Okładka książki Żona psychopaty

Literatura polska
typ
papier
Ag2S
6,75 (163 ocen i 43 opinie)

Opis książki

Kiedy mężczyzna z czułego amanta zmienia się nagle w potwora, kobieta najpierw szuka przyczyn, później próbuje ratować siebie i związek, ale na końcu musi podjąć decyzję. Majka – młoda, radosna dziewczyna, na początku studiów poznaje Edwarda – mężczyznę, który na każdym kroku okazuje jej swą miłość i uwielbienie. Wkrótce biorą ślub – i nagle wszystko się zmienia. Mąż pokazuje swe prawdziwe...

Mąż pokazuje swe prawdziwe oblicze – okrutnego i bezwzględnego psychopaty. Zazdrosnego w nieracjonalny sposób człowieka, który traktuje żonę jak swoją własność. Dla otoczenia Edward jest czarującym kochanym mężem; gdy zostają sami, zmienia się w wyrafinowanego sadystę. Po trzynastu latach męczarni Majka decyduje się odmienić swój los – walczyć o własną godność, spokój dzieci, prawo do szczęśliwego życia. Szybko się jednak przekonuje, jak trudna to będzie walka.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Zona_psychopaty-p-32323-1-30-.html

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Perzka | 2014-03-31
Przeczytana: 29 marca 2014

Przemoc psychiczna w rodzinie jest trudna do udowodnienia, gdyż nie widać bezpośrednio śladów molestowania psychicznego. Siniaki, złamania od razu rzucają się w oczy, ale w jaki sposób udowodnić kiedy jest się poniżanym, zastraszanym, kiedy partner grozi i krzyczy? Najczęściej przemocy domowej ulegają kobiety i dzieci, które nie zdają sobie sprawy, że zachowanie się współmałżonka, taty jest patologiczne. Często winią siebie twierdząc, ze sprowokowały partnera, ojca do takiej, a nie innej reakcji.

1971 rok, Maja przyjechała z rodzinnych Kielc do Krakowa, żeby studiować geografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Cieszyła się, że nareszcie wyrwała się spod oka często niezadowolonej z niej mamy. W niedługim czasie poznała kolegę swojego brata Pawła, Edwarda. Starszego kilka lat od niej pasjonata teatru i poezji, ekonomistę z zawodu.

„To cudownie być kochaną, uwielbianą, stać się dla kogoś tą jedna jedyną”

Maja czuła się przy Edwardzie wyjątkowo. Imponowało jej to, że jest starszy od...

miki24gr | 2013-12-16
Na półkach: 2013, Przeczytane, Ebooki moje
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Przerażająca opowieść o kobiecie dręczonej psychicznie przez męża. Robił to finezyjnie- w białych rękawiczkach, w ten sposób nikt o tym nie wiedział i nikt jej nie wierzył...Męczarnia kobiety trwała wiele lat, nim podjęła ona walkę o uwolnienie się od potwora i odzyskanie szacunku do samej siebie.
Warto pamiętać o tym, że nieraz za drzwiami na pozór normalnego i szczęśliwego domu kryją się straszliwe tajemnice i dramaty...Warto się zastanowić, czy nie można pomóc komuś znajomemu...
Powieść może być wsparciem dla kobiet znajdujących się w podobnym położeniu.

kasandra_85 | 2013-11-10
Przeczytana: listopad 2013

Studium psychologiczne kobiety dręczonej, w które może uwikłać się każdy czytelnik na swoje życzenie.
Czułam jakbym tej książki nie czytała tylko z nią walczyła, po kawałku, a to za przyczyną żywych emocji jakie we mnie wywoływała. Doprowadzała mnie momentami do szału bierność bohaterki, może to przez własny odmienny charakter, a moze bardziej przez wściekłość, że ktoś może tak zaszczuć kobietę. Ta jej bezradność i moją jako czytelniczki, która może w tym miejscu jedynie przyglądać się całemu okrutnemu spektaklowi. To co dzieje się za zamkniętymi drzwiami cudzego domu jest dla nas nie tylko niewidoczna, ale często trudna do wyobrażenia. Gdy oprawca znęca się fizycznie zostają widoczne ślady, ale gdy naruszana jest nasza psychika ofiara sama może wydawać się otoczeniu niezrównoważona. A co gorsza taka osoba na siebie przyjmuje winy, których nie popełniła, stara się zadowalać drugą stronę chyba nie będąc świadoma, że co by nie robiła i tak nie będzie to odebrane w sposób pozytywny....

Gośka | 2014-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2014

"...Ma dobre życie. Gdyby nie tamta dziewczyna z przeszłości, która nie daje jej spokoju. Tak bardzo jej współczuje, chciałaby ją przytulić, pocieszyć. Nie może jednak zbyt blisko do niej podejść, bo gdy tylko się zbliży, dziewczyna robi kilka kroków w tył i domaga się, żeby Majka wymierzyła mu sprawiedliwość, ukarała go. Ta dziewczyna, jej poprzedniczka, uważa ją za kogoś ważnego, potężnego, podziwia ją, kocha i żąda. Co chcesz, żebym zrobiła? - pyta ją Majka. Zabij go! - odpowiada tamta."

Czy czuliście kiedyś nienawiść tak wielką, że moglibyście zabić? Czy spotkaliście na swojej drodze człowieka, który tak wam zalazł za skórę, że jeszcze kilka lat po ostatnim spotkaniu dręczą was wspomnienia o nim? Czy wyobrażacie sobie strach tak wielki, że każda wykonana czynność, każde wypowiedziane słowo, staje się czynnością wymagającą ogromnego wysiłku? Czy wyobrażacie sobie, że ktoś na każdym kroku niszczy wasze poczucie wartości a wy nie możecie nic z tym zrobić? Aż w końcu wierzycie, że...

Michalina | 2014-07-05

Czy miłość do mężczyzny może być tak wielka, że nawet w najgorszych okolicznościach nie można od niego uciec? Na to musisz odpowiedzieć sobie sam po przeczytaniu tej książki, jednak ja śmiało mogę stwierdzić, że kobieta nie powinna narażać swojego życia, a także życia swojego dziecka na okrucieństwo ze strony męża i ojca.

Główna bohaterka jednak przez wiele lat zmagała się z męczeństwem psychicznym ze strony swojego partnera. Mimo iż zapowiadało się bajecznie: mąż, dzieci, uroczy dom. Jednak nie wiele potrzeba do tego, aby z potulnego Edwarda uwolnił się potwór.

"Bez słów zawarła z mężem porozumienie, że będą odgrywać przed mamą szczęśliwą młodą parę i jeszcze dzień przed przyjazdem teściowej Edward zamienił się w troskliwego i czułego męża i ojca, jakby wcześniej pragnął tę rolę przećwiczyć."

Temat w dzisiejszych czasach poruszany tak często, że niejedna kobieta powinna wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji, nawet będąc tylko świadkiem. Główna bohaterka jednak boi się...

limonka | 2013-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Współczułam Majce. Współczułam jej tak bardzo, że chwilami miałam wielką ochotę, by napisać maila do autorki tej powieści i zapytać: "kobieto, masz litość?". Nie pamiętam, kiedy ostatnio odczuwałam tak wielką empatię w stosunku do postaci literackiej. Nie powinnam była przeżywać, w końcu to tylko książka, prawda? A jednak przeżywałam. Bo takich kobiet jak Majka jest wiele. Być może nawet są gdzieś obok nas. Być może są członkami naszej rodziny. Kobiety cierpiące psychiczną przemoc.

Majka poznała Edwarda, gdy była na studiach. PRL, trudne czasy, i ich miłość, taka romantyczna, przenosząca góry. Majka szybko zaszła w ciążę. Ślub i pierwsze wspólne gniazdko. Małe bo małe, ale wspólne.

Bajka skończyła się szybko. Edek w jednej chwili z kochającego, troskliwego partnera zmienił się w tyrana. Najgorszego wroga. Obelgi stały się codziennością Majki, która nie mogła pojąć, skąd w jej ukochanym taka zmiana. Później było coraz gorzej. Najpierw na świecie pojawiła się Kasia, później Witek,...

Priada | 2014-03-22
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

"Kto lekceważy ostrzeżenia losu, niech później na niego nie narzeka! I ma do siebie, najbardziej do siebie, pretensje".

Esencja naszych życiowych wyborów. Jak sprawdzają się te słowa na podstawie tej historii?
Majka młoda kobieta z ambicjami postanawia wyrwac się z rodzinnego "nudnego" gniazda w poszukiwaniu lepszego życia. Wyjeżdża do Krakowa na studia. Poznaje Edwarda z którym spędza dośc dużo czasu. On imponuje jej coraz bardziej, w końcu Majka dowiaduje się że jest w ciąży, bioorą szybki ślub cywilny. Matka Majki odradzała te małżeństwo jednak dziewczyna ślepo zakochana uważała, że nikt jej tak już nie będzie uwielbiał i "nosił na rękach" jak właśnie Edward.
Wszystko się zmienia niedługo po ślubie kościelnym. Edward staje się oschły i brutalny. Nie liczy się z uczuciami swojej młodej żony, bierze co chce nie dając nic w zamian.
Książa ta ukazuje stopniowo jak psychopata wpływa na umysł osoby którą dręczy. Sprawia, że - w tym przypadku Majka - czuje się winna, myśli, że to jej...

miqa | 2013-12-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013, EBOOK
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Zachęcona opisem książki oraz piękną choć nostalgiczną, przyciągającą wzrok okładką postanowiłam sięgnąć po „Żonę psychopaty”. Nie miałam do tej pory możliwości czytania innej książki Teresy Ewy Opoki, chociaż publikuje ona już od wielu lat. Moje pierwsze spotkanie z książką jej twórczości należy do udanych, jednak lektura ta jest bardzo pesymistyczna, a co za tym idzie, pewnie nie każdemu czytelnikowi się ona spodoba.

„Zakochała się w jego miłości.”

Historia Majki z początku była wyśnioną historią miłości każdej romantycznej kobiety – poznając Edwarda, kolegę jej brata, nie wiedziała, że ich znajomość przerodzi się w coś poważniejszego. ALE...

[ Całość recenzji na moim blogu: http://miqaisonfire.wordpress.com/2013/12/09/431-zona-psychopaty-teresa-ewa-opoka/ ]

Żyjąc z psychopatą

„(…)gdyby całe to zło od Edwarda zwaliło się na mnie za jednym zamachem, nie wytrzymałabym takiego udręczenia. Żaden człowiek, żadne zwierzę by tego nie zniosło. Popełniłabym samobójstwo, zabiła jego lub siebie. Dlaczego tak się nie stało? Ponieważ on mi dawkował te tortury jak truciznę rozpuszczaną w małych radościach życia: dziecko uśmiechnęło się do mnie, mlecz zakwitł pod murem, przyjaciółka napisała list.”*

Wkraczając w dorosłość nic nie wskazywało na to, że twoje życie będzie piekłem z którego trudno będzie uciec. Byłaś młoda, pełna werwy i radości życia gdy poznałaś JEGO. Czarujący, zabiegający o twoje względy, mężczyzna ideał. Zakochałaś się, wzięłaś ślub i… zaczęło się, anioł pokazał swoje prawdziwe oblicze. Dzień po dniu obdzierał cię z pewności siebie, sprawiał, że bałaś się każdego swojego słowa, gestu…

Kiedy Maja poznała swojego przyszłego męża Edwarda, jest pełną wdzięku radosną początkującą studentką. Mężczyzna, parę lat od niej starszy,...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Aleksander Kamiński
    112. rocznica
    urodzin
    A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei. Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.
  • Anna Onichimowska
    63. rocznica
    urodzin
    Boli mnie głowa, ręce i nogi. Mięśnie, kości, paznokcie, włosy, zęby i serce. A najbardziej dusza.
  • Andriej Diakow
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli coś postanowiłeś, zrób pierwszy krok. I nie bój się zrobić następnego. Bój się bezczynności. Wyznacz sobie cel i wyrzuć z głowy całą resztę.
  • Sidonie-Gabrielle Colette
    142. rocznica
    urodzin
    Trudno zadowolić jednocześnie wszystkich i samą siebie. Wolę zacząć od siebie...
  • Arnaldur Indriðason
    54. rocznica
    urodzin
    Znam to uczucie. Znudzenie samym sobą. Tym potworem, jakim się jest i którego człowiek nie jest w stanie się pozbyć. Na jakiś czas to się udaje, ale ten potwór zawsze wraca i zaczyna się ta sama stara pieśń.
  • David Lodge
    80. rocznica
    urodzin
    Wystarczy, żebyś wyznaczył sobie granicę wytrzymałości, a już po tobie.
  • Peter Pezzelli
    56. rocznica
    urodzin
    Dzięki uczeniu się nowych rzeczy człowiek ma ochotę wstać rano z łóżka.
  • Ismail Kadare
    79. rocznica
    urodzin
    Bóg nie daje całego szczęścia naraz.
  • Sakyō Komatsu
    84. rocznica
  • Grzegorz W. Kołodko
    66. rocznica
    urodzin
    Oczywiste jest, że najlepszym antidotum na głupotę i arogancję jest mądrość i wiedza. Dlatego też wypada walczyć. Słowem. Czyli bardzo dużo czytać i słuchać innych, trochę pisać i mówić do tych, którzy chcą słuchać. Trzeba rozmawiać. Najwięcej zaś- myśleć.
  • Fiodor Dostojewski
    134. rocznica
    śmierci
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Astrid Lindgren
    13. rocznica
    śmierci
    ... nie wychodząc stąd, raczej trudno będzie wam znów tu przyjść.
  • Josif Brodski
    19. rocznica
    śmierci
    Generalnie, zasada odnośnie wszystkiego co nieprzyjemne jest taka, że im szybciej człowiek sięgnie dna, tym szybciej wypłynie na powierzchnię.
  • Dino Buzzati
    43. rocznica
    śmierci
    Marnotrawić noce, nie kładąc się spać, nie bać się, że za późno, czekać na wschód słońca, smakować nieskończoność czasu, jaki się ma przed sobą, i nie martwić się

Znajdź nas na Facebooku