Wędrówki niezamierzone

Okładka książki Wędrówki niezamierzone Ewa Cieńska-Fedorowicz
Okładka książki Wędrówki niezamierzone
Ewa Cieńska-Fedorowicz Wydawnictwo: LTW biografia, autobiografia, pamiętnik
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
LTW
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375652550
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
367
132

Na półkach:

Wspomnienia z życia autorki od dzieciństwa w Ossowcu i Jezupolu, poprzez zesłanie w Kazachstanie, pobyt na Bliskim Wschodzie aż do Anglii i powrotu do Polski. Najciekawszy fragment dotyczy oczywiście zesłania. Autorka przebywała tam w podobnych warunkach, jak reszta zesłańców: step, kołchoz, głód i chłód. Ciekawe są również rozdziały dotyczące pobytu na Bliskim Wschodzie: służba w WP w Iraku, Palestynie, Egipcie, nauka na uniwersytecie w Bejrucie. Najnudniejsza część to wspomnienia powojenne z Anglii oraz powrót do Polski. Na końcu są dwa rozdziały traktujące o podróżach zagranicznych babki autorki oraz fragmenty z zapisek jej ojca - jak dla mnie, pomysł nie za bardzo trafiony.
Przez całą książkę przebija gigantyczna nostalgia za "rajem utraconym", jakim dla autorki był rodzinny dom na Kresach. W ogóle Kresy są przez nią (a także przez wielu Kresowiaków) traktowane ze straszliwą nabożną czcią. Nie spodobało mi się wiele opinii autorki, w świetle których ta Polska, która jest moją Ojczyzną "to nie jest to", że utrata Kresów pozbawiła Polskę najbardziej utalentowanych ludzi itd. Fatalne były utyskiwania na dzisiejszą młodzież, wedle autorki całkowicie bezużytecznej(ot, chociażby zakończenie: "Dla dzisiejszej młodzieży wspomnienia dziadków są najczęściej zbyt nudne. "Harry Potter", "Batman", "Gwiezdne Wojny" trup się ściele o wiele atrakcyjniej niż w tamtych zamierzchłych czasach. Najczęściej nawiązują zadawnione kontakty po to, by udowodnić, a więc otrzymać odszkodowanie za utracone przez dziadków majątki" itd. Takie starcze biadolenie przez całą książkę. I dlatego obniżyłem ocenę o 1 punkt. Chciałbym zaznaczyć, iż ostatnie zdanie brzmi: "Gdy przeliczą, zapewne zapomną ostatecznie o swoich rodowodach, o swych przodkach, którzy tak uparcie bronili tamtych ziem przez wiele pokoleń i których (przodków) cmentarze zarastają tam (na Kresach) chwastami, na wieczność zapomniane"; autorka jednak nie przyczyniła się do tego, by zmieniać dzisiejszą młodzież choćby przez to, że sama nie miała dzieci (tak wynika z lektury). Chciałaby, żeby było "jak dawniej", żyła przeszłością tak, jak wielu emigrantów spośród arystokracji.
I na koniec interesująca obserwacja: patrząc na perypetie jej męża widać, jak nieprzystosowana do życia była przedwojenna arystokracja (oczywiście, nie wszyscy). Ziemianie zwykle mieli wykształcenie rolnicze i jedyne, co umieli, to prowadzić majątki (a kobiety to już tylko zajmować się domem),co w rezultacie prowadziło do biedy po ich utracie.

Wspomnienia z życia autorki od dzieciństwa w Ossowcu i Jezupolu, poprzez zesłanie w Kazachstanie, pobyt na Bliskim Wschodzie aż do Anglii i powrotu do Polski. Najciekawszy fragment dotyczy oczywiście zesłania. Autorka przebywała tam w podobnych warunkach, jak reszta zesłańców: step, kołchoz, głód i chłód. Ciekawe są również rozdziały dotyczące pobytu na Bliskim Wschodzie:...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    10
  • Przeczytane
    5
  • Kresy
    2
  • Przeczytane 2022
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Literatura "dorosła"
    1
  • 2009 Nabytki
    1
  • Biografie, wspomnienia
    1
  • Literatura polska
    1
  • Z polecenia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wędrówki niezamierzone


Podobne książki

Przeczytaj także