Jakie piękne samobójstwo

Okładka książki Jakie piękne samobójstwo
Rafał A. Ziemkiewicz Wydawnictwo: Fabryka Słów Seria: Fabryka Faktu publicystyka literacka, eseje
396 str. 6 godz. 36 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Fabryka Faktu
Wydawnictwo:
Fabryka Słów
Data wydania:
2014-05-21
Data 1. wyd. pol.:
2014-05-21
Liczba stron:
396
Czas czytania
6 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375741056

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 5,3
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

O potrzebie zadawania trudnych pytań



65 63 61

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
1152 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
647
106

Na półkach: ,

Podobno historyk umiejący dobrze pisać może być dobrym dziennikarzem. Ale czy w takim razie dziennikarz umiejący dobrze pisać może być dobrym historykiem? Cenię Rafała Ziemkiewicza za jego publicystykę, za cięte i celne komentarze na temat polskiego życia publicznego. Ale do tej książki podeszłam z dużym dystansem, jak do wszystkich popularnonaukowych rewelacji z mnóstwem odkrywczych tez, których w żaden sposób nie można zweryfikować.

Ziemkiewicz zarzuca historykom (!) nieumiejętność wyciągania wniosków przyczynowo-skutkowych, dowodząc, że przecież historia jest prosta jak konstrukcja cepa, tylko my, przez lewacką poprawność i prawacki patriotyzm nie dostrzegamy tej oczywistej oczywistości. Niestety to nie jest takie proste, a przeszłość nie jest czarno-biała, chociaż zapewne wielu chciałoby widzieć ją właśnie w takich barwach.

Autor krytykuje "narrację", a przecież sam ją tworzy, i to w sposób wybitnie chaotyczny, bez większego (choćby chronologicznego) ładu i składu. Książka jest pisana "pod tezę", w wielu przypadkach wyciąganą chyba zbyt pochopnie. Na szczęście powstrzymuje się od "analogii" i odniesień do współczesnej polskiej sceny politycznej, bo tego byłoby już za wiele.

Nie twierdzę, że książka nie jest godna uwagi - z pewnością wiele stwierdzeń Autora należy przemyśleć (oczywiście poza bzdurami w stylu klimatu jako decydującej przyczyny upadku I RP). Zgadzam się, że potrzeba dyskusji nad przeszłością, nowego spojrzenia na pewne aspekty najnowszej historii Polski i świata. Spierajmy się - ale róbmy to w sposób naukowy, oparty na rzetelnej analizie źródeł - a nie wybiórczym przytaczaniu ich tam, gdzie akurat pasują.

Dobrze się czyta. Ale to nie wystarczy.

Podobno historyk umiejący dobrze pisać może być dobrym dziennikarzem. Ale czy w takim razie dziennikarz umiejący dobrze pisać może być dobrym historykiem? Cenię Rafała Ziemkiewicza za jego publicystykę, za cięte i celne komentarze na temat polskiego życia publicznego. Ale do tej książki podeszłam z dużym dystansem, jak do wszystkich popularnonaukowych rewelacji z mnóstwem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 423
  • Chcę przeczytać
    964
  • Posiadam
    413
  • Teraz czytam
    54
  • Historia
    46
  • Ulubione
    34
  • Publicystyka
    14
  • Historyczne
    11
  • Chcę w prezencie
    9
  • 2014
    8

Cytaty

Więcej
Rafał A. Ziemkiewicz Jakie piękne samobójstwo Zobacz więcej
Rafał A. Ziemkiewicz Jakie piękne samobójstwo Zobacz więcej
Rafał A. Ziemkiewicz Jakie piękne samobójstwo Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także