Królowe

Pascal
2013-10-09
2013-10-09
Andrzej Zakrzewski

Było to takie mocno średniawe.

Było to takie mocno średniawe.

Zawsze lubię sięgać po tego typu klimaty jak czasy, w których żyły królowe i ich potomkowie. Jak dla mnie są to bardzo ciekawe lata i z zainteresowaniem o nich czytam.
Dlatego też tym razem sięgnęłam po tą lekturę z nadzieją, że będzie to strzał w dziesiątkę. Przeczytałam kilka recenzji na jej temat i ktoś z czytelników na tym profilu napisał, że czuł się jakby czytał książki Phillipy Gregory. Miałam dokładnie to samo odczucie. Może trochę mniej bogate słownictwo ale podobny styl pisania.
Wszystko zaczyna się od 4 sióstr, których matka za wszelką cenę pragnie aby zostały bogatymi królowymi i rządziły. Niestety oczywiście w tamtych czasach nie jest to wcale takie proste ponieważ to mężczyźni zawsze byli panującymi i dzierżącymi władzę. Wszystkie 4 siostry- Małgorzata, Sancha, Beatrycze i Eleonora są tak zdeterminowane, że zrobią wszystko aby być rządzącymi. Najbardziej jest zdeterminowana Małgorzata, która twardo prze do przodu za wszelką cenę.
Oczywiście nie obywa się od mnóstwa intryg, kłamstw, zdrad i podstępów na dworze. Każdy chce jak najwięcej ugrać dla siebie i zdobyć przywództwo.
Jak się okazuje- małżeństwa, które pozawierały siostry też nie są do końca idealne i szczęśliwe. Ich mężowie-królowie na tronach bardzo szybko nudzą się młodymi dziewczętami i zaczynają chodzić na boki. Z tych związków rodzą się nieślubne dzieci-synowie, które stanowią zagrożenie dla prawowitych dziedziców.
Jak widać zatem cała powieść opiewa jedna wielka intryga i skandale, które co jakiś czas docierają do ludności państwa i powodują tym samym bunty.
Książkę czyta się naprawdę super i lekko. Denerwowały mnie trochę błędy w pisowni, Dużo literówek i uciętych słów- to rzeczywiście przeszkadzało. Natomiast cała reszta jak najbardziej ok.

Mocne, potrafi otwierać oczy. Nam, którzy w gruncie rzeczy mamy wszystko.

Mocne, potrafi otwierać oczy. Nam, którzy w gruncie rzeczy mamy wszystko.

"Królowe"-to powieść historyczna,mówiąca o historii czterech sióstr, które z powodu wygórowanych ambicji matki zostały królowymi.To książka na pewno dla wielbicieli średniowiecznej historii,dla mnie miała to być odskocznia od kryminałów i myślałam,że dam radę przez nią przebrnąć..przebrnęłam ale było trudno.
Królowe to historia o matce,która jako silna, ambitna i apodyktyczna kobieta wychowywała swoje córki jak chłopców. Dała im wykształcenie, gdyż wierzyła, iż kluczem do zyskania władzy jest wiedza, a także wpoiła im najważniejszą dla niej zasadę: przede wszystkim liczy się rodzina. Tym sposobem Małgorzata, Eleonora, Sancha i Beatrycze wychowały się po to, by wyjść za królów.
Tak więc "Królowe" jak najbardziej polecam fanom literatury historycznej. Uważam, że jest to pozycja absolutnie godna uwagi.

Królowe to historia o matce,która jako silna, ambitna i...

Jak zaczynałam czytać tę książkę, to miałam wrażenie, że czytam P. Gregory :P Ale to było całkiem coś innego, książka Jones bardzo mnie wciągała, tylko po jakimś czasie wszystkie imiona i tak zaczęły mi się mieszać, a najgorzej było, jak dzieci tytułowych sióstr miały imiona po rodzicach :P

„Królowe” zapraszają do świata XIII wiecznej Europy, do świata władzy, miłości, więzi rodzinnych. Ta powieść historyczna koncentruje się na losach czterech córek Beatrycze Saubadzkiej, czterech sióstr, z czasem królowych, czasami rywalek. Ukazuje co to znaczy zostać i być królową, jaki to ciężar mieć na swoich barkach, co trzeba poświęcić. Nie brakuje tu intryg, zakazanych uczuć, politycznych zawieruch.

„Rodzina jest zawsze na pierwszym miejscu.” Jest wszystkim.

Tego chciała je nauczyć matka i to zawsze im powtarzała, ale czas i interesy kraju męża zwykle kolidowały z tą nauką.

Małżeństwo najstarszej Małgorzata jest aranżowane kiedy ma ona 12 lat, ma zapewnić jej rodzinie bezpieczeństwo. Jednakże matka króla Francji zwaną Białą Blanką nie chce tak łatwo oddać jej władzy i separuje ją od męża. Druga z córek, Eleonora wychodzi także bardzo młodo za króla Anglii, ale szybko wychodzi na jaw, że on ma już podobno ślub z inną. Średnia córka, piękna Sancha, chciałaby pójść do klasztoru, jednak najpierw przyrzeczona jest wrogowi rodziny, ale w końcu zostaje żoną hrabiego Ryszarda, który chce skorzystać na jej relacji z siostrą. Najmłodsza, Beatrycze to krnąbrna dziewczyna, która słabo pamięta starsze siostry, ale nasłuchała się o nich całe życie. W wieku 14 lat dziedziczy Prowansję po zmarłym ojcu, a potem zostaje żoną i królową Sycylii. Zdobyła się na trudne decyzje, a według ich sióstr nie jest jedną z nich.

Każda ma własne troski i problemy. Rywalizują, są o siebie zazdrosne, mają do siebie żal, niewyjaśnione sprawy, nie poznały się do końca.

W powieści niestety znalazły się nudniejsze fragmenty, na szczęście nie jest ich wiele. Są też przedstawione sytuacje pełne dramatyzmu np. krucjaty, czy rozmowy rozżalonych sióstr. Całość oceniam pozytywnie i polecam fanom historycznych powieści o królowych.

Ilość błędów przeraża: błędy merytoryczne, literówki, niedbale tłumaczenie. Czytanie tej książki w postaci ebooka może zmęczyć.

Chaotyczne, pełne błędów merytorycznych przygody 4 sióstr z których 2 zostały królowymi Francji i Anglii. Gdyby skupić się na relacjach Małgorzaty i jej męża Ludwika IX Świętego (który nie był wcale taki święty) oraz walce o wpływy z teściową Blanką to mogłaby by być mini 'Gra o tron". Niestety książka nie poszła w tym kierunku i jest nudna jak flaki z olejem.

Wszystko ładnie, pięknie, ale... dałabym wyższą oceną, gdyby nie liczne błędy!

Wszystko ładnie, pięknie, ale... dałabym wyższą oceną, gdyby nie liczne błędy!

Historia czterech kobiet, czterech siostr, czterech krolowych. Ktore walcza o wladze, wplywy probujac jednoczesnie zapewnic przyszlosc sobie i swoim dzieciom.
Lecz dzialaja zawsze w zgodnie z zasada, ktora wpajano im od dziecinstwa : 'rodzina jest najwazniejsza'.
Polecam !

Polecam !