Jak groch wędrował

Dominika

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 1964
Inna_odInnych | 2014-07-16

Książka opowiada o młodym chłopcu — Gelsomino, który ma tak potężny głos, że za jego pomocą może tłuc szyby, niszczyć różne przedmioty, a nawet burzyć budynki. Pewnego dnia, kiedy za pomocą głosu strącił gruszki z drzewa, połowa świadków uznała go za czarnoksiężnika, druga połowa za świętego i ponieważ miał tego dość, wyruszył w wędrówkę. Trafił do Kraju Kłamczuchów, w którym wszyscy kłamali i wszystko było na opak: na chleb mówiono atrament i odwrotnie, materiały piśmiennicze kupowano w piekarni, psy nazywano kotami i one musiały miauczeć, a koty nazywano psami i one szczekały itd. Ludzi, którzy mówili prawdę wsadzano do “szpitala dla obłąkanych” czyli więzienia. Gelsomino spotyka na swojej drodze namalowanego kredą kota Zoppino, malarza Bananito, którego obrazy ożywały i Benwenuto — nieusiądźaninachwilę, który starzał się kiedy siedział lub leżał. Razem przeżywają niesamowite przygody.

Książka jest taką bajką dla dzieci, jednak myślę, że nie dla tych najmłodszych, ale już dla...

mary ramirez | 2013-07-23

Pomyslowa, ciewkawa... Dla mlodszych czytelników, choć bez przesady... Polecam np. na prezent urodzinowy dla dziecka. Książka zachęca specyficzym poczuciem humoru; jest napisana ciekawym językiem i zapewniam że zainteresuje.

notasseemingly | 2012-10-03

Nieco nachalna ideologicznie, ale niezwykle pomysłowa opowieść dla dzieci między 6 a 8 rokiem życia.

notasseemingly | 2012-02-02

Doskonała lektura dla 8-latków: przygodowy rozwój akcji, nienachalny morał. kolejny triumf wyobraźni - Brawo Rodari.