Jakie piękne samobójstwo

Okładka książki Jakie piękne samobójstwo
Rafał A. Ziemkiewicz Wydawnictwo: Fabryka Słów Seria: Fabryka Faktu publicystyka literacka, eseje
396 str. 6 godz. 36 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Fabryka Faktu
Wydawnictwo:
Fabryka Słów
Data wydania:
2014-05-21
Data 1. wyd. pol.:
2014-05-21
Liczba stron:
396
Czas czytania
6 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375741056

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 135 (05/2024) Agnieszka Cubała, Łukasz Czarnecki, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Antoni Łapiński, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Matthew Parker, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Marek Węcowski, Piotr Włoczyk, Radosław Wojtas, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Agnieszka Cubała, Ł...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 134 (04/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Tomasz Łabuszewski, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

O potrzebie zadawania trudnych pytań



65 63 61

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
1152 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
340
75

Na półkach: ,

Książka miała ukazać się już wiele lat temu pod tytułem "Requiem dla samobójcy". W tej chwili książka ta nie uniknie porównania do prac Zychowicza ("Pakt Ribbentrop-Beck" i "Obłęd 44"), która rozpoczęła dyskusję o Polsce w II wojnie światowej na nowo.

"Jakie piękne samobójstwo" stwierdza, że wojnę Polska przegrała (są podobno jeszcze w kraju tacy co sądzą inaczej)nie tylko militarnie. Otóż na II RP spadła zagłada, po której nie możemy się podnieść do dziś zarówno psychicznie/mentalnie jak i politycznie-gospodarczo. (Patrz: R. Legutko "Esej o duszy polskiej")
Katastrofa ma to do siebie, że gdy mija szok pourazowy człowiek zaczyna zadawać sobie pytania co się właściwie stało i jak można było tego uniknąć. Problem w tym, że w czasie trwania ów szoku, rany zarosły niezwykłymi mitami, legendami czy wręcz zwykłymi fałszami i bajkami. Ich zrywaniem podejmuje się w tej książce Ziemkiewicz i jest to procedura jak najbardziej bolesna.

Dobrze to widzieliśmy przy wydaniu książki Zychowicza, gdy ludzie, zdawałoby się, z jednego obozu patriotycznego nagle skaczą sobie do gardeł. Nagle jedni stają się zaprzańcami plującymi na świętości i "ruskimi agentami", a drudzy omamieni hurrapatriotyzmem i pobrzękiwaniem szabelką ślepcami. Ożyły spory o powstaniach, konspiracjach i mesjanizmie. Taka dekompozycja linii podziału sporu jest korzystna. Spór o symbole zaczyna się przeistaczać w spór o byt Polski i jej przyszłość w zmieniającej się sytuacji geopolitycznej.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie (aczkolwiek po dłuższym zastanowieniu to słowo nie jest tutaj do końca adekwatne). RAZ wykorzystuje swoje pióro, by przedstawić swoje racje, jednocześnie nie usiłując wejść w buty ani historyka ani czarodzieja (który wie "co by było gdyby"). Szczególnie to ostatnie, jest wielkim plusem na korzyść tej książki w porównaniu do prac Piotra Zychowicza.

I najważniejsza rzecz: książka pana Rafała nie wnosi żadnych nowych, nieznanych faktów. Wszystko to co jest zawarte na tych stronach to rzeczy, które można znaleźć w byle podręczniku. Jedyne co zmieniło się to ich interpretacja i wyciągane zeń wnioski. By nie skłamać, one też nie są niczym nowatorskim. Podobne zdania można znaleźć w dziełach współczesnych, choćby u braci Mackiewiczów, płk Matuszewskiego czy często przytaczanego przez autora Swianiewicza. Skąd więc tak dużo wrzasku i kontrowersji? Prawdopodobnie dlatego, że prawda jest nie tylko ciekawa (jak mawiał Józef Mackiewicz), ale często bywa także brutalna i bolesna.

Zachęcam do czytania.

Książka miała ukazać się już wiele lat temu pod tytułem "Requiem dla samobójcy". W tej chwili książka ta nie uniknie porównania do prac Zychowicza ("Pakt Ribbentrop-Beck" i "Obłęd 44"), która rozpoczęła dyskusję o Polsce w II wojnie światowej na nowo.

"Jakie piękne samobójstwo" stwierdza, że wojnę Polska przegrała (są podobno jeszcze w kraju tacy co sądzą inaczej)nie tylko...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 423
  • Chcę przeczytać
    964
  • Posiadam
    413
  • Teraz czytam
    54
  • Historia
    46
  • Ulubione
    34
  • Publicystyka
    14
  • Historyczne
    11
  • Chcę w prezencie
    9
  • 2014
    8

Cytaty

Więcej
Rafał A. Ziemkiewicz Jakie piękne samobójstwo Zobacz więcej
Rafał A. Ziemkiewicz Jakie piękne samobójstwo Zobacz więcej
Rafał A. Ziemkiewicz Jakie piękne samobójstwo Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także