W poszukiwaniu Arki Przymierza

2008-10-24
2008-10-24
Tadeusz Karłowicz

Okładka książki Arka przymierza Roderick Grierson, Stuart Munro-Hay
Arka przymierza Roderick Grierson, ...

Temat Arki Przymierza okrywa wielka tajemnica. Tak naprawdę nikt nie wie, gdzie może się ona znajdować. Ponieważ ludzie nie dostali jasnej odpowiedzi, zaczęli snuć domysły. Przecież wydaje się niemożliwe, żeby "najważniejszy obiekt kultu wielkiej religii, judaizmu, i uznane źródło dwóch jeszcze większych religii światowych, islamu i chrześcijaństwa, po prostu znikł bez śladu czy choćby krótkiego komentarza". Toteż Stuart Munro- Hay, specjalista w zakresie historii i kultury Etiopii, postanowił prześledzić historię Arki Przymierza.

Nie ma wątpliwości, że ta książka jest przeznaczona tylko dla zainteresowanych. Myślę, że trzeba być bardzo ciekawym dziejów Arki Przymierza, by po nią sięgnąć. Dlaczego tak myślę? Sama sięgnęłam po "W poszukiwaniu Arki Przymierza", ponieważ od zawsze był to dla mnie temat tajemniczy i ciekawy. Ale zdaję sobie sprawę, że nie dla każdego będzie. Tym bardziej jeśli nie interesuje się on historią, której tu dosyć dużo :)

Jestem pod wrażeniem wiedzy autora, jak i poświęcenia dla badań nad tym problemem. "W poszukiwaniu Arki Przymierza" to, jak podaje Munro- Hay, dokończenie jego badań z 1995r. Książka jest bardzo wyczerpującym źródłem informacji, autor podaje przypisy, cytaty, swój komentarz. Można tu znaleźć także czarno- białe zdjęcia z objaśnieniem. To wszystko sprawia, że treść jest przemyślana i wiarygodna. Co do języka, to jak pewnie można się spodziewać, jest dosyć trudny. Pełno jest tutaj nazw i terminów, które są charakterystyczne m.in. dla regionu Etiopii. Jednak polecam tą książkę wszystkim zainteresowanym. Jeżeli szukacie wyczerpującej wiedzy na temat Arki Przymierza, na pewno się nie zawiedziecie :)

• Do oddania
  • Nauki społeczne - historia