Ostatnie noce paryskie

Tłumaczenie: Agnieszka Taborska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Onirokrytyka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
Les dernieres nuits de Paris
monotema

Ten napisany w 1928 roku poetycki pastisz lubianej przez surrealistów konwencji powieści kryminalnej tytułem nawiązuje do Nocy paryskich Retifa de la Bretonne. Obok Nadji Bretona (na którą książka Soupault wywarła niewątpliwy wpływ) i Wieśniaka paryskiego Aragona, Ostatnie noce paryskie – niesłusznie pominięte w polskich antologiach surrealizmu – są jeszcze jedną wspaniałą wizją surrealistycznego Paryża.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl

źródło okładki: http://www.wab.com.pl

neuromance | 2017-06-30
Przeczytana: czerwiec 2017

Philippe Soulpault był jednym z tych trzech niepokornych młodzieńców, którzy wymyślili sobie surrealizm. Nie wiem czy on, Andre Breton, i Louis Aragon, mając te ledwie dwadzieścia lat, wiedzieli, co właśnie zrobili. Wiem jednak, i wiecie wszyscy, co surrealizm zrobił dla współczesnej kultury: uczą się o nich studenci literatury, malarstwa, a nawet psychologowie i lekarze (tak, ja też wkuwałam na pamięć surrealistów).
Soulpaulta poza Francją pamięć literacka potraktowała średnio: "Ostatnie noce paryskie", kultowa surrealistyczna powieść doczekała się tak fatalnego tłumaczenia na angielski, że nikt więcej nie tknął się tego aż do lat 80., kiedy przetłumaczyła ją na niemiecki żona pisarza. Tłumaczenie polskie było trzecim. Soulpault, mimo bogatego dorobku, nie jest specjalnie kojarzony w porównaniu do sławnych kolegów. A szkoda.
"Ostatnie noce paryskie" to powieść neurotyczna, magnetyczna i zagadkowa. Oniryczna oczywiście też: obserwujemy tu nocne wędrówki bohaterów przez Paryż. Niby...

Katia | 2018-04-08
Przeczytana: 09 października 2015

Poetycka mini-powieść jednego z ojców założycieli surrealizmu, powstała już po wykluczeniu go z paryskiego kręgu i być może dlatego, jak twierdzi wydawca, konsekwentnie pomijano ją w polskich antologiach, choć paradoksalnie jest bardziej surrealistyczna niż wszystko, co wyszło spod jego pióra wcześniej. Agnieszka Taborska przerywa ten zaklęty krąg milczenia, przekłada powieść na język polski, wspomina w swoim zbiorze esejów Spiskowcy wyobraźni. Surrealizm, a Soupaultowi tworzy w posłowiu Nocy intrygującą i przywracającą chwałę sylwetkę.

Ostatnie noce paryskie przenoszą w całkiem inną rzeczywistość, oniryczną, dekadencką, paryską do szpiku kości. Wraz z narratorem, niemalże pod rękę, spacerujemy uliczkami i zaułkami Paryża w magicznej atmosferze chłodnych nocnych mgieł i ledwie rozświetlającego mrok, żółtego blasku latarni. Spotykamy bezdomnych, prostytutki (jedna z nich stanowi „spiritus movens wszelkich wydarzeń”), kawiarnianych bywalców, włóczęgów „próbujących uciec od nawyków...

Szaken | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Książka genialna i napisana iście porywająco. Najlepiej przeczytać ją na głos. Magia słów :)

stefan1000500100900 | 2014-01-29

Oniryczny surrealizm.