Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Żona psychopaty

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

Kiedy mężczyzna z czułego amanta zmienia się nagle w potwora, kobieta najpierw szuka przyczyn, później próbuje ratować siebie i związek, ale na końcu musi podjąć decyzję. Majka – młoda, radosna dziewczyna, na początku studiów poznaje Edwarda – mężczyznę, który na każdym kroku okazuje jej swą miłość i uwielbienie. Wkrótce biorą ślub – i nagle wszystko się zmienia. Mąż pokazuje swe prawdziwe...

Mąż pokazuje swe prawdziwe oblicze – okrutnego i bezwzględnego psychopaty. Zazdrosnego w nieracjonalny sposób człowieka, który traktuje żonę jak swoją własność. Dla otoczenia Edward jest czarującym kochanym mężem; gdy zostają sami, zmienia się w wyrafinowanego sadystę. Po trzynastu latach męczarni Majka decyduje się odmienić swój los – walczyć o własną godność, spokój dzieci, prawo do szczęśliwego życia. Szybko się jednak przekonuje, jak trudna to będzie walka.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Zona_psychopaty-p-32323-1-30-.html

Perzka | 2014-03-31
Przeczytana: 29 marca 2014

Przemoc psychiczna w rodzinie jest trudna do udowodnienia, gdyż nie widać bezpośrednio śladów molestowania psychicznego. Siniaki, złamania od razu rzucają się w oczy, ale w jaki sposób udowodnić kiedy jest się poniżanym, zastraszanym, kiedy partner grozi i krzyczy? Najczęściej przemocy domowej ulegają kobiety i dzieci, które nie zdają sobie sprawy, że zachowanie się współmałżonka, taty jest patologiczne. Często winią siebie twierdząc, ze sprowokowały partnera, ojca do takiej, a nie innej reakcji.

1971 rok, Maja przyjechała z rodzinnych Kielc do Krakowa, żeby studiować geografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Cieszyła się, że nareszcie wyrwała się spod oka często niezadowolonej z niej mamy. W niedługim czasie poznała kolegę swojego brata Pawła, Edwarda. Starszego kilka lat od niej pasjonata teatru i poezji, ekonomistę z zawodu.

„To cudownie być kochaną, uwielbianą, stać się dla kogoś tą jedna jedyną”

Maja czuła się przy Edwardzie wyjątkowo. Imponowało jej to, że jest starszy od...

miki24gr | 2013-12-16
Na półkach: Eboomoje:), Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Przerażająca opowieść o kobiecie dręczonej psychicznie przez męża. Robił to finezyjnie- w białych rękawiczkach, w ten sposób nikt o tym nie wiedział i nikt jej nie wierzył...Męczarnia kobiety trwała wiele lat, nim podjęła ona walkę o uwolnienie się od potwora i odzyskanie szacunku do samej siebie.
Warto pamiętać o tym, że nieraz za drzwiami na pozór normalnego i szczęśliwego domu kryją się straszliwe tajemnice i dramaty...Warto się zastanowić, czy nie można pomóc komuś znajomemu...
Powieść może być wsparciem dla kobiet znajdujących się w podobnym położeniu.

Studium psychologiczne kobiety dręczonej, w które może uwikłać się każdy czytelnik na swoje życzenie.
Czułam jakbym tej książki nie czytała tylko z nią walczyła, po kawałku, a to za przyczyną żywych emocji jakie we mnie wywoływała. Doprowadzała mnie momentami do szału bierność bohaterki, może to przez własny odmienny charakter, a moze bardziej przez wściekłość, że ktoś może tak zaszczuć kobietę. Ta jej bezradność i moją jako czytelniczki, która może w tym miejscu jedynie przyglądać się całemu okrutnemu spektaklowi. To co dzieje się za zamkniętymi drzwiami cudzego domu jest dla nas nie tylko niewidoczne, ale często trudne do wyobrażenia. Gdy oprawca znęca się fizycznie zostają widoczne ślady, ale gdy naruszana jest nasza psychika, ofiara sama może wydawać się otoczeniu niezrównoważona. A co gorsza taka osoba na siebie przyjmuje winy, których nie popełniła, starając się zadowalać drugą stronę i chyba nie będąc świadoma, że co by nie robiła i tak nie będzie to odebrane w sposób...

joaśka | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018

Nie podzielę niestety pochwał i wysokich ocen. O ile z początku miałam wrażenie, że to będzie dobra książka to potem nadzieję tę straciłam. Nie chodzi o to, że naiwność i bezradność bohaterki mogła wkurzać. To była młoda, niedoświadczona dziewczyna, bez wsparcia i z łagodnym charakterem. Wszystko jest zrozumiałe. Chodzi o sposób narracji i kreację bohaterów. Książka jest o psychopacie, a facet nie wzbudzał u mnie żadnych uczuć. Ot, płaski taki. I do tego język autorki. Pod koniec lektury miałam odczucie, że jeszcze raz napotkam nadużywane przez nią sformułowanie "taki obrazek" to zacznę krzyczeć :/

ZielonaCytryna | 2013-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Współczułam Majce. Współczułam jej tak bardzo, że chwilami miałam wielką ochotę, by napisać maila do autorki tej powieści i zapytać: "kobieto, masz litość?". Nie pamiętam, kiedy ostatnio odczuwałam tak wielką empatię w stosunku do postaci literackiej. Nie powinnam była przeżywać, w końcu to tylko książka, prawda? A jednak przeżywałam. Bo takich kobiet jak Majka jest wiele. Być może nawet są gdzieś obok nas. Być może są członkami naszej rodziny. Kobiety cierpiące psychiczną przemoc.

Majka poznała Edwarda, gdy była na studiach. PRL, trudne czasy, i ich miłość, taka romantyczna, przenosząca góry. Majka szybko zaszła w ciążę. Ślub i pierwsze wspólne gniazdko. Małe bo małe, ale wspólne.

Bajka skończyła się szybko. Edek w jednej chwili z kochającego, troskliwego partnera zmienił się w tyrana. Najgorszego wroga. Obelgi stały się codziennością Majki, która nie mogła pojąć, skąd w jej ukochanym taka zmiana. Później było coraz gorzej. Najpierw na świecie pojawiła się Kasia, później Witek,...

kasandra_85 | 2013-11-10
Przeczytana: listopad 2013

Priada | 2014-03-22
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

"Kto lekceważy ostrzeżenia losu, niech później na niego nie narzeka! I ma do siebie, najbardziej do siebie, pretensje".

Esencja naszych życiowych wyborów. Jak sprawdzają się te słowa na podstawie tej historii?
Majka młoda kobieta z ambicjami postanawia wyrwac się z rodzinnego "nudnego" gniazda w poszukiwaniu lepszego życia. Wyjeżdża do Krakowa na studia. Poznaje Edwarda z którym spędza dośc dużo czasu. On imponuje jej coraz bardziej, w końcu Majka dowiaduje się że jest w ciąży, bioorą szybki ślub cywilny. Matka Majki odradzała te małżeństwo jednak dziewczyna ślepo zakochana uważała, że nikt jej tak już nie będzie uwielbiał i "nosił na rękach" jak właśnie Edward.
Wszystko się zmienia niedługo po ślubie kościelnym. Edward staje się oschły i brutalny. Nie liczy się z uczuciami swojej młodej żony, bierze co chce nie dając nic w zamian.
Książa ta ukazuje stopniowo jak psychopata wpływa na umysł osoby którą dręczy. Sprawia, że - w tym przypadku Majka - czuje się winna, myśli, że to jej...

Gośka | 2014-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2014

"...Ma dobre życie. Gdyby nie tamta dziewczyna z przeszłości, która nie daje jej spokoju. Tak bardzo jej współczuje, chciałaby ją przytulić, pocieszyć. Nie może jednak zbyt blisko do niej podejść, bo gdy tylko się zbliży, dziewczyna robi kilka kroków w tył i domaga się, żeby Majka wymierzyła mu sprawiedliwość, ukarała go. Ta dziewczyna, jej poprzedniczka, uważa ją za kogoś ważnego, potężnego, podziwia ją, kocha i żąda. Co chcesz, żebym zrobiła? - pyta ją Majka. Zabij go! - odpowiada tamta."

Czy czuliście kiedyś nienawiść tak wielką, że moglibyście zabić? Czy spotkaliście na swojej drodze człowieka, który tak wam zalazł za skórę, że jeszcze kilka lat po ostatnim spotkaniu dręczą was wspomnienia o nim? Czy wyobrażacie sobie strach tak wielki, że każda wykonana czynność, każde wypowiedziane słowo, staje się czynnością wymagającą ogromnego wysiłku? Czy wyobrażacie sobie, że ktoś na każdym kroku niszczy wasze poczucie wartości a wy nie możecie nic z tym zrobić? Aż w końcu wierzycie, że...

Majka to radosna, młoda tryskająca energią dziewczyna poznaje Edwarda z początku wydaje się miły,uroczy wkrótce biorą ślub.
Po ślubie zamienia się w potwora, zmienia jej życie w piekło znęca się fizycznie i psychicznie nad własną żoną, bije ją....stosuje przemoc pokazuje swoje prawdziwe oblicze.
Majka żyje w strachu we własnym domu, boi się męża sadysty przechodzi męczarnie i cierpienia.
Pragnie uciec od męża psychopaty, wraz ze swoją córką zacząć życie na nowo, mieć prawo do szczęścia poczuć się kochaną, szczęśliwą w życiu.
Wstrząsająca, dramatyczna opowieść młodej kobiety, która przez trzynaście lat żyła z mężem sadystycznym, okrutnym dużo cierpień, krzywd jej wyrządził nie ma słów na takiego psychola, zniszczył jej życie.
Zaciekawiła mnie ta książka poruszyła za serce, wyciskacz łez naprawdę świetna, na prawdziwych faktach oparta historia godna polecenia!!!

BeataT | 2014-06-24
Przeczytana: 22 maja 2014

A miało być tak pięknie ! Przystojny mężczyzna, taki troskliwy - otaczający żonę miłością , dla innych ...Gdy zostają sami , zmienia się w okrutnego psychopatę - zazdrośnika . Jak słowa z ust oprawcy mogą działać , ile nasza bohaterka wytrzyma i czy coś z tym zrobi , a jak ją widzą inni ....warte przeczytania .Dramatyczna historia dobrze napisana - jestem ciekawa innych pozycji tej autorki ;)