Task Force 50. Operacja "Sledgehammer"

Książka jest przypisana do serii/cyklu "WarReport". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ender
literatura faktu

To była pierwsza w historii Wojska Polskiego operacja ratowania zakładników uwięzionych przez terrorystów samobójców. Ośmiu żołnierzy z Task Force-50, zespołu z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, zaryzykowało życie, żeby wykonać to skrajnie niebezpieczne zadanie. O misji w Afganistanie opowiada kilkudziesięciu świadków opisywanych wydarzeń, specjalsów służących w Task Force-50. Dzięki tej książce na tajne operacje można spojrzeć oczami ludzi z jednego z najbardziej elitarnych oddziałów specjalnych na świecie.

Nie jest łatwo przeniknąć do świata specjalsów. Poznaję go od ponad piętnastu lat. Pierwszy reportaż o żołnierzach z Lublińca napisałem w 1997 roku. Potem obserwowałem ich w koszarach, na poligonach i misjach: w Macedonii, Iraku, Afganistanie. W międzyczasie kapituły komandosów z GROM-u i Lublińca wyróżniły mnie odznakami honorowymi swoich jednostek, pracowałem w Ministerstwie Obrony Narodowej i Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Myślę więc, że dosyć dobrze znam to środowisko. Jestem autorem kilku książek o polskich jednostkach specjalnych, ale nigdy wcześniej nie relacjonowałem takiej historii.

Jarosław Rybak

źródło opisu: http://warbook.pl/?k=288

źródło okładki: http://warbook.pl/?k=288

książek: 1996
Getos | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

Ciekawa książka speca od literatury dotyczącej polskich jednostek specjalnych. Tym razem Autor skoncentrował się na jednostce z Lublińca i jej akcji z 2012 roku, kiedy pomogli Afgańczykom odbić zakładników przetrzymywanych przez terrorystów samobójców. Zanim Autor przeszedł do opisu tej operacji, poświęcił kilkadziesiąt stron na opisanie genezy tej jednostki, jej odniesienie do "Parasola", akcje przejęcia archeologicznych bogactw z rąk złodziei, akcje neutralizacji ostrzału bazy prowadzonego przez Talibów, czy też odwołane z powodu pogody akcje jak np. ta przeprowadzona podczas ulewy w tonach błota. Język książki jest prosty, czyta się ją szybko, dodatkowo pozycja zawiera sporo ciekawych zdjęć. Ocena 6, gdyż jest to pozycja krótka i brak w niej szerszego omówienia takich rzeczy ja np. uzbrojenie. Mimo to, dla zainteresowanych jednostkami specjalnymi polecam jej przeczytanie, gdyż warto coś wiedzieć o operacji "Sledgehammer" przeprowadzonej wspólnie z afgańskimi tygrysami...

DziadekDoOrzechów | 2014-09-11
Przeczytana: 11 września 2014

Ta książka to nie lada gratka dla miłośników Wojsk Specjalnych (do których sam się zaliczam). Jarosław Rybak, wykorzystując swoją bogatą wiedzę oraz kontakty ze specjalsami, zebrał i spisał opowieści z pierwszej ręki, uchylając tym samym rąbka tajemnicy działalności polskich jednostek specjalnych.
W "Task Force 50" znajdziemy mnóstwo ciekawostek związanych z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu, poznamy historię tejże formacji, kulisy operacji w Afganistanie, jak również etapy szkolenia "Afgańskich Tygrysów". Nie zabraknie również interesujących spostrzeżeń samych żołnierzy, najczęściej w kontekście szokujących dla nas przejawów afgańskiej kultury.
Jednakże głównym tematem książki jest operacja "Sledgehammer", która po raz pierwszy została tak szczegółowo opisana. Autor umieścił relację z tego wydarzenia pod koniec swego dzieła, dzięki czemu umiejętnie wprowadzał nas wcześniej do świata specjalsów, ukazując na podsumowanie bohaterstwo i profesjonalizm polskich...

Sandał | 2018-08-01
Dawid Gie | 2018-03-31