Perfumy Prowansji

literatura piękna
2013-09-25
Agnieszka Podolska
literatura kobieca

Liczyłam na perfumy, no bo nazwa przecież zobowiązuje. Potem myślałam, że to romansidło. Czytałam dalej i do tej pory nie wiem co to było: pomieszane wszystkie gatunki: dramat, romans, kryminał... ale o perfumach były może 2 strony, na dodatek rzeczy, o których już wiedziałam. Nie porwała mnie ta historia, brakowało tego czegoś. Mimo malowniczych opisów - nie utożsamiłam...

Książka nie wiadomo do końca o czym.
Jedyny dłuższy tekst o perfumach w tej powieści to dwustronicowy wykład starego perfumiarza. Oprócz tego tylko kilka wzmianek.
Wątki kryminalne mało emocjonujące i nijak rozwiązane.
Wątek miłosny słaby, dialogi napuszone jak papuga, opisy seksu to najczęściej "a potem kochali się długo i namiętnie".
Tajemnice rodzinne odgadłam na samym...

Zapowiadało się niewinnie, a wyszedł tego fajny, lekki kryminał. Polecam.

Opisy naprawdę pozwalają przenieść się na moment do gorącej, pachnącej lawendą Prowansji. Dodatkowo wątek kryminalny i jest dobra książka.

Kolejna książka tego autora jest pod wieloma względami podobna do pierwszej, którą miałam okazję przeczytać pt. "Powrót do źródeł". Akcja jest osadzona tym razem nie w Alpach, a w malowniczej Prowansji na plantacjach lawendy.

Niestety, fabuła mnie rozczarowała, ponieważ poza rozbudowanym wątkiem kryminalnym, nie było tu zbyt wielu opisów czy wątków obyczajowych, a epizod...

Całkiem ciekawa książka. Jest miłość, tajemnica itp. Na zimowe wieczory idealna.

Jak na półkę "Miło przy kawie", może zbyt dużo kryminalnych wątków i śmierci, ale nie bardzo jest, gdzie umieścić tę pozycję.
Urzekło mnie zdjęcie lawendowych pól, bo lubię francuskie klimaty, ale potem sprawdziło się powiedzenie: nie oceniaj książki po okładce :)

Ogólnie ujmując ocena: "może być".
Czyta się szybko, ale przyznaję, że gdyby nie zdjęcie autora na okładce,...

Prowansja, perfumy, miłość i tajemnice rodzinne. To miały być piękne, długo wyczekiwane wakacje w rodzinnym domu. Ale Alexandra Arnoult, zarządzająca z Afryki La Provençale – imperium perfumeryjnym Arnoultów, wraca do prowansalskiej posiadłości na urodziny matki z niepokojem. I wcale nie chodzi o to, jak rodzina przyjmie jej narzeczonego. Cały czas dźwięczą jej w uszach...

Historia całkiem fajna, trochę wątku miłosnego przeplatanego z wątkiem kryminalnym, całość rozgrywa się w malowniczej Prowansji.
Jednak coś w stylu pisania autora mi przeszkadzało, choć nie jestem w stanie powiedzieć co dokładnie.
Książka szybko się czyta, jest ciekawa i nawet wciągająca.

Książka przeczytana, aczkolwiek rażąco przypomina harlequiny ;) Nigdy ich nie czytałam, ale jak pamiętam niektóre recenzje, to właśnie tak sobie je wyobrażałam.

Owszem, opisy krajobrazu przywołują na myśl słoneczną Prowansję. Owszem, intryga przemykająca przez całą tę powieść trzyma w napięciu i za to wyższa ocena. Tu się jednak plusy kończą.

Mam mieszane uczucia, więc...

• 2014
  • Biblioteka