Na zawsze martwy

Cykl: Sookie Stackhouse (tom 13)
Wydawnictwo: Mag
Dead Ever After
Sookie Stackhouse
Naddia

Szokujące morderstwo wstrząsa Bon Temps i Sookie zostaje aresztowana. Na szczęście dowody są słabe i dziewczyna zostaje zwolniona za kaucją. W czasie śledztwa, które prowadzi, dowiaduje się, że to co w Bon Temps uchodzi za prawdę jest tylko wygodnym kłamstwem. To co uchodzi za sprawiedliwość, jest unurzane we krwi I co uchodzi za miłość jest….

źródło opisu: http://www.mag.com.pl/ksiazka-1,2,1413--0-0-Na_zawsze_martwy.html

źródło okładki: http://www.mag.com.pl/ksiazka-1,2,1413--0-0-Na_zawsze_martwy.html

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1298

Zamknięcie przygód Sookie Stackhouse

Po trzynastu powieściach Charleine Harris postanowiła zakończyć cykl „Tajemnice Południowych Wampirów” znany jednak częściej po prostu jako cykl o Sookie Stackhouse.

Sookie to młoda telepatka z małego miasteczka w Luizjanie, której życie zmienia się na zawsze, gdy poznaje pewnego wampira. Kolejne tomy opowiadały o przygodach Sookie oraz jej przyjaciół, zarówno tych ludzkich, jak nadnaturalnych i pozwalały zajrzeć nam coraz głębiej pod płaszczyk normalności, którym w powieściach Harris otaczał się świat nadnaturalny. Na ich podstawie HBO zrealizowała hitowy serial „Czysta Krew”, którego siódmy, ostatni sezon będzie miał premierę w tym roku.

Powieść zaczyna się wstępem, w którym Harris dziękuje wszystkim, którzy włożyli wkład w powstanie tej serii, która tworzona była od 1999 r. Zapowiada również, że to ostatnia część.

Fabuła obraca się wokół różnych grup i pojedynczych ludzi (oraz istot), które z różnych powodów życzą Sookie jak najgorzej i usiłują wpędzić ją w tarapaty. Jakby tego było mało, dawna przyjaciółka Sookie zostaje zamordowana, a miejscowa policja oskarża o ten czyn właśnie pannę Stackhouse. Na domiar złego jej wampirzy ukochany Eric zachowuje się bardzo dziwnie i wyraźnie oddala się od niej. W efekcie w powieści splatają się wątki prywatne, zawodowe i nadnaturalne, które prowadzą do finiszu.

Prawdę mówiąc, gdyby nie słowa samej Harris pewnie nie domyśliłbym się, że to ostatni tom. Fabuła poprowadzona jest dość podobnie jak w pozostałych częściach, a „Na zawsze martwy” nie jest wcale najdłuższą częścią cyklu. Harris wprowadza pewne zmiany w świecie Sookie, które będą miały doniosłe konsekwencje, ale wcale nie miałem wrażenia, że zamyka wszystkie wątki, rozwiązuje wszystkie tajemnice i rozstrzyga wszystkie niedopowiedzenia. Wręcz przeciwnie, gdyby nie informacje od autorki, czekałbym na kolejny tom.

Jedyne co może wskazywać na ostateczność trzynastego tomu to pojawienie się dużej liczby bohaterów z poprzednich części. Warto więc pobieżnie przed lekturą zerknąć na jakiś internetowy spis bohaterów i przypomnieć sobie kto jest kim, bo można się pogubić. Znów spotkamy m.in. fanatycznego pastora Steve'a Newlina, demona-prawnika Cataliadesa, wiedźmę Amelię i jej chłopaka Boba czy tygrysołaka Quinna.

Powieść trzyma poziom poprzednich części cyklu. Przy tak długich seriach często -naste tomy są jedynie popłuczynami, żerującymi na dobrych pierwszych częściach. Jednak nie w tym przypadku. Akcja sprawnie posuwa się do przodu, bohaterowie są z krwi i kości, a wszystko to podlane sosem małego amerykańskiego miasteczka, które nie zatraca swojej małomiasteczkowej tożsamości mimo nagromadzenia nadnaturalnych wydarzeń w okolicy.

„Na zawsze martwy” to ostatnia powieść cyklu, ale jeszcze nie ostateczne zamknięcie. W październiku w Stanach pojawiła się książka “After Dead. What came next in the world of the Sookie Stackhouse". Jest to spis wszystkich bohaterów ułożony alfabetycznie. Przy każdym z bohaterów autorka podaje informacje "co było dalej". Począwszy od Sookie, a skończywszy na bohaterach czwartoplanowych.

„Na zawsze martwy” nie zawiedzie miłośników cyklu o Sookie Stackhouse. A cały cykl stał się jednym z fundamentów, na którym opiera się współczesne urban fantasy, więc jeśli interesuje was ten gatunek, to warto sięgnąć po przygody Sookie i luizjańskich wampirów.

Krzysztof Krzemień

Paulina | 2019-05-17
Przeczytana: 17 maja 2019

Ostatnia część spotkań z Sookie. Na początku trudno zrozumieć, o co może chodzić, ale już po jakimś czasie wyjaśnia się więcej. Z więzienia wychodzi dawna przyjaciółka Sookie, Arlene. Próbuje wrócić do swojego dawnego życia, ale nie ma za dużo czasu, gdyż zostaje zamordowana. Sookie ma problemy w związku z Ericiem. Ich "małżeństwo" zostaje zakończone. Ratuje Sama od śmierci, który czuje się dziwnie od tego czasu. Telepatka zostaje aresztowana pod zarzutem morderstwa Arlene, ale następnego dnia zostaje zwolniona za kaucją. Dzieje się dużo, a dawni wrogowie Sookie wracają. Książka tak jak poprzednie, jest fantastyczna. Z jednej strony cieszę się, że to koniec serii i że wszystko się dobrze ułożyło, a z drugiej szkoda, że nie będzie ciągu dalszego. Polecam!

Beata | 2019-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2019

Zaledwie dobra. Cieszę się, przede wszystkim dlatego, że to już koniec. Ostatnio panienka Sookie już mocno działała mi na system nerwowy. Nie jest nastolatką, powinna trochę dorosnąć podczas tych 13 tomów. A ona ciągle zachowuje się jak "durna blondi z Manieczek"... przepraszam, porządna, bogobojna panienka z Południa, martwiąca się, co na jej zachowanie powiedziałaby babcia, że trzeba podać gościom herbatę... nieważne, że dybią na nią mordercy, trzeba zachowywać się jak nakazuje savoir-vivre południowej lady.
Związek z Erickiem też widzimy tylko przez pryzmat urażonej lady. To, że Sookie nie była zbyt lojalna wobec Ericka, to pryszcz... nie pomogła mu, oddała go w ręce królowej Oklahomy i była zdziwiona, że Eric nie miał wyjścia, jak zrobić, co mu nakazano. W końcu, nie był najwyżej w hierarchii. Jestem rozczarowana bohaterką i jednocześnie zadowolona, że już koniec.

Nemezis | 2019-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2019

Od momentu wydania pierwszej części minęło 10 lat i 14 tomów przewrotnej historii o Sookie Stackhouse. Wiele się w tym czasie wydarzyło. Z Sookie nie można się nudzić, zdecydowanie. Mimo że zaczynałam przygodę jako nastolatka, bardzo się cieszę, że wytrwałam do końca. Myślę, że w przyszłości ponownie sięgnę po historię o wampirach, wilkołakach, zmiennokształtnych, wróżkach i zabawnej dziewczynie, która łączy te wszystkie światy.

Cezar Kolcz | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

W pewnym momencie książki pada stwierdzenie - "w realnym życiu nie jest tak jak w Harrym Potterze". Szkoda, że w tej serii tego nie ma co miała seria o magu - głębszego sensu, przyjaźni i wielkich złych przeciwników którzy mają jakikolwiek sens.
Kolejny facet w życiu Sookie (staro-nowy)...Tego już nawet nie będę komentował, można spojrzeć na moje poprzednie opinie o tomach tej serii.
Okazał się, iż ominąłem jeden tom powieści- 12. Oczywiści w tym było wszystko przypomniane co się działo, więc nie odczułem różnicy.
Autorka zsyła coraz bardziej skomplikowanych przeciwników na główną bohaterkę, tak jakby na siłę.
Na siłę jest również, moim zdaniem, ten tom. Myślę, że to ostatnie moje spotkanie z tą autorką i tą serią.
Czy polecam serię? Czysta rozrywka, którą przeczytasz i zapomnisz zaraz po tym fakcie.

matkawsieci | 2019-01-28
Przeczytana: grudzień 2018

Podsumowując całą serię...
Młoda kobieta, kelnerka imieniem Sookie Stackhouse mieszkająca w Bon Temps, małym miasteczku w Luizjanie, nie jest niczym niezwykłym. Na całym świecie jest miliony takich dziewcząt. Sookie jednak posiada pewną umiejętność, która jest jej prawdziwym utrapieniem. Kelnerka potrafi czytać w ludzkich umysłach, jak w księdze.
Bohaterka, która odkrywa dotąd jej nieznany świat nadnaturalnych. Niestety każdy kolejny tom, to powtórka z rozrywki. Po szczegółowe podsumowanie całej serii zapraszam na bloga :)

DB_Foryś | 2019-01-03

Świetna historia o barmance żyjącej w świecie wampirów, zmiennokształtnych czy różnych "łaków". Do przeczytania zachęcił mnie oczywiście serial "Czyta Krew" i wsiąkłam na tyle, że przeczytałam wszystkie części :)
Polecam!

Habiel | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

Ostatnia część serii o telepacie Sookie Stackhouse i jej magicznym świecie, przepełnionym róznymi stworzeniami. I niestety, jest to pożegnanie słabe. Książka niby ma jakąś akcję, a niby jest ona rozmyta. Pojawiają się starzy znajomi- Barry, demony, Amelia z Bobem. Wszyscy starają się pomóc Sookie, lecz tak naprawdę nie dzieje się nic poza gadaniem, robieniem jedzenia i rozmyślaniem. Wampirów już prawie nie ma, zwierzołaki się pojawiają na moment. Brakowało mi tej części charakteru, walki, nadnaturalnych. Wszystko było pozbawione smaku. Ale dzięki temu pożegnaniu, nie żałuję, iż nie powstały kolejne części.

Divena | 2018-01-15
Przeczytana: styczeń 2018

Po 13 tomach nadszedł czas na koniec serii... który w mojej opinii pozastawia po sobie mały niedosyt , aż ciężko pomyśleć, że nie spotkamy się ponownie z Sookie by przeżyć z nią więcej szalonych przygód. Ogólnie książkę czytało się przyjemnie, choć akcja zwolniła w porównaniu do poprzedników.

Justyna | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

Cała seria jest godna podziwu.
Troszkę się zawiodłam na zakończeniu ale tylko troszkę.
Na pewno jeszcze wrócę aby przeczytać całą serię od nowa i tego też wam życzę.
Polecam także film który powstał na bazie książek "true Blood".

P.s. Jeszcze nie spotkałam się w książkach z taką odwagą i pozytywnym myśleniem, które posiada główna bohaterka I przyznam się, że to mnie urzekło od samego początku.

P.s.s. I dalej coś takiego odczuwam, gdy skończyłam czytać. To jest niesamowite jak książka potrafi wpłynąć na człowieka.

MagdaS81 | 2017-05-29
Przeczytana: 24 maja 2017

Super zakończenie super historii. Po kilku latach wróciłam jeszcze raz do całej serii i jako wisienkę na torcie doczytałam ostatnie dwie części.
Całość oceniam rewelacyjnie, nawet po raz drugi czytałam z wypiekami na twarzy a to coś znaczy.
Dodam od siebie że wymarzyłam sobie właśnie takie zakończenie i super ze się sprawdziło.
Polecam :)