rozwińzwiń

Na polskim szlaku: Wspomnienia z lat 1939-1947

Okładka książki Na polskim szlaku: Wspomnienia z lat 1939-1947 Klemens Stanisław Rudnicki
Okładka książki Na polskim szlaku: Wspomnienia z lat 1939-1947
Klemens Stanisław Rudnicki Wydawnictwo: Ossolineum biografia, autobiografia, pamiętnik
251 str. 4 godz. 11 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
251
Czas czytania
4 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
8304036959
Tagi:
Historia II wojna światowa siły zbrojne RP wieźniowie polityczni w ZSRR kampania wrześniowa 1939 r.
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1149
252

Na półkach:

Solidne ale nic więcej. Opiera się całość na w miarę świeżej pamięci (1948 rok) i notatkach ale sporo jest też odtwarzania po latach. Autor Jest jednak w miarę uczciwy w swoich wspomnieniach i nie bzdurzy za mocno. Opis działań wojennych pułku ułanów jazłowieckich jest całkiem rzeczowy i nie podszyty wiedzą z drugiej ręki. Opisy przejść w podziemiu i uwięzienia przez Sowietów dość krwiste i tu książka nieco się urywa. Opisy z dalszego przebywania w armii Andersa to w zasadzie mocno niekompletny dziennik, kampania włoska to parę kartek i nieco więcej o okupacji Niemiec.
natomiast rozdziałek w którym autor podsumowuje teoretycznie kampanię wrześniową jest dziwny - ocena taktyczna jest generalnie zbieżna z rzeczywistością, podobnie siła i braki kawalerii etc ale co jest kompletnie niezrozumiałe to idea pozamykania sił polskich drugiego rzutu w rejonach umocnionych i stopniowe wykruszanie nieprzyjaciela. Wiara, że takie coś mogło komuś pomóc jest nieuzasadniona. Niemcy próbowali tego pod koniec 44 i w 45 na froncie wschodnim i jak ofensywa sowiecka ruszyła na zachód pod koniec stycznia 1945 tak w 3 miesiące zajęła Berlin. Tam gdzie napotykano opór zwyczajnie go omijano i parto naprzód. To samo zrobili Niemcy Francji w '40. Dlaczego akurat u nas miało się to udać to dla mnie niepojęte, zwłaszcza biorąc pod uwagę ogromną przewagę ognia, zwłaszcza w artylerii Niemców. Oni absolutnie nie musieli niczego szturmować a wystarczyło obejść i poczekać.
Generalnie książka dla fascynatów kampanii wrześniowej i DWSu oraz osób które maja niedosyt opisów tego jak Sowieci traktowali polaków w latach 39-41.

Solidne ale nic więcej. Opiera się całość na w miarę świeżej pamięci (1948 rok) i notatkach ale sporo jest też odtwarzania po latach. Autor Jest jednak w miarę uczciwy w swoich wspomnieniach i nie bzdurzy za mocno. Opis działań wojennych pułku ułanów jazłowieckich jest całkiem rzeczowy i nie podszyty wiedzą z drugiej ręki. Opisy przejść w podziemiu i uwięzienia przez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
443
397

Na półkach: , ,

Książkę gen.Klemensa Rudnickiego polecili mi niejako Giedroyć i Miłosz w swojej korespondencji,wyrażając się o niej bardzo pochlebnie.Świetna książka,pozwala uporządkować wiedzę o tak tragicznym dla Polaków okresie II Wojny Światowej.

Książkę gen.Klemensa Rudnickiego polecili mi niejako Giedroyć i Miłosz w swojej korespondencji,wyrażając się o niej bardzo pochlebnie.Świetna książka,pozwala uporządkować wiedzę o tak tragicznym dla Polaków okresie II Wojny Światowej.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    5
  • Historia
    2
  • Z polecenia
    1
  • Biografie, wspomnienia, pamiętniki, dzienniki, listy, rozmowy
    1
  • Literatura polska (1800-1990)
    1
  • II WŚ
    1
  • Historia, polityka i okolice
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Więcej
Klemens Stanisław Rudnicki Na polskim szlaku: Wspomnienia z lat 1939-1947 Zobacz więcej
Klemens Stanisław Rudnicki Na polskim szlaku: Wspomnienia z lat 1939-1947 Zobacz więcej
Klemens Stanisław Rudnicki Na polskim szlaku: Wspomnienia z lat 1939-1947 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także