Pasja życia

Lust for Life
malarstwo, pasja, van Gogh
historyczna
Ewa

Powieść o dramatycznym i ubogim życiu malarza Vincenta van Gogha(1853-1890). W całym swoim życiu sprzedał tylko jeden obraz, a mimo wszystko nigdy nie zwątpił w pasję malowania.

źródło okładki: www

LunaSowa | 2014-09-02
Przeczytana: 26 lipca 2014

Vincent van Gogh - jeden z największych światowych malarzy. I jego najsłynniejsze "Słoneczniki", znane wszystkim. Wiedza o jego życiu i twórczości jest najczęściej skrótowa, encyklopedyczna. Autor czerpał informacje o życiu Vincenta przede wszystkim z zachowanych listów, ale nie tylko. Przedstawił nam go jako postać o pięknej duszy, tragiczną, cierpiąca, niezrozumiałą, uparcie podążającą za wybranymi ideałami, szukającą szczęścia i spełnienia.
Pragnieniem ojca było, aby syn poszedł w jego ślady i został pastorem. Podtrzymałby rodzinną tradycję, a jednocześnie cieszyłby się powszechnym szacunkiem, miałby zapewnioną stabilizację finansową. Vincent uległ namowom. Rozpoczął studia. Nauka teologii okazała się jednak na tyle trudna, że poświęcał na nią 20 godzin na dobę. Wyczerpany fizycznie, strofowany przez wykładowców za brak spodziewanych wyników, przerwał edukację. Nie wiedział, co tak naprawdę chce robić w życiu. W podświadomości czuł, że tylko sztuka może dać mu szczęście....

lexis | 2018-10-13
Przeczytana: 11 października 2018

Uwielbiam sztukę, a szczególnie malarstwo. I choć Vincent van Gogh nie jest moim ulubionym artystą, niewątpliwie "wielkim malarzem był". A jego burzliwa biografia to doskonały materiał na wciągającą książkę.

Taka właśnie jest "Pasja życia", zbeletryzowana opowieść o losach tego wielkiego artysty. Bo książka autorstwa Irvinga Stone'a to w zasadzie powieść, której głównym bohaterem jest Vincent van Gogh. I choć książka mocno trzyma się faktów i realiów historycznych, brak tu, jak to w biografiach bywa, licznych dat, suchych wyliczanek czy nudnych analiz. Jest za to pasjonująca opowieść o trudnym życiu i bólu stawania się artystą. O cierpieniu, samotności, poszukiwaniu miłości, o cienkiej granicy pomiędzy geniuszem a szaleństwem, o niezłomnym i bezwarunkowym, braterskim wsparciu. I o żmudnym poszukiwaniu życiowej drogi. A przede wszystkim o malarstwie.

Bo Irving Stone pisze niezwykle plastycznie. Z jego opisów (zupełnie nie długich i nie nudnych) wyzierają dzieła van Gogha, od...

Jeżynka | 2018-03-16
Przeczytana: 16 marca 2018

Vincent van Gogh był wielkim malarzem a właściwie stał się wielki i doceniany wiele lat po swojej samobójczej śmierci. Jego obrazy, tak jak prace paryskich impresjonistów z którymi się przyjaźnił i których podziwiał, nie cieszyły się uznaniem współczesnych i rzadko gościły w ofercie ówczesnych marszandów.
Gdyby nie ogromne wsparcie brata Theo i jego wiara w talent Vincenta ten na pewno zarzuciłby swoją pasję do malowania którą odkrył w sobie późno bo tuż przez 30-tymi urodzinami.

"Pasja życia" Irvinga Stone to zbeletryzowana biografia Vincenta van Gogha. Dla mnie zaś pierwsza książka tego autora który specjalizuje się właśnie w biografiach wielkich twórców.
I tak się zastanawiam czy to język powieści, czy życie malarza które było wieczną tułaczką z miejsca na miejsce i niekończącym się poszukiwaniem swojej drogi życiowej ale nie zachwyciła mnie ta książka.
Gdziekolwiek Vincenta nie rzuciłby los scenariusz jaki gotowało mu życie był zawsze taki sam: szybko tracił zapał do...

ira | 2012-01-16
Przeczytana: 2009 rok

Przed Państwem Vincent van Gogh, znany także jako Szaleniec Bez Ucha.
Och, i może jeszcze z tego, że spłodził obrazek z kwiatkami.
Współczesność beznadziejnie spłyciła i samego artystę, i jego twórczość. Jesli chcecie poznać pasję, która prowadziła go przez szalone życie, zapytajcie o nią pana Stone'a.
On opowie wam historię o van Goghu, której nie zapomnicie.

Ewa Żelazo | 2018-04-28
Przeczytana: kwiecień 2018

O van Goghu słyszało chyba każde dziecko. Dziś jego obrazy określa się mianem arcydzieł światowego malarstwa. Jednak nie zawsze tak było. Droga do sławy Vincenta van Gogha była długa, żmudna, naznaczona cierpieniem i bardzo wyboista. Irving Stone zapoznaje nas z wycinkiem tej historii; pokazuje jej trudny początek, proces tworzenia i tragiczny koniec. Zmagania z samym sobą i ludźmi na drodze do zrozumienia i akceptacji, zmagania z biedą i głodem w imię jednego celu – malowania. Bo malowanie sprawia, że życie Vincenta nabiera barw a przede wszystkim ma głęboki sens.

Opowieść Stone’a to również opowieść o braterskiej miłości i budowaniu tożsamości, o ogromnym pragnieniu podarowania swojej pracy światu i samotności człowieka. Człowieka pozornie nieokrzesanego, nazywanego szaleńcem i wariatem, za to pełnego talentu i o wielkim sercu. Smutna historia o tym, że pasja życia nie zawsze jest tym, co chętnie przyjmuje świat. A balansowanie między jednym a drugim jest umiejętnością,...

MountainTobacco | 2014-03-14

Pasja Życia, to pierwsza przeczytana przeze mnie powieść Irvinga Stone'a... od tej pory zawsze widząc na okładce to nazwisko, nie wypuszczam już danej pozycji z rąk... Rzecz jasna, jak żaden autor nie jest do końca obiektywny, ponieważ posiadając swój dość wyraźny styl Irving Stone tworzy swój własny klimat opowieści. Czytając pisane przez niego biografie zawsze odczuwam ogromną sympatię do opisywanych osób. Dzięki "Pasji Życia" naprawdę wiele dowiedziałam się o Vincencie van Goghu i czasach w jakich przyszło mu żyć i tworzyć. To właśnie jest dla mnie najbardziej cenne w powieściach Irvinga Stone'a, że pozwala nam przeniknąć choć na chwilę do czasem hermetycznie zamkniętego świata, czyjegoś umysłu, lub ugrupowania, a przynajmniej takie mamy wrażenie. Irving Stone'a jest jednym z moich ulubionych autorów powieści biograficznych, a dodatkowym walorem jest różnorodność dobierania opisywanych osobistości. Szczerze polecam, jeśli ktoś jeszcze nie czytał, bądź nie oglądał dość znanej...

_fantasquemagorie_ | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Na temat twórczości van Gogha jak i Irvinga Stone'a ludzkość wygenerowała tryliony słów więc nie będę się niepotrzebnie produkował.

Powiem tylko, że "Pasja Życia" to dla mnie jedna z najważniejszych książek. Natknąłem się na nią dawno, dawno temu, przypadkiem, gdy w Gdańskim Empiku szukałem książki "na plażę". Okładka miała energetyczną zółto-niebieską oprawę graficzną. Pomyślałem: to jest to! Z plaży wróciłem spieczony na raka, ale nic to, chłonąłem ją dalej każdą komórką skóry, oczu i mózgu, zachłanny na każde słowo. Przeczytałem jednym tchem od deski do deski, dosłownie w jeden dzień. I nawet nie chodzi o twórczość van Gogha. Akurat motyw słoneczników był już tak eksploatowany, że wydawał mi się trochę oklepany a przez to irytujący. Chodzi o to, że ta książka jest po prostu genialna! Wracam do niej mniej więcej co dwa, trzy lata. Ciągle do tego samego egzemplarza. Jest to jeden z niewielu przedmiotów, który wręcz wielbię i którego pilnuję jak drogocennego diamentu w czasie...

Katarzyna Bartnicka | 2018-07-19
Na półkach: Przeczytane, Może być
Przeczytana: 19 lipca 2018

"Pasja życia" to fabularyzowana biografia Vincenta van Gogha. Właściwie to nie mam nic przeciwko takiej formie przedstawiania artystów. Irving Stone zapewne wykonał sumiennie swoja prace, bo jest w tej powieści wiele szczegółów o artyście, o którym który kolokwialnie rzecz ujmując uchodzi za wariata. Myślę, że szaleństwo to ten czynnik bez którego nie powstałoby żadne wybitne dzieło, więc w moim odczuciu to nic złego, a nawet jest wskazane by artysta czasami odleciał. Irving Stone ma lekkie pióro i czyta się tę powieść bardzo dobrze. Jest mnóstwo anegdot, relacji malarza z innymi artystami. Bardzo dużo dowiadujemy się o niezwykłej zażyłości miedzy Vincentem, a jego bratem. To wszystko co jest w tej książce wydaje się być słuszne, ale.
Mam takie wrażenie, że autor ubarwił Vincenta van Gogha, niejako usprawiedliwiając jego szaleństwo. Częściowo wynikać ma ono z winy otoczenia, które nie rozumiało ekscentryczności malarza, a z drugiej strony tłumaczy je okolicznościami. Nie wiem czy...

sylabo | 2016-04-14
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Zmieniając podmiot w pragmatycznym powiedzeniu pewnego Francuza, należałoby dojść do przekonania, że gdyby nie było Vincenta van Gogha należałoby go wymyślić. Mam tu na myśli to, że autor stworzył uniwersalne studium twórczości. Pozbawiona dat opowieść podkreśla niezmienność Vincenta, jakby odgrodzonego od ram czasowych. Jest sobą i w tym jest niezmienny. Przecież czas płynie, a on zmienia miejsca pobytu, doznaje gorzkich rozczarowań, zmienia rejestry, w których utrwala wrażenia. Stone nie ma wątpliwości; jego obrazy to tylko widoczne znaki, ślady ogromnej siły zachwytu i naglącej potrzeby tworzenia, bez liczenia się z rezultatem. Bo czym jest ów skutek, o którym tak wiele dziś słyszymy, ten wyraz materialny wewnętrznego żaru? Czy człowiek tworzy, aby stworzyć, czy raczej tworzy, bez większych oczekiwań, z nadzieją bycia sobą? Co zatem, jeżeli nie powstaje dzieło, czy życie jest wówczas stracone?
Zbeletryzowana opowieść o dziesięciu...

Roman Dłużniewski | 2016-12-12

Rewelacyjna książka. Van Gogh. Niesamowity facet. Dzisiaj nie ma takich malarzy. Nie chodzi o artyzm ale o życie. Komu by się chciało mieszkać z biedakami, malować ich... Nazywany niezgułą, szukał swojego miejsca w świecie. I znalazł to miejsce w swojej pasji. W cudownym malowaniu. Był współtwórcą chyba najpiękniejsze epoki malarskiej - impresjonizmu. Warto o nim poczytać.