej zrozumieć teraźniejszość, ale pozwala rozważnie decydować o przyszłości.

Ta pozycja to synteza rozległej wiedzy o tym kraju. To pierwsza próba zebrania jak najbardziej szczegółowych informacji w jednym tomie. Trzeba przyznać, że udana. Książka stanowi kompletny i dokładny obraz osobowości i wiedzy historycznej autorów - wielkich historyków. Szkoda, że nagle urywa się na ostatnich latach...

Aluss5 | 2013-10-13
Przeczytana: 2011 rok

pozycja tylko i wyłącznie dla hiszpanofilów. Hiszpania jest krajem, do której żywię ogromny sentyment, chyba dlatego udało mi się przebrnąć przez te kompendium historyczne. Nie było to łatwe, choć momentami interesujące. Książka ma ponad 600 stron, brak obrazków, ewentualnie mapy. Reszta to tekst o historii Hiszpanii. Żadnych anegdot- same fakty.
Polecam dla osób, które z chęcią dywagują o przynależności Katalonii do Korony Hiszpanii (tak, mam na myśli fanów farcelony fc).
Halla Madrid!!!

bartek4c | 2016-10-12