Przebudzony umysł

Wydawnictwo: Esprit
A Mind Awake
filozofia i etyka
Abi

„Gdyby bystrość, mądrość, styl i erudycja były kluczem do Bram Niebieskich, C.S. Lewis znalazłby się z pewnością między Aniołami” – „The New Yorker” C.S. Lewis, jeden z największych chrześcijańskich myślicieli swoich czasów, przekonywał, że jego wiara oparta jest na logice, i połowę życia poświęcił na jej zgłębianie. Pisał najróżniejsze książki, listy i eseje demonstrujące niezmienną rolę...

– „The New Yorker”

C.S. Lewis, jeden z największych chrześcijańskich myślicieli swoich czasów, przekonywał, że jego wiara oparta jest na logice, i połowę życia poświęcił na jej zgłębianie. Pisał najróżniejsze książki, listy i eseje demonstrujące niezmienną rolę religii w swoim życiu. Przebudzony umysł to zbiór myśli chrześcijańskich pochodzących z najróżniejszych dzieł tego wybitnego pisarza. Znajdziemy w nich odzwierciedlenie jego filozofii.

Przebudzony umysł jest antologią fragmentów najsłynniejszych dzieł Lewisa uszeregowanych według zagadnień, którym odpowiadają. Stanowią niezwykły zbiór mądrości autora Opowieści z Narnii, który oprócz porywających dzieł fantastycznych, pozostaje także autorem wybitnej, myślicielskiej prozy o podłożu filozoficznym, takim jak Koniec człowieczeństwa, Problem cierpienia czy O modlitwie. Są wśród nich fragmenty dzieł znanych, a także tych jeszcze niewydanych w Polsce.

„Niepokorna pogoń Lewisa za jasnością przekazu, jego wielka troska o moralność i charakterystyczne zabarwienie literatury mitem, fantastyką oraz symboliką dotyczącą raju ­– cechujące wszystkie jego prace ­– skupione są w tej książce niczym w soczewce”.

– fragment recenzji „The New York Times”

źródło opisu: http://www.esprit.com.pl

źródło okładki: http://www.esprit.com.pl/

Oficjalna recenzja
Ewelina książek: 65

Apologeta XX wieku

Podobnie jak przy lekturze MacDonalda, czytając Chestertona, nie zdawałem sobie sprawy, w co się pakuję. Młody człowiek, który chce być wytrwałym ateistą, musi bardzo starannie dobierać lektury. Pułapki są bowiem wszędzie – „Otwarte biblie, milion niespodzianek”, jak mówi Herbert, „cienkie sieci podstępu”. Bóg, jak się zdaje, jest zupełnie pozbawiony skrupułów – to zaledwie jeden z cytatów pochodzących z „Przebudzonego umysłu”, antologii fragmentów najsłynniejszych tekstów C.S. Lewisa, ułożonych tematycznie. Składają się one na wyjątkowy zbiór mądrości autora „Opowieści z Narnii”. Antologia, wydana nakładem wydawnictwa Esprit, dobitnie uświadamia czytelnikowi, że Lewis to twórca nie tylko porywających dzieł fantastycznych, ale także, a może przede wszystkim autor wybitnej prozy filozoficznej, jak choćby: „Bóg na ławie oskarżonych” czy „Listy starego diabła do młodego”.

„Przebudzony umysł” stanowi zbiór wypowiedzi Lewisa, pisarza, filozofa, wykładowcy literatury średniowiecznej i renesansowej w Cambridge, na tematy chrześcijańskie. Zbiór ten gromadzi fragmenty ze wszystkich dzieł wraz z większością esejów, artykułów, a nawet niepublikowanych wcześniej w Polsce rękopisów tego wybitnego myśliciela. Charakterystyczną cechą wypowiedzi irlandzkiego pisarza obecnych w jego książkach, a tym samym i w niniejszej antologii, jest głęboka logika. „New York Times” napisał, że prace Lewisa wyróżnia zwięzłość porównywalna do św. Pawła, a jego argumentacja wydaje się nie do obalenia. Nawet w swoich pracach naukowych nigdy nie lekceważył on roli filozofii chrześcijańskiej, stanowiącej fundament jego myśli. Świat stanowił dla niego jedność z Bogiem jako jego stwórcą i niepodzielnym władcą.

Antologia nie jest miejscem na krytykę czy polemiki. Jest to kompilacja tekstów przybliżająca sylwetkę i duchowe przekonania jednego z największych umysłów XX stulecia; człowieka, o którym „The New Yorker” napisał: Gdyby bystrość, styl i erudycja były kluczem do Bram Niebieskich, C.S. Lewis znalazłby się z pewnością między Aniołami. Książka „Przebudzony umysł” nie ma charakteru systematycznej teologii, nie przynosi „duchowej pociechy” ani nie zawiera kazań, które miałyby przybliżyć chrześcijan do Boga. To odzwierciedlenie filozofii człowieka absolutnie nieprzeciętnego. To konfrontacja z tekstami dotyczącymi natury osoby ludzkiej, moralności, grzechu, zobowiązań, piekła i nieba, miłości i seksu czy świata postchrześcijańskiego. To spotkanie z erudytą, mistrzem słowa i człowiekiem poszukującym kontaktu ze Stwórcą. To intelektualna uczta i niewątpliwy przywilej obcowania z geniuszem.

Ewelina Tondys

Marta | 2014-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Czytanie C.S. Lewisa zawsze sprawia mi trudność. Cenię, szanuję i podziwiam jego twórczość, ale każdy kolejny tomik testuje moją cierpliwość. Swoją mądrość ubiera autor w nieprzystępny, drętwy, akademicki styl, którym potrafi wymęczyć czytelnika. Ale jest w jego pisarstwie coś, co każe mi do niego wracać.

„Rodzimy się bezradni. Gdy tylko stajemy się w pełni świadomi, odkrywamy samotność (…). Cała nasza istota z samej swej natury jest jedną wielką tęsknotą; będąc niepełni, niewykończeni, puści, lecz zaśmieceni od wewnątrz, wzywamy Tego, który może rozsupłać to, co w nas najbardziej splątane, i spoić ze sobą to, co wciąż niepowiązane.”

Tym razem wydawnictwo Esprit ucieszyło fanów C.S. Lewisa antologią wypowiedzi pisarza związanych z wiarą chrześcijańską i człowieczeństwem. Zebrane cytaty pochodzą z różnych utworów, nawet tych nieznanych polskiemu czytelnikowi, co z pewnością stanowi dodatkowy atut tej publikacji. Wszystkie teksty uporządkowane zostały tematycznie w dziesięciu...

bibliofilka | 2014-05-02
Przeczytana: 01 maja 2014

Kto do mnie zagląda, ten wie, że Lewis zdobył moje serce i zawładnął duszą. Szczególnie „Smutkiem” i „Listami starego diabła do młodego", lektura jego biografii i filmu na jej podstawie tylko utwierdziła mnie w tym moim uwielbieniu.
Dlatego uważnie śledzę nowości pojawiające się w Wydawnictwie Esprit i wypatruje kolejnych pozycji Lewisa. Bo jak się okazuje wiele jego tekstów nie było wcześniej publikowanych.

Tak książka jest jednak inna. „Przebudzony umysł” to antologia cytatów z dzieł Lewisa. Wyboru dokonał Clide S. Kilby, który pogrupował cytaty tematycznie. Natura człowieka, Świat moralny, Biblia, Trójca, Grzech, Chrześcijańskie zobowiązania, Piekło i niebo, Miłości i seks, Przyroda, Świata postchrześcijański – takie tytuły noszą rozdziały. Mamy zatem przed sobą zbiór wypowiedzi autora „Opowieści z Narnii" na tematy chrześcijańskie, charakteryzujące się głęboką logiką. Świat był dla niego jednością z Bogiem jako jego suwerennym stwórcą i władcą. „Aby właściwie docenić...

Ewelina Tondys | 2014-05-16
Przeczytana: 16 maja 2014

"Podobnie jak przy lekturze MacDonalda, czytając Chestertona, nie zdawałem sobie sprawy, w co się pakuję. Młody człowiek, który chce być wytrwałym ateistą, musi bardzo starannie dobierać lektury. Pułapki są bowiem wszędzie – <Otwarte biblie, milion niespodzianek>, jak mówi Herbert, <cienkie sieci podstępu>. Bóg, jak się zdaje, jest zupełnie pozbawiony skrupułów" – to zaledwie jeden z cytatów pochodzących z "Przebudzonego umysłu", antologii fragmentów najsłynniejszych tekstów C.S. Lewisa.
Arcydzieło!

"Jeśli będziesz nadal kochać Jezusa, nic naprawdę złego nie może cię spotkać - i mam nadzieję, że zawsze tak będzie.|

Kocham mądre książki. Takie, podczas których czytania nie rozstaję się z ołówkiem, bo jest tam tyle mądrości, że trzeba je podkreślić, narysować serduszko czy wykrzyknik(a czasami znajdzie się coś aż tak mądrego, że aż ma się ochotę zaznaczyć fragment kolorowym zakreślaczem). Takie, które skrywają w sobie magię. Ale nie tę z kart tarota czy magicznej kuli, ani nie tę z tańczącą nad kotłem czarownicą. Tę piękną magię szepczącą do nas ze stron książki. Takie, które pisane są z sercem. Takie, które dotykają mojej duszy...

"Przebudzony umysł" to zbiór najważniejszych myśli C.S.Lewisa. Książka podzielona jest tematycznie na kilka rozdziałów. Lewis przygląda się każdej wewnętrznej części człowieka, każdemu aspektowi życia, pisząc o Bogu, miłości, niebie, przyrodzie, naturze człowieka, o świecie moralnym, grzechu, zbawieniu, sztuce...

"Bóg jest nie tylko dobry,...

aliction | 2018-05-20
Przeczytana: 15 kwietnia 2018