Arsène Lupin. Agencja Barnett i Spółka

Tłumaczenie: Magdalena Cuisset
Cykl: Arsene Lupin (tom 18)
Wydawnictwo: Elipsa
L'Aence Barnett et Cie
Dominika

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Happy | 2014-09-05
Przeczytana: 05 września 2014

" - O co chodzi?
- O moją żonę.
- O twoja żonę?! Nie wiedziałem, że jesteś żonaty!
- Jesteśmy rozwiedzeni od sześciu lat.
- Niezgodność charakterów?
- Nie, ona chciała podążać ze swoim powołaniem.
- To znaczy nie być z tobą?..."

Nic dodać, nic ująć "cięty język" i nietypowe poczucie humoru. Więcej zachwalać nie trzeba.

Bacha85 | 2014-04-02
Przeczytana: marzec 2014

Gdy przychodzi mi do głowy wymienić autorów piszących klasykę kryminału, to zawsze obok Agathy Christie i Arthura Conana Doyle'a pojawia się nazwisko Maurice'a Leblanca. Ten francuski pisarz, tworzył w tym samym okresie, co ojciec słynnego Sherlocka Holmesa i wśród jego powieści można znaleźć na tyle wyraźne echo konkurencji brytyjsko-francuskiej na rynku kryminałów, że ciężko nie porównywać twórczości tych dwóch autorów.

Głównym podobieństwem w utworach obu autorów jest awanturniczo-kryminalny wątek oraz sposób jego ujęcia z perspektywy jednego genialnego człowieka. I chociaż Arsene Lupin, jest całkowicie odmienny od Sherlocka Holmesa, to łączy ich upór w dążeniu do celu i niezwykła inteligencja, przy czym Brytyjczyka z Baker Street 221B cechuje wyraźnie analityczny umysł, natomiast u francuskiego bohatera na pierwszy plan wybija się raczej intuicja i spostrzegawczość.

Ten tom cyklu przygód dżentelmena włamywacza, będącego jednocześnie błyskotliwym detektywem w większości...