Task Force 50. Operacja "Sledgehammer"

Okładka książki Task Force 50. Operacja "Sledgehammer" Jarosław Rybak
Okładka książki Task Force 50. Operacja "Sledgehammer"
Jarosław Rybak Wydawnictwo: Ender reportaż
reportaż
Ender
2013-10-09
2013-10-09
Siły Specjalne Lubliniec 1 PSK Afganistan

Bardzo dobry reportaż. Lekka lektura, w sam raz na podróż.

Bardzo dobry reportaż. Lekka lektura, w sam raz na podróż.

Książka z gatunku, tych, które czyta się na wdechu. Otwierasz, czytasz kilka pierwszych stron i wiesz, że to będzie lektura do której wrócisz. Zdecydowanie polecam pasjonatom tematyki SOF, czy TF. Zdecydowanie polecam wszystkim, których w stopniu minimalnym interesuje tematyka udziału Naszych Specjalsów w misjach w Afganistanie. Dla Autora Pana Jarosława duży ukłon za świetną pracę i przystępny język. Książka napisana z pasji i szacunku dla Specjalsów i Chłopaków z JWK. Serdecznie pozdrawiam Panie Jarosławie i spełniam treść zapisu na wizytówce :),Pan będzie wiedział. Czekam na kolejną opowieść o Naszych SOF.

Ciekawa książka speca od literatury dotyczącej polskich jednostek specjalnych. Tym razem Autor skoncentrował się na jednostce z Lublińca i jej akcji z 2012 roku, kiedy pomogli Afgańczykom odbić zakładników przetrzymywanych przez terrorystów samobójców. Zanim Autor przeszedł do opisu tej operacji, poświęcił kilkadziesiąt stron na opisanie genezy tej jednostki, jej odniesienie do "Parasola", akcje przejęcia archeologicznych bogactw z rąk złodziei, akcje neutralizacji ostrzału bazy prowadzonego przez Talibów, czy też odwołane z powodu pogody akcje jak np. ta przeprowadzona podczas ulewy w tonach błota. Język książki jest prosty, czyta się ją szybko, dodatkowo pozycja zawiera sporo ciekawych zdjęć. Ocena 6, gdyż jest to pozycja krótka i brak w niej szerszego omówienia takich rzeczy ja np. uzbrojenie. Mimo to, dla zainteresowanych jednostkami specjalnymi polecam jej przeczytanie, gdyż warto coś wiedzieć o operacji "Sledgehammer" przeprowadzonej wspólnie z afgańskimi tygrysami szkolonymi przez 4101 JW.

Ta książka to nie lada gratka dla miłośników Wojsk Specjalnych (do których sam się zaliczam). Jarosław Rybak, wykorzystując swoją bogatą wiedzę oraz kontakty ze specjalsami, zebrał i spisał opowieści z pierwszej ręki, uchylając tym samym rąbka tajemnicy działalności polskich jednostek specjalnych.
W "Task Force 50" znajdziemy mnóstwo ciekawostek związanych z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu, poznamy historię tejże formacji, kulisy operacji w Afganistanie, jak również etapy szkolenia "Afgańskich Tygrysów". Nie zabraknie również interesujących spostrzeżeń samych żołnierzy, najczęściej w kontekście szokujących dla nas przejawów afgańskiej kultury.
Jednakże głównym tematem książki jest operacja "Sledgehammer", która po raz pierwszy została tak szczegółowo opisana. Autor umieścił relację z tego wydarzenia pod koniec swego dzieła, dzięki czemu umiejętnie wprowadzał nas wcześniej do świata specjalsów, ukazując na podsumowanie bohaterstwo i profesjonalizm polskich żołnierzy.

Reasumując, "Task Force 50" to krótka książka zawierająca opowieści żołnierzy JWK, którzy poruszają specyfikę działań wojskowych w rejonie Afganistanu oraz problematykę codziennej służby. To rzadka okazja na poznanie prawdziwego oblicza specjalsów, w tak prosty, szybki i przyjemny sposób.
Polecam.

W "Task Force 50" znajdziemy mnóstwo ciekawostek związanych z Jednostką...

• Militaria&Intel
  • Ebook's