Pieśń Walkirii

Wydawnictwo: W.A.B.
The Valkyrie Song
Jacek Majewski
joly_fh

Jan Fabel znowu ma kłopoty. Jego partnerka oczekuje głębszego zobowiązania, zaś jego córka zamierza wstąpić do policji, za co jego była żona ma do niego pretensje. Jakby tego było mało seryjny morderca kobiet zwany Aniołem z St. Pauli dał znak życia po dziesięciu latach milczenia. W dzielnicy czerwonych latarni znaleziono angielską gwiazdę pop zmarłą wskutek kilku pchnięć nożem. Okazuje się,...

W dzielnicy czerwonych latarni znaleziono angielską gwiazdę pop zmarłą wskutek kilku pchnięć nożem. Okazuje się, że ma to pewien związek z serią pozornie niepołączonych ze sobą wydarzeń: morderstwem dziennikarki w Norwegii, śmiercią serbskiego gangstera oraz długo zapomnianym projektem powziętym u szczytu Zimnej Wojny, w którego skład wchodziła świetnie wyszkolona grupa zabójczyń znanych pod kryptonimem Walkirie.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Panie Russell takie kryminały to ja chce czytać! Kawał mocnego uderzenia.

A myślałem, że będzie to solidne, ale niestety z polityką, po której nic nie zrozumiem. Nie zrażajcie się tym i czytajcie uważnie.

Fakt, faktem fabuła i późniejsze śledztwo się opiera troszkę na polityce i zimnej wojnie, ale jest to tak w plątane, że jest bardzo ważne dla całości.

Wydaje się, że autor już po kilkunastu stronach przeczytanej powieści wykłada nam wszystko na złotej tacy i wyjaśnia kto jest mordercą, o co tak na prawdę tam chodzi. Przyznam się, że troszkę dałem się zwieść, ale dobrze dla mnie bo po prostu nie mogłem się oderwać od tak dobrze skonstruowanej powieści, która aż się nie chce wierzyć tak świetnie się czyta. Rewelacyjny klimat bohaterów, historii.

Z każdą kolejną stroną historia zataczała coraz szersze kręgi, które odsłaniały zaskakujące powiązania, kłamstwa, tajemnice i rzucała na całą sprawę nowe światło, przez co do samego końca było niezwykle interesująco i krwawo. Siedziałeś...

Beata | 2018-10-09
Przeczytana: 09 października 2018

Najlepsza z cyklu hamburskiego powieść kryminalna. Wciągająca i zagmatwana, wielowątkowa. A na koniec i tak zostałam zaskoczona... Mój typ trzeciej Walkirii to była wielka pomyłka... Intryga świetnie poprowadzona. Genialny kryminał.

| 2018-09-16
Przeczytana: 13 lipca 2018

Książka wpadła mi w ręce przypadkiem. Znalazłam ją na kiermaszu z książkami i wzięłam w ciemno. Tego samego dnia skończyłam ją i poszłam po inne dzieła tego autora. Bardzo podoba mi sie styl prowadzenia historii. Dzieje się ona w czasie współczesnym, jendak znajedziemy tu również retrospekcje. Główny bohater jest postacią bardzo charakterną przez co przypadł mi do gustu. Cała akcja toczy się w Hamburgu, a dotyczy dzielnicy czerwonych latarnii. Mnie trzymała w napięciu i byłam ciekawa każdej kolejnej strony. Polecam serdecznie.

harryczykurt | 2017-07-14
Przeczytana: 16 lipca 2017

Wciągająca... ciekawy temat losów ludzi,którzy pracowali w niemieckich służbach bezpieczeństwa, chętnie przeczytam jeszcze jakąś pozycję tego autora

dxsuinik | 2017-06-28
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To chyba najsłabsza część z całej serii... Na tle naprawdę niezłych i oryginalnych jak na dzisiejsze czasy książek Russella, ta była po prostu kolejnym skandynawskim kryminałem, tyle że odbywającym się na niemieckich ulicach. Nieskończony wątek Witrenki z poprzednich czterech części jest dla mnie zagadką, jakby nigdy nic jego temat po prostu się urwał.
Mam nadzieję, że następna część będzie tak dobra jak pierwsze cztery.

deltakom | 2017-05-17
Na półkach: Przeczytane, Takie sobie
Przeczytana: 17 maja 2017

I tym razem dzielny nadkomisarz Fabel walczy z przestępcami , ale akcja jest ciekawsza niż w poprzednich częściach . Jak zwykle dostajemy sporą dawkę wiedzy historycznej i obyczajowej . W znacznej części akcja rozgrywa się w dzielnicy "czerwonych latarni" w Hamburgu , co dodaje pikanterii . Jak zwykle warsztatowo - dobrze , dialogi kiepskie , postaci - nijakie . Jednak ogólnie nieźle .

glasscloud | 2017-04-25
Przeczytana: 17 grudnia 2016

Oj działo się, działo... :) Zaczynało mi już brakować takich kryminałów. Bardzo dobra pozycja, niebanalna, trzymająca poziom. Poprzednia książka tego autora, którą miałam okazję przeczytać ("Lennox") była niezła, ale nie świetna, w związku z czym po tej też nie spodziewałam się rewelacji. Zostałam jednak mile zaskoczona - "Pieśń Walkirii" wciąga już od samego początku i momentami ciężko się od niej oderwać. Chętnie przeczytam coś jeszcze z Cyklu Hamburskiego :)

Mateusz_Krzywousty | 2017-01-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Złożyłem kiedyś wizytę w namiocie pełnym książek w promocyjnych cenach. Jedną z wielu książek, które wtedy kupiłem była "Pieśń Walkirii" Craiga Russella. Przeleżała swój czas na moim regale i w końcu nabrałem ochoty na jakiś kryminał. Mimo, że ciągle mam parę nieprzeczytanych książek Agathy Christie, Big Red Tequillę znanego mi już Ricka Riordana i parę innych tego rodzaju książek wybrałem właśnie tę, nieznanego mi zupełnie autora. Opisywana część jest piąta z kolei w Cyklu Hamburskim, lecz nie ma żadnego powiązania z innymi... żadnego powiązania stricte fabularnego, ponieważ cała akcja dzieje się w Hamburgu, a naszym głównym bohaterem jest Jan Fabel- Szef Wydziału Zabójstw w miejskiej policji. Nie mając zamiaru zdradzać fabuły napiszę, że sam protagonista jest nietrudny do polubienia przez czytelnika, czego trochę się obawiałem zanim się wziąłem za lekturę. Jak się okazało, moje obawy były zupełnie bezpodstawne. Myślałem, czy autor da radę stworzyć tę postać chociażby tak jak...

Hendoslaw | 2016-11-19
Przeczytana: 24 września 2016

Czasami natrafia się na fajną książkę, która jest którąś z kolei w serii, ale nie jest zbyt dobra i chce zniechęcić do przeczytania innych książek z danej serii. Tak było na przykład z "Karaluchami" Nesbo. Od tej właśnie książki zacząłem czytać serie o Harrym Hole. Po przeczytaniu ciężko było sięgnąć po kolejne, ale zaryzykowałem i dużo bym na tym stracił. Tak samo może być i tutaj. "Pieśń Walkirii" nie chwyciła mnie za serce. Fabuła była zbyt nużąca, irytowała mnie swoim zachowaniem jedna z policjantek ale po skończeniu książki poczułem ziarenko zainteresowania. Nie jestem w stanie do końca stwierdzić co to było. Może to pomysł na fabułę, albo postać Jana Fabla. Chcącego zaistnieć w moim panteonie bohaterów. Ciężko to stwierdzić. Jednak wiem, że to nie koniec moich spotkań z tą serią.

W dzielnicy czerwonych latarni zostaje zamordowany brytyjska gwiazda pop. Czy to powrót nie ujętego do tej pory Anioła z St. Pauli? Jak do tego ma się śmierć niebezpiecznego serbskiego gangstera...

sabianka | 2016-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Piąty tom cyklu hamburskiego ale moje pierwsze spotkanie z tym autorem i bohaterem cyklu - Janem Fablem z hamburskiej policji. Kupiłam w promocji za 10 zł bo pan Janek z mojej ulubionej księgarni mi kazał, powiedział, że na pewno mi się spodoba i że można czytać nie po kolei. No i jak zwykle nie pomylił się w swoim osądzie, książka bardzo mi się spodobała. Wątek kryminalny bardzo wciągający, i choć rzecz dzieje się współcześnie to mamy też chwilowy powrót do czasów zimnej wojny. Zakończenie dość zaskakujące. Na pewno będę chciała przeczytać coś jeszcze tego autora.