Opowieść o Cebulku

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Il Romanzo di Cipollino
rewolucja, walka, polityka
Róża_Bzowa

Opowieść o dzielnym Cipollino, małym cebulku, warzywnym bohaterze, który staje do walki przeciw władcy cytrusów, Baronowi Pomarańczy i jego ludziom księciu Mandarynce, hrabinie Wiśni.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Meowth | 2016-01-03

Zapewne znaleźliby się tacy mędrcy, którzy tę sympatyczną książeczkę uznaliby za mocno lewicującą. Oto bowiem mały Cebulek, przedstawiciel uciskanego warzywnego proletariatu, gnębionego na wiele sposobów przez panującego oligarchę Barona Pomarańczę (m.in. podatek od westchnień, kochani czytelnicy - któż by nie westchnął na tę wieść...), oraz jego pełni odwagi i witamin przyjaciele stają do walki przeciwko ciemiężycielom - wspomnianemu Pomarańczy i jego klice, złożonej z Księcia Mandarynki i Hrabiny Wiśni oraz tłumu dworaków. Na szczęście dzieci wolne są od doszukiwania się takich skojarzeń, przez co mogą cieszyć się z lektury, kibicując Cebulkowi w jego bohaterskim przedsięwzięciu. Kochałam tę bajeczkę w dzieciństwie i jestem pewna, że gdybym do niej teraz wróciła, czytałabym ją z podobną przyjemnością, lekce sobie ważąc wszelkie (ewentualne) polityczne odniesienia.

Molinka | 2017-03-04
Przeczytana: maj 2016