Ćpun

Okładka książki Ćpun
William Seward Burroughs Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda biografia, autobiografia, pamiętnik
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Junky
Wydawnictwo:
Vis-á-Vis/Etiuda
Data wydania:
2013-11-12
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Data 1. wydania:
2008-01-01
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378580508
Tłumacz:
Andrzej Ziembicki, Radosław Januszewski
Tagi:
narkotyki heroina beat generation uzależnienie klasyka autobiografia thriller literatura amerykańska
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
761 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4055
404

Na półkach: , ,

Narkotykowe szaleństwo, które przetoczylo się po Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych, to tak naprawdę nic z tym, co było potem, zwłaszcza w okresie rewolucji seksualnej lat sześćdziesiątych i rozprzestrzeniania się w latach osiemdziesiątych aids, gdzie jednym z istotnych powodów śmiertelności wcale nie była rozwiazłość seksualna tylko łatwy i niekontrolowalny dostęp do różnego typu narkotyków, gdzie narkotyk stał się nieodłącznym elementem funkcjonowania osób, nie tylko narkomanów, ale całego artystyczno-intelektualnego establishemtu, który żeby tworzyć i odnajdywać swoje źródła twórczości pogrąźał się w chaosie opiumicznego świata. Ale samo mówienie lub nawt pisanie o narkotykach było czymś skandalicznym i nie do przyjęcia, dziś oczywisty i rozpracowany temat, kiedyś był tematem tabu, tematem, którego się obawiano mimo, że wielu o nim wiedziało i w tym narkotycznym doświadczeniu żyło. I wbrew pozorom, to nie jest apoteoza psychodelicznego wymiaru, który dałby nam obraz przeżyć będących udziałem narkomanów, ale jest to głośny krzyk rozpaczy i przestrogi, pierwszy i nie jedyny, ale bardzo ważny, bo pochodzący od kogoś, kto sam był częścią tego świata i kto tkwił w nim z poczucia świadomego wyboru, kto znał skutki i w szelkie konsekwencje a jednak nadal je wybierał, uważając, że to, co otrzymuje w zamian jest bezcenne. I choć bał się i stan głodu powodował nieustanne zamieszanie i problemy, najczęstszym była potrzeba szybkiego zdobycia narkotyku, by znów wrócić do świata iluzji, to był gotowy tkwić i nie zrezygnować z tych chwil, godzin odlotu. To jednak, co działo się później, to pasmo pogrąźania się w niebycie, delirium tremens, które zmieniało całą dotychczasową rzeczywistość poznawczą. Nie da się zrozumieć narkomana i nie da się wejść w ten narkotyczny świat nie próbując narkotyków, by tego jednak uniknąć trzeba zaufać autorowi, że to, co próbował opisać i przedstawić, to tylko mały fragment stanów, które są udziałem narkomana.Można tego jednak uniknąć, być wolnym, prawdziwie wolnym, bo to, co pojawia się jako kwintesencja, argument o największej sile, to poczucie, że narkotyczny sen to ułuda i utrata wolności, której nic nie jest nam w stanie zastąpić, a skoro tak, to wolność jest najważniejsza. W imię więc wolności nie pozbędę się jej, za żadne skarby, nawet dla przynoszących tymczasowe szczęście narkotycznych majaków. Szkoda, że nie trafia to do przekonania innych i że problem narkomanów nie maleje ale narasta a chwila szczęścia i zapomnienia ciagle kusi wielu.

Narkotykowe szaleństwo, które przetoczylo się po Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych, to tak naprawdę nic z tym, co było potem, zwłaszcza w okresie rewolucji seksualnej lat sześćdziesiątych i rozprzestrzeniania się w latach osiemdziesiątych aids, gdzie jednym z istotnych powodów śmiertelności wcale nie była rozwiazłość seksualna tylko łatwy i niekontrolowalny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 169
  • Przeczytane
    1 116
  • Posiadam
    182
  • Ulubione
    39
  • Chcę w prezencie
    20
  • Literatura amerykańska
    14
  • Teraz czytam
    14
  • Beat Generation
    12
  • 2012
    6
  • 2020
    4

Cytaty

Więcej
William Seward Burroughs Ćpun Zobacz więcej
William Seward Burroughs Ćpun Zobacz więcej
William Seward Burroughs Ćpun Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także