Ciemno, prawie noc

Okładka książki Ciemno, prawie noc
Joanna Bator Wydawnictwo: W.A.B. Ekranizacje: Ciemno, prawie noc (2019) Seria: ...archipelagi... literatura piękna
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
...archipelagi...
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2013-10-23
Data 1. wyd. pol.:
2013-10-23
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328008380
Ekranizacje:
Ciemno, prawie noc (2019)
Tagi:
literatura polska nagroda NIKE archipelagi
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 12 (72) / 2023 Anna Alboth, Joanna Bator, Sandra Frydrysiak, Maria Halber, Chris Heath, Aleksandra Herzyk, Aglaja Janczak, Katarzyna Kazimierowska, Paweł Kicman, Zuzanna Kowalczyk, Anna Krztoń, Karolina Lewestam, Caleb Azumah Nelson, Redakcja magazynu Pismo, Tomasz Różycki, Filip Springer, Miłosz Szymański
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Joanna...
Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,0
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 (59) 2022 Joanna Bator, Karolina Breguła, Edyta Bystroń, Maria Cyranowicz, Gaja Grzegorzewska, Tomasz Grzyb, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marcin Napiórkowski, Wojciech Plewiński, Kacper Pobłocki, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady, Monika Szewczyk-Wittek, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły
Ocena 7,2
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Karol...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
3104 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
789
534

Na półkach: ,

Uwielbiam książki, w których już po pierwszym zdaniu wiem, że to będzie dobra lektura. Język jest naprawdę mocną stroną tej powieści! Nawet zwykłe przyziemne sprawy opisane są z takim wyczuciem, sprawnością, płynnością, że chce się to czytać choćby i dla samego języka.
Czasem dobra książka to taka, w której język autora po prostu "nie przeszkadza" w poznawaniu rzeczywistości. Tutaj miałam zwyczajną przyjemność z odczytywania niektórych zdań, porównań, metafor. Zachwycałam się wielokrotnie tym, jak Joanna Bator ujęła w słowa pewne wydarzenia czy kwestie. Wszystko to sprawia, że "Ciemno, prawie noc" to książka przy której chcesz totalnie odciąć się od świata, by móc skupić się na niej jak najbardziej, by nie przeszkadzały ci żadne przyziemne sprawy typu zegar wybijający właśnie trzecią nad ranem.
Pozostając jeszcze przy języku, należy też pochwalić niewątpliwą umiejętność autorki obserwacji i odtworzenia języka, jakim faktycznie posługują się ludzie z różnych warstw czy grup społecznych, w tym także internauci na czatach. Dialogi nie wypadają sztucznie ani nierealnie. Nie są ani przesadnie ugrzecznione ani też przejaskrawione. Dzięki nim bohaterowie nie są jedynie identycznymi marionetkami, ale odzywają się w naszych głowach podczas czytania własnym głosem i właściwą sobie intonacją, i sposobem mówienia.
Nie ma tych dialogów jednak aż tak wiele. Fabuła jest co prawda interesująca - sprawa zaginionej trójki dzieci z perspektywy Alicji, dziennikarki zmagającej się z tajemnicami własnej przeszłości. Sekrety i tajemnice wyjdą oczywiście na jaw, jak można się domyślić, jednak nie w otoczce wartkiej akcji i prędkich, powierzchownych dialogów. Nie jest to typowy kryminał, mimo wyraźnego wątku kryminalnego. Nie jest to też horror, choć rzeczywiście, dostrzegałam obiecane na okładce narzędzia "rodem z horroru". To, co najstraszniejsze w tej książce nie jest z innego świata, nie jest nadprzyrodzone, jak w typowym horrorze. Najstraszniejsze jest to, co jeden człowiek może zrobić drugiemu - córce, matce, sąsiadowi, obcemu dziecku... Komukolwiek. Nie trzeba sięgać po nadprzyrodzone stwory, ludzkie okrucieństwo wystarczająco przyprawia o dreszcze.

Dlatego, mimo że nawet nie wiem jak właściwie zakwalifikować gatunkowo tę książkę, nie dziwię się, iż otrzymała prestiżową nagrodę Nike. Pozostawia po sobie cudowne wrażenie dobrze spędzonego, wartościowego czasu.

Uwielbiam książki, w których już po pierwszym zdaniu wiem, że to będzie dobra lektura. Język jest naprawdę mocną stroną tej powieści! Nawet zwykłe przyziemne sprawy opisane są z takim wyczuciem, sprawnością, płynnością, że chce się to czytać choćby i dla samego języka.
Czasem dobra książka to taka, w której język autora po prostu "nie przeszkadza" w poznawaniu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    10 945
  • Chcę przeczytać
    5 625
  • Posiadam
    1 867
  • Ulubione
    380
  • 2019
    268
  • Teraz czytam
    246
  • 2014
    180
  • Literatura polska
    111
  • 2013
    92
  • Chcę w prezencie
    65

Cytaty

Więcej
Joanna Bator Ciemno, prawie noc Zobacz więcej
Joanna Bator Ciemno, prawie noc Zobacz więcej
Joanna Bator Ciemno, prawie noc Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także