Trzynaście

Cykl: Mistrz (tom 2) | Seria: Polska Kolekcja Kryminalna
Wydawnictwo: EMG
literatura polska

"Trzynaście" Marcina Świetlickiego to kontynuacja bestsellerowej, kultowej i magicznej powieści "Dwanaście" (EMG, 2006). Główny bohater nowego thrillera Świetlickiego, dawny gwiazdor kina dziecięcego, człowiek, którego nazywają mistrzem, na szczęście nie jest już samotny. Suka wróciła. "Trzynaście" to mroczna historia zbrodni i poruszająca opowieść o miłości. To trzynaście majowych dni roku...

"Trzynaście" to mroczna historia zbrodni i poruszająca opowieść o miłości. To trzynaście majowych dni roku 2006. Zaprzysiężenie nowego rządu, przyjazd rosyjskiej gwiazdy internetowej erotyki, zbliżająca się wizyta Benedykta XVI, śmierć pewnej kobiety…

Wciągnięty w podłą intrygę, mistrz musi uciekać ze swojego ukochanego miasta. Za to kim jest, spotyka go kara nieludzka: musi uciekać do Warszawy. Trzynaście majowych dni 2006 roku. Trzynaście dni, po których nic już nie będzie takie, jak kiedyś…

źródło opisu: [Wydawnictwo EMG, 2007]

Grzegorz Jagosz | 2011-08-01
Przeczytana: 28 lipca 2011

Ciąg dalszy perypetii mistrza ("Na szczęście jest to mistrz pisany z małej litery, co w pewnym sensie oddaje stan jego mistrzostwa"*). Tym razem mistrz jest zmuszony opuścić Kraków i uciekać do Warszawy z powodu bardzo kłopotliwej sytuacji oraz osobnika płci żeńskiej, który w dziwnych okolicznościach oraz nieciekawym stanie znalazł się w jego mieszkaniu. Kolejna dawka surrealistycznego humoru i cokolwiek odmiennego spojrzenia na polską rzeczywistość. Jest też o miłości, bo akcja w maju się odbywa. Dzieje się, że hohoho! Polecam.

* Marcin Świetlicki, "Trzynaście", Wydawnictwo EMG, 2007, str. 114

adamats | 2012-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

„The Cracowman in Warsaw” – tak parafrazując Stinga, można by najkrócej opisać tę powieść, albo drugą część tej powieści, czyli w zasadzie „Trzynaście i pół”. Bo w „Trzynaście” Mistrz – o przepraszam – mistrz, jest w Krakowie, co zresztą jest dosyć oczywiste, no bo niby gdzie indziej miałby być mistrz jak nie w Krakowie? Ano w Warszawie mógłby być mistrz i w „Trzynaście i pół” w Warszawie jest mistrz.
Porucznik jest w Warszawie.
Pan Grzesio jest w Warszawie.
Wydawca jest w Warszawie.
Olbrzym jest w Warszawie.
Papież jeszcze nie jest w Warszawie, ale niedługo ma być.
Żona i teściowa pana Grzesia są w Krakowie i Pani Maria jest w Krakowie i mama pani Marii, też Maria, też jest w Krakowie.
I suka jest w Krakowie, bo przecież nie zabrałby mistrz suki do Warszawy.
Ale Ćma jest w Warszawie, a właściwie powinna być w Warszawie, bo tak powiedziała miłemu panu, który opiekować ma się jej kwiatami, a który kiedyś to chyba nawet kochał się w Ćmie. Ale teraz już nie kocha się w Ćmie, bo Ćmy...

Profesorek | 2014-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2014

"Trzynaście" zacząłem odczuwać już jako nieco słabszą książkę od "Dwanaście", ale kiedy nastała końcówka i wszystko okazało się tak nieprawdopodobne, fascynujące i zaskakujące!, zmieniłem zdanie. (Może nawet od połowy?)

Nie ma co ukrywać, książka nad wyraz podobna do poprzedniej i może dlatego czytało mi się ją z taką przyjemnością. Polecam serdecznie!

Hohoho!, a jeszcze mogę przeczytać "Jedenaście"!
Już zdejmuje z półki!

Łukasz Witt | 2014-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2014

Fascynujące zakończenie. Wciągający środek. Komiczne, jak i groźne historie mistrza z kobietami. O dziwo nie tylko mistrz ma te problemy.Sympatyczny bohater Porucznik jest bity oraz zastraszany przez kobiety swojego życia, a mimo wszystko nie okazujemy współczucia. Nieodłączny alkohol, litry bądź setki trunków są obecne wraz z nami, nie opuszczają nas na krok. Bo jakże mogłyby nas opuścić, gdy na okładce znajduje się nazwisko autora? "Jak ja proszę pana, piję wódkę, to tak jakbym się modlił". Nie zapominajmy o panu Grzesiu, który darzy wielką miłością swojego teścia, a co do żony pozostaje obojętny. Z kolczykiem w uchu i dalekim kwiatem wytatuowanym na ręce. Utożsamiającym wielkie marzenia o wdrapaniu się na szczyt showbiznesu.
Przyjemnie jest czytać o wynaturzeniach mistrza, jego inności. Bo, to wszystko takie fajne jest i nastrojowe, wypada czytać. A jak jeszcze dodamy do lektury, słuchanie Świetlików, wtedy tworzymy kompozycję zamkniętą. Co można więcej dodać, aby przekonać do...

oliwa | 2013-08-14

Po kultowej, niezapomnianej, etcetera - ta wyraźnie słaba. Wiadomo, Świetlicki to Świetlicki, ale fantazję starego pierdziela - że młoda marzy o seksie ze starym, obleśnym pijakiem - mógł sobie darować. Ktoś tu napisał, że lektura Świetlickiego jest jak libacja alkoholowa - po tej zostaje niestrawność.

Katarzyna | 2015-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Druga część. Czyta się świetnie, klimaty też pastiszowe, choć chwilami autor przechodzi na stronę prozy. W pierwszej części "Dwanaście" ok. 3/4 ksiażki pisane było taką świetlicką poetycką frazą. Pijak nieznośny ten mistrz, już mnie to czasem nuży, to jego jałowe życie i te laski, które uwielbiają go pomimo. Na końcu dość wymęczone "tadaam" ta końcówka, ale niech będzie, że się czepiam. No, ale lecę do czytania "11"

wyspa | 2012-09-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ocenione

Mimo wszystko powinno sie to oceniać jako trylogię: od Jedenaście do Trzynaście. Czytałem jednym tchem, z zainteresowaniem. Wciagało, znałem opisywane miejsca. Ale tak naprawdę zostało w głowie niewiele. Jak po alkoholowej libacji, pełnej ciekawych rozmów, ale na drugi dzień... niewiele pamiętam. Może to jest siła tej książki, może tak właśnie ma być?

KBR | 2014-10-26
Przeczytana: 07 lipca 2014

Książka jest kontynuacją przygód mistrza ("Na szczęście jest to mistrz pisany z małej litery, co w pewnym sensie oddaje stan jego mistrzostwa"). Tą część czytało mi się chyba jeszcze lepiej:)
Strasznie podoba mi się ten dekadencko - nihilistyczno - alkoholowo - krakowski nastrój. Bo trzeba Wam wiedzieć, że mistrz jest alkoholikiem i przez znaczą część powieści pije alkohol i pali papierosy(ale nawet opisy tych czynności są świetnie napisane), mimo, że formalnie występuje w postaci detektywa. Jego świat jest pusty, a przy tym w jakiś sposób intrygujący. Na tle tego świata i wydarzeń społecznych Polski początku wieku 21. dzieją się tajemnicze porwania i morderstwa.
Polecam, 7.5/10 (dla fanów poezji Świetlickiego spokojnie +1)
EDIT: trzecią i ostatnią część - "Jedenaście" - przeczytam dopiero jak pojadę sobie do Krakowa, usiądę w kawiarni, zamówię - zwyczajem mistrza - kawę i setkę wódki z cytryną - i będę czytał;)

Lucyjuicy | 2013-11-19
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 listopada 2013

Nie-przeczytałam, połknęłam tę książkę. Ostatnio miałam tak z "Dziećmi Północy" Rushdiego.
„Na pewno właśnie na tym polega piekło. Na powtarzalności.”

„Nic nie mam do [tego] miasta, nic nie mam do tych pokaleczonych murów, nic nie mam do tego co się tu wydarzało. Tylko ci dzisiejsi tutejsi ludzie mnie drażnią (…). To oni powodują, że źle myślę o tym mieście (…)”

Ciąg dalszy perypetii Mistrza, który tym razem, uwikłany w morderstwo i międzynarodową sprawę kryminalną, musi uciekać do Warszawy. Spuchł, utył i posiwiał jeszcze bardziej, ale nadal budzi sympatię. A Świetlicki daje kolejny popis swojej wirtuozerii w budowaniu narracji, klimatu i napięcia.