Martwy Wróg

Tłumaczenie: Ewa Wojtczak
Cykl: Sookie Stackhouse (tom 11)
Wydawnictwo: Mag
Dead Reckoning
wampiry, Sookie, Stackhouse
Mitis

Sookie Stackhouse przyciąga kłopoty jak magnes. Nic więc dziwnego, że pewnego dnia widzi, jak ktoś podpala bar Merlotte’a, w którym pracuje. Wszyscy myślą, że winni są miejscowi przeciwnicy zmiennokształtnych, ale Sookie podejrzewa kogoś innego. Jakby tego było mało, jej kochanek Eric Northman i jego „dziecko” Pam coś knują. Za wszelką cenę starają się nie dopuścić Sookie do tajemnicy, którą...

że winni są miejscowi przeciwnicy zmiennokształtnych, ale Sookie podejrzewa kogoś innego. Jakby tego było mało, jej kochanek Eric Northman i jego „dziecko” Pam coś knują. Za wszelką cenę starają się nie dopuścić Sookie do tajemnicy, którą ona chce koniecznie poznać. W końcu jednak dowiaduje się, że prawda jest bardziej niebezpieczna niż mogłaby
przypuszczać.

źródło opisu: Wydawnictwo MAG, 2012

źródło okładki: http://www.mag.com.pl/ksiazka-1,82,1145--0-0-Martwy_wróg.html

Opinie czytelników (2060)
agatrzes | 2013-01-10
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Mój osobisty sentyment do Sookie Stackhouse sprawia, że z przyjemnością sięgam po kolejne książki serii Charlain Harris. Wydawać by się mogło, że po dziesięciu tomach zacznie wiać nudą, ale nic bardziej mylnego, gdyż autorka ma mnóstwo pomysłów jak urozmaicić życie głównej bohaterki. Każdy kolejny tom zamyka pewien rozdział w życiu dziewczyny i kiedy już na horyzoncie zaczyna świecić słońce pojawiają się nowi wrogowie, bądź ”starzy przyjaciele” przypominają sobie o wyrównaniu rachunków.

„Martwy Wróg” to jedenaste spotkanie z bohaterami serii. Tym razem ktoś próbuje zaszkodzić Samowi. Nie dość, że po ujawnieniu prawdy o naturze Merlotta cześć klientów zaczęła omijać jego bar, to dodatkowo komuś zależny na zniszczeniu lokalu. Oczywiście Sookie musi znaleźć się w centrum wydarzeń, choć ten problem wydaje się niewielki w porównaniu z działaniami Victora, któremu ewidentnie przeszkadza mąż dziewczyny. Gdyby tego było mało stwórca Erica Appius Ocella zostawił synowi pośmiertny prezent,...

książek: 1955
Aniutka90 | 2013-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2013

Od mojej ostatniej przeczytanej części minęło dobre 3 lata, uwielbiałam tą serię i pochłaniałam ją w kilka godzin, z tą szło mi mozolnie. Książka w połowie się rozkręca. Z mocnym ociąganiem i mniejszym zaangażowaniem w końcu przeczytałam. Czasami powiewało nudą, Sookie stała się bardziej naiwna niż pamiętałam. Końcówka trochę przyśpieszona, jednak czyta się przyjemnie. Polecam fanom Czystej Krwi.

betina360 | 2015-03-30
Na półkach: Przeczytane, 2015, Zakupione
Przeczytana: 30 marca 2015

Sookie kochaja klopoty. Pewnego dnia jest swiadkiem w barze w ktorym pracuje jego podpalenia. Podejrzewa kogos kto szczerze jej nienawidzi i byc moze slusznie. Musze przyznac ze czasem lubie tego typu ksiazki o wampirach wilkolakach elfach i wrozkach. Jestem ciekawa wczesniejszych czesci i bede szukala.

milla | 2016-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2016

Jedenasty tom serii przygód telepatki z Południa niezbyt zaskakuje. Autorka pozostała wierna swemu stylowi i ponownie wykorzystała sprawdzone motywy i rozwiązania fabularne. Sookie po raz kolejny trafia w samo centrum dramatycznych i niebezpiecznych wydarzeń, a wszystko zaczyna się od próby podpalenia baru Sama Merlotte’a… W miarę rozwoju fabuły robi się oczywiście coraz bardziej niebezpiecznie, problemy mnożą się w zastraszającym tempie.

Nowy przełożony Erica stanowi śmiertelne zagrożenie dla szeryfa i Sookie. Victor robi wszystko, aby sprowokować Northama do ataku i zyskać pretekst do zgładzenia szeryfa. Wiking również ma swoje za uszami, ewidentnie coś ukrywa przed swoją ludzką żoną. Z więzienie wychodzi niezrównoważona zmiennokształtna, która ma stare porachunki z telepatką. Na horyzoncie pojawiają się dawni kochankowie, a starzy znajomi i mieszkający z panną Stackhouse wróżowie skutecznie zniechęcają do siebie bohaterkę swym nieroztropnym zachowaniem.

W fabule „Martwego...

Magdalena | 2015-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Jeśli chodzi o przygody Sookie, czytam książki bardzo nie pokolei. Następne postaram się przeczytać od tomu pierwszego. Ale póki co, jestem po lekturze tomu jedynastego.

Sookie - naiwna Sookie. Ona naprawdę jest bardzo naiwną istotką. Choć przy jej umiejętnościach powinna wiedzieć, że drugiemu człowiekowi (czy wampirowi) nie zawsze powinno się ufać. Nawet jeśli zna się jego myśli, to przecież nie zawsze człowiek ma głowie "zabiłem kogoś" czy "pragę Cie zabić". Już nie mówiąc o tym, że źli chyba nie myślą "teraz zrobię ci coś bardzo złego, a ty się będziesz bał"... Ale taka jest Sookie. Naiwna, z umiejętnością czytania w myślach i wpakowania się kłopoty. Cóż, można ją lubić lub nie. I na pewno nie można jej winić, że bycie w towarzystwie wampirów czy wilkołaków albo zmiennokształych. Myśli wampirów nigdy Sookie nie pozna. A inne stworzenia nie mają myśli tak jasnych dla Sookie jak zwykli ludzie.

Więcej:...

Magdalena Ru | 2014-05-19
Przeczytana: 19 maja 2014

Słodkie Stackhouse jak zawsze w tarapatach. Poluje na nią szalona panna Pelt, wampirzy mąż Erick ma problemy z szefem, w domu panoszą się kuzyni wróże a na dodatek co rusz kolejny nadnaturalny amant wyznaje jej miłość...Czyli wszystko w jak najlepszym porządku, akcja wartka, przemyślenia głębokie, charakter coraz bardziej mroczny...Czy można być dobrą chrześcijanką myśląc ciągle o czyjejś śmierci i planując morderstwo...? Hmmm...Słodka Sookie rozwiązuje te i inne problemy dowiadując się przy okazji skąd u niej talenty telepatycznie. Jedenasty tom trzyma poziom, i pomimo swej okropnej naiwności seria wciąga...;-)

Charlaine Harris uznawana jest, przez nieznaną mi publicznosć, za bestsellerową pisarkę od ponad 30 lat... W swojej przeszłości pałała się różnych zawodów, od poezji poprzez sztuki teatralne, a na powieściach skończywszy.

Do najgłośniejszych jej publikacji należy właśnie cykl The Southern Vampire Mysteries opowiadający o Sookie Stackhouse - kelnerce-telepatce z Luizjany, na podstawie którego HBO nakręciło serial Czysta Krew (True Blood).

Martwy Wróg to tom jedenasty wyżej wymienionej serii, wydany w Polsce po raz pierwszy w 2012 roku. Seria liczy sobie aż 13 tomów + opowiadania ze świata Stookie. Istnieje jeszcze jeden tom After Dead: What Came Next in the World of Sookie Stackhouse (październik 2013), który w Polsce nadal nie został przetłumaczony.

Oczywiście, jak wielu autorów, również i Charlaine Harris posiada profil na fb:

Cyklu Sookie Stackhouse opisałam...

Marta Tadych | 2014-08-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

"Martwy wróg" to już jedenasty tom przygód Sookie. W tej części pani Harris skomplikowała wyjątkowo wiele spraw. Sookie znowu grozi niebezpieczeństwo, bar Sama zaczyna gorzej prosperować, podobnie sprawy się mają w "Fangtasii", a na domiar złego Eric coś ukrywa przed Sookie.
W tej części dzieje się naprawdę sporo. Jest wiele wydarzeń związanych z jednym lub drugim osobnikiem komplikującym życie Sookie, sporo jest wydarzeń wyjaśniających historię romansu babci, sporo wydarzeń z życia codziennego, a to nadal nie wszystko. Muszę się mocno zastanawiać, by przypomnieć sobie pewne zdarzenia i mam przez to uczucie mętliku w głowie. Szkoda mi trochę tego, co Harris wymyśliła, by skomplikować związek Erica i Sookie. Niestety, czuje się, że ta relacja ma najlepsze czasy już za sobą i należy wyczekiwać rychłego jej końca.
"Martwy wróg" jest ciekawą częścią tej serii, mimo że trochę przygnębia popsuciem związku Sookie z moim ulubionym wampirem.

Karolina | 2012-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Seria o Sookie wciąż mi się podoba na tyle, żeby interesować się ciągiem dalszym, ale zmienia się i niekoniecznie na lepszą.

Od kilku ostatnich książek Harris zarzuciła skupianie się na jednym w problemie w danym momencie i zostawianiu jakiś niedokończonych spraw na inne części. Obecnie dzieje się tyle rzeczy, że nie ma szans na wyłuskanie jednego głównego wątku, na którym można się skupić, a przez to nie ma żadnego, który były dostatecznie wyczerpany. W recenzji "Martwego w rodzinie" pisałam, że takie "przejście" jest dobre w cyklu, ale raz. Teraz mogę stwierdzić, że się zbytnio przedłuża. Miałam nadzieje, że chociaż rozprawa z Wiktorem będzie jakąś kulminacją, ale zostało to załatwione szybko i sprawnie. Niestety, jak w serialu. Jestem fanką "True blood", ale od książki wymagam jednak trochę więcej szczegółów i dłubania w historii. Tymczasem ani Sandra Pelt, ani nowa miłość Pam nie zostały wystarczająco wyeksploatowane, a przecież miały duży potencjał! Zamiast tego dostaliśmy...

Co mnie wkurza na dłuższą metę w tej serii: powtarzanie niektórych wątków. Tzn. co książkę mamy przypomnienie o tym, kto jest aktualnym kochankiem Sookie, dlaczego tak jest, dlaczego Bubba musi być nazywany Bubbą, dlaczego jej szef jest wyjątkowy i tak dalej, i tak daleej. Sorry, robi się to nudne! Jeszcze dwa tomy przede mną i mam wrażenie, że co najmniej pięć razy przeczytam coś, o czym czytam od paru tomów.
Poza tym wszystko OK, ale o wiele mniej seksu w tej książce, można odsapnąć. ;)
Co prawda miałam czasem ochotę strzelić Sookie w łeb za niektóre genialne przemyślenia, pasujące do blondynek (hej, ona jest blondynką...), ale nie było zbyt dużo takich momentów, oceniam całość na plus.

zobacz kolejne z 2050