Czarodziejskie miasto

The Magic City
83-7220-463-2
Czarodziejskie, miasto
dona

Filip wraz ze starszą siostrą, Heleną, przeprowadzają się do domu jej męża. Kiedy chłopiec czuje się samotny, buduje wielkie, przepiękne miasto, używając do tego zarówno klocków, jak też wielu innych przedmiotów - porcelanowych figurek, filiżanek, książek... Jakież jest jego zdziwienie, kiedy pewnego dnia okazuje się, że sam trafia do stworzonego przez siebie, niezwykłego miasta, w którym czekają na niego postacie z jego książek, figurki, które ożyły oraz... Dziwne zadania do wykonania!

Weronika | 2016-03-18
Przeczytana: 17 marca 2016

W dzieciństwie zaczytywałam się książkami Edith Nesbit. "Czarodziejskie miasto", powieść o chłopcu, który za sprawą magii znalazł się w mieście, które sam zbudował (z klocków, innych zabawek i wszystkiego co było pod ręką) należała do jednych z moich ulubionych.
Moje starsze dzieci nie były zainteresowane.
Postanowiłam więc, że najmłodszemu sama przeczytam "Czarodziejskie miasto" gdyż sam pewnie po tę pozycję nie sięgnie.
Synkowi się podobał pomysł (przenosin do czarodziejskiego miasta), ale sama książka momentami go męczyła. Napisana ponad sto lat temu w tamtejszej Anglii mało się przekłada na współczesną, polską rzeczywistość. Tłumaczenie sprzed lat kilkudziesięciu także trąci myszką. W czasie czytania dużo więc musiałam tłumaczyć, a jeszcze więcej opuszczać, gdyż pewne fragmenty były po prostu nudne.
No cóż. Nie da się wejść dwa razy do tej samej rzeki. Czasy się zmieniły, grupa odbiorców też. Książkę, którą zaliczam do "ulubionych z młodości" mogę dziś ocenić zaledwie...

| 2016-03-18
Meowth | 2016-02-27